كنكاش پنج شنبه از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

مهندس عبدالصاحب ارجمند شدت مصرف انرژی كشورمان در دنیا ركوردار است

در اصلاح قیمت انرژی باید فرمول گام به گام داشته باشیم كه با همكاری صنایع و با قیمت های تمام شده ی مناسب تر انرژی، در دنیا و كل كشور بتوانند رقابت كنند.

1402/06/24
|
09:48
|

مهندس «عبدالصاحب ارجمند» مدیركل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع وزارت برق نیرو در گفتگو با برنامه «كنكاش» در خصوص شكل مصرف انرژی در صنایع كشور افزود: به نسبت سرانه جمعیت، وضعیت جغرافیایی و درآمد تولید ناخالص ملی، شدت مصرف انرژی كشورمان در دنیا ركوردار است. به نحوی كه در سال 1401، معاد‌ل بیش از 3000 میلیون معادل بشكه نفت خام كه تقریبا كل انرژی منابع اولیه انرژی در كشور بوده است چیزی حدود 50 درصد بشكه نفت خام، به عنوان مصرف نهایی انرژی در كشور ثبت شده است.

وی در ادامه بیان كرد: قسمت هایی از انرژی اولیه كشور یا اتلاف یا صادر و یا صرف خوراك صنایع همچون پتروشیمی و غیره می شود و به عنوان مصرف انرژی نهایی محسوب نمی شود. در نهایت 1 میلیون و500هزار بشكه نفت خام مصرف نهایی انرژی در كشور می شود كه عدد بالایی است. از این مصرف نهایی انرژی تقریبا 40 درصد در بخش خانگی، تجاری؛ 31 درصد مصرف نهایی انرژی مجموع برق، گاز و ... در صنایع كشور؛ و حدود 24 درصد در صنعت حمل و نقل و تقریباً نیم درصد نیز در كشاورزی مصرف می شود.

مدیركل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع وزارت برق نیرو ادامه داد: انرژی نهایی مصرفی سهم هركدام مشخص است كه 11 درصد سهم برق بوده كه از این 11 درصد، اگر 100 درصدش را در نظر بگیریم؛ این جا هم حدود 32 درصد بخش خانگی، 7/5 درصد بخش تجاری، 8/7 درصد در بخش عمومی و اداری و 36 درصد بخش صنایع، و در 14/5 درصد نیز در بخش كشاورزی مصرف می شود.

وی درباره ارزان بودن انرژی در كشور برای صنایع گفت: در بحث انرژی، شاخصی با عنوان شدت مصرف انرژی داریم كه بر اساس قدرت برابری خرید، نرخ ارز و شدت مصرف نهایی، اعداد مختلفی دارد. شدت مصرف انرژی در كل كشور بر اساس نرخ برابری قدرت خرید حدود 4 برابر متوسط دنیا است. در بخش صنعت از قبیل صنعت سیمان، فولاد و ... برآوردهایی انجام شده كه به طور متوسط 60 درصد بیشتر انرژی مصرف می كنیم. در حقیقت، این قیمتِ پایینِ انرژی، یك سیگنال اشتباهی به كل صنعت، انتقال داده است.

ارجمند با تاكید بر اینكه زنجیره ارزش انرژی، كار زیادی دارد گفت: در برق راندمان نیروگاه حرارتی 39 درصد بوده كه متوسط دنیا 37/ 5تا 38 است. در حال حاضر، راندمان نیروگاه حرارتی كشور، از متوسط دنیا، بالاتر است. به خاطر سیاست هایی كه در برنامه پنجم و ششم اتخاذ شده و اجازه احداث نیروگاه سیكل تركیبی راندمان بالا آمده است. البته در سبد انرژی اولیه كشور از تولید برق، بیش از 90 درصد وابستگی به سوخت فسیلی دارد كه در چشم انداز آینده این رقم به زیر 70 درصد قرار برسد. در برنامه هفتم و هشتم، سهم انرژی های تجدیدپذیر بیش تر و وابستگی به سوخت های فسیلی كمتر خواهد شد كه در كل، راندمان كل انرژی كشور را بالا می برد.

وی درباره قیمت برق و تاثیر آن در اقتصاد ملی و صنعت، افزود: در صنعت انرژی و برق كشور، ناترازی وجود دارد كه به خاطر ناترازی مالی صنعت برق است ؛ یعنی همان ارزان بودن انرژی صنعت برق. در این قسمت، سرمایه گذاران بخش خصوصی رغبت سرمایه گذاری ندارند. با قیمت ارزانِ این صنعت نمی توان، هزینه استهلاك و بازسازی تجهیزات موجود را پوشش مناسب داد؛ و این امر باعث می شود كه در صنعت انرژی و برق، با بحران مواجه شویمكه باید مشخص شود كه در قیمت تمام شده و قیمت فروش محصولات صنعتی در ایران و دنیا، چه درصدی از هزینه مربوط به برق است.

مدیركل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع وزارت برق نیرو در پایان اظهارداشت: صنایع تولیدی كوچك در بازار رقابتی با فرمول های مختلف محصولاتشان را می فروشند؛ ولی صنایع انرژی و هزینه بر محصولات آنها، عمدتا صادر می شود و عمده سود به خاطر انرژی به شدت ارزان به دست می آید. انرژی ارزان در اختیار صنعت است كه یك فضای رانتی وجود دارد. از این رو، بقیه مصرف كنندگان ضربه می بینند. برق صنعتی عملا یك دهم قیمت جهانی و هزینه تمام شده آن به شدت پایین است. احداث نیروگاه توسط صنایع باید توسط بخش خصوصی انجام شود. اگر صنعتی هم توانست در این فضا سرمایه گذاری كند می تواند با بخش خصوصی رقابت نماید؛ چون پیمانكاران همان پیمانكاران صنعت برق هستند.

دسترسی سریع
كنكاش