روی خط اقتصاد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

مسعود كاظمی: پیش بینی 5 تا 10 درصدی افزایش مصرف گاز در كشور

معاون راهبردی شركت ملی گاز ایران گفت: پیش بینی می‌شود در اثر نفوذ توده هوای سرد طی امروز و فردا به كشور مصرف گاز 5 تا 10 درصد افزایش پیدا كند.

1401/11/03
|
08:15
|

«مسعود كاظمی» در برنامه روی خط اقتصاد رادیو اقتصاد افزود: پیش بینی‌ها حاكی از اینكه مصرف گاز خانگی در اثر نفوذ توده هوای سرد و كاهش دما به میزان 660 میلیون مترمكعب در كشور افزایش پیدا كند كه هم اكنون این عدد 630 میلیون متر مكعب است.

وی در ادامه با اینكه شدت این جبهه هوای سرد از شدت سرمای هوا در هفته قبل كمتر است، اظهارداشت: هم اكنون شبكه گاز كشور به لحاظ تولید و انتقال از شرایط پایداری برخوردار است.

معاون راهبردی شركت ملی گاز ایران از تمامی هموطنان خواست با مدیریت مصرف كمك كنند تا توزیع گاز مناسب در اقصی نقاط مملكت به خوبی انجام شودو همینطور بتوان گاز بیشتری به بخش‌های مولد و نیروگاهی تخصیص داد.

وی همچنین به بحث ذخیره‌سازی گاز طبیعی اشاره كرد و افزود: طبق معمول از چاه‌های گاز و نفتی كه عمرشان تمام شده برای ذخیره‌سازی گاز طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

كاظمی بیان داشت: در حال حاضر دو مخزن ذخیره‌سازی گاز یكی در محدوده استان قم به ظرفیت یك میلیارد متر مكعب و دیگری در حوزه شمال شرق كشور به ظرفیت دو میلیارد متر مكعب در كشور وجود دارد.

وی عنوان كرد: ظرفیت‌سازی گاز طبیعی در این دو مخزن طی تابستان امسال انجام شده و اكنون در حال بهره برداری است.

معاون راهبردی شركت ملی گاز ایران اعلام كرد: بیش از 70 درصد مصرف گاز در فصل سرد سال در مناطق شمالی كشور و بیش از 90 درصد تولید گاز در مناطق جنوبی است.

وی یادآورشد: برای انتقال گاز از مناطق جنوب به شمال كشور بیش از 72 ساعت زمان نیاز است از اینرو بحث ذخیره‌سازی گاز برای پیك مصرف بسیار حائز اهمیت است.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد