روی خط اقتصاد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

مهدی طغیانی: كاهش اثر تحریمی ایران با توسعه یوآن در جهان

نماینده مردم اصفهان و عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: هرچقدر تبادلات ارز یوآن چین در جهان گسترش پیدا كند به همان نسبت اثر تحریم روی اقتصاد ایران كمتر خواهد شد.

1401/09/21
|
09:09
|

«مهدی طغیانی» در برنامه روی خط اقتصاد رادیو اقتصاد ضمن اشاره به اینكه چین به دنبال توسعه حاكمیت یوآن در سطح دنیاست، افزود: از نظر اینكه توسعه حاكمیت یوآن هم عرض تضعیف حكمرانی دلار در دنیاست اثر تحریمی ایران را تضعیف خواهد كرد چون تحریم از طرف آمریكا با حكمرانی دلار در حال تقویت شدن است و می تواند كمك خیلی خوبی برای جمهوری اسلامی باشد.

وی همچنین اظهارداشت: چینی ها علی رغم كمك های كه در دوره قبلی تحریم به جمهوری اسلامی كردند بعد از برجام در توسعه روابط اقتصادی ایران نادیده گرفته شدند.

نماینده مردم اصفهان و عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه كه باید اتفاق بیفتد تعریف روابط بلند مدت است.

وی افزود: تعریف روابط بلند مدت عین همین كاری كه در برخی از كشورهای همسایه با چین اتفاق افتاده و همینطور همگرایی با كشورهای عضو شانگهای و یا سایر ارتباطاتی كه جمهوری اسلامی در منطقه دارد مثل پیمان اوراسیا و غیره برای ایران كه دچار تحریم همه جانبه است می تواند بسیار كمك كننده باشد.

وی در ادامه با تاكید بر اینكه ایران باید با تلاش همه جانبه مبادلات خود را متوازن كند، یادآورشد: برای خارج شدن از حاكمیت ارزهای ثالث، حاكم شدن ارزهای طرفین و همینطور داشتن پیمان های پولی دو جانبه همه و همه مستلزم توازن و تعادل تجاری است.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد