رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

تعیین نرخ 28 هزار و 500 تومان برای بازار نیما اشتباه بود

یك كارشناس پولی و بانكی گفت: تعیین نرخ 28 هزار و 500 تومان از سوی بانك مركزی جمهوری اسلامی در فاصله یك تا دو ماه اخیر برای بازار نیما یك اقدام اشتباهی بوده است.

1401/12/13
|
11:02
|

«كامران ندری» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: اعلام نرخ 28 هزار و 500 تومان برای ارز در بازار نیما با نرخ بازار آزاد خیلی فاصله دارد.

وی همچنین اظهارداشت: این تفاوت قیمت باعث می‌شود برخی‌ها از این فضا سوء استفاده كنند یعنی ارز را به قیمت 28 هزار و 500 تومانی دریافت و با قیمت‌های بالاتر در بازار آزاد بفروشند.

این كارشناس پولی و بانكی گفت: بدون شك افرادی كه دست‌شان می‌رسد برای دریافت ارز 28 هزار و 500 تومانی ثبت سفارش‌های خود را بیشتر می‌كنند و از طرفی چون بانك مركزی نمی‌تواند همه تقاضاها را پاسخ دهد از اینرو اشخاص نیازمند ارز مجبورند به هر نحوی برای اداره كسب و كار خود ارز تهیه كنند وارد بازار آزاد می‌شوند.

وی در ادامه افزود: بی تردید تقاضای مورد اضافه سرریز خواهد شد به بازار آزاد و به تبع قیمت ارز را در بازار بالا می‌برد.

ندری اظهارداشت: بانك مركزی باید نرخ ارز بازار نیما را با بازار آزاد نزدیك كند اگرچه نمی‌توان كاملا آزاد كرد و این در شرایط فعلی قابل فهم است اما تا جائیكه ممكن است باید این اختلاف قیمت بین بازار نیما و بازار آزاد رفع شود.

وی به رادیو اقتصاد یادآورشد: بدون شك تا وقتی این تفاوت قیمت وجود دارد عرضه كنندگان ارز هم خیلی تمایل ندارند ارز خود را وارد بازار نیما كنند.

دسترسی سریع
رهیافت