رهیافت یكشنبه الی چهارشنبه از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

اهداف قانون لایحه برنامه هفتم رشد اقتصادی 8 درصدی و مهار تورم است

در كلیات طرح قانون لایحه هفتم رشد 8 درصدی اقتصادی و مهار 10 درصدی تورم مدنظر است.

1402/03/10
|
07:53
|

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد رضا میرتاج الدینی نایب رئیس برنامه كمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت و گو با برنامه رهیافت رادیو اقتصاد در خصوص تدوین و تصویب قانون لایحه برنامه هفتم كشور گفت: زمان این برنامه ها 5 ساله می باشد وتمام تلاش ما این هست كه این زمان تغییر كند زیرا در 5 سال این برنامه به هدف های مورد نظر نخواهد رسید و طبق گزارشات رسمی در برنامه های قبلب در بهترین حالت 30 درصد از اهداف محقق شده اند. با توجه به این كه برنامه پنجم تمدید شد و در سال دوم تمدید برنامه ششم هستیم پیشنهاد من این است كه مدت برنامه هفتم 10 ساله باشد كه هم برنامه مسئله محور و از نظر ارزیابی قابل سنجش باشد و برنامه از سمت كیفی بودن به سمت كمی بودن باید حركت كند تا امكان سنجش آسان تر شود.

وی در خصوص این كه در متن این لایحه اشاره شده كه چهارمین برش از چشم انداز سند 20 ساله است؛ بیان كرد: برنامه دولت باید برنامه عملیاتی برای رسیدن به چشم انداز و رسیدن به سیاست های كلی باشند. لازم به ذكر است كه سیاست های كلی جهت رامشخص می كند ولی برنامه همانند ریل برای تعیین كردن مسیر جهت سیاست ها عمل می كند و باید دید كه راه های پیشنهادی مطرح شده در برنامه هفتم چه قدر، جهت با اهداف سیاست های كلی می باشد.

نائب رئیس كمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص موفق نبودن برنامه های گذشته توضیح داد: وقتی برنامه های گذشته را مقایسه میك نیم بیش از 70 درصد احكام مشابه هستند و تغیییرات به وجود در هر برنامه نسبت به برنامه قبل متاثر از تغییرات اقتصادی كشور بوده است. بهره بردن از صاحب نظران اقتصادی یا پایان نامه های دانشجویی كه موضوع آن ها عملكرد برنامه های پیشین باشد این امكان را فراهم می كند تا با ارزیابی و اسیب شناسی برنامه های گذشته شاهد تحقق اهداف برنامه هفتم باشیم.

دسترسی سریع
رهیافت