مجله كشاورزی شنبه الی پنج شنبه از ساعت 15:05 به مدت 40 دقیقه

رادیو اقتصاد

مجله كشاورزي

علیرضا بوستانی: ایران پنجمین كشور تولید كننده گوجه فرنگی صنعتی در دنیا/ توسعه صنایع تبدیلی در كشور ضرورت دارد

رئیس انجمن صنایع تبدیلی كشاورزی استان خراسان رضوی گفت: در حال حاضر ایران پنجمین كشور تولید كننده گوجه فرنگی صنعتی در دنیاست.

1401/09/08
|
07:53
|

«علیرضا بوستانی» در برنامه مجله كشاورزی رادیو اقتصاد افزود: بهترین گوجه فرنگی دنیا به دلیل برخورداری از اقلیم و آب و هوای مناسب در ایران كشت می شود.

وی همچنین با بیان اینكه گوجه فرنگی در اغلب استان های كشور كشت می شود، اظهارداشت: از این محصول فرآورده های متنوع و مختلفی مثل آب گوجه فرنگی، رب گوجه فرنگی، سس گوجه فرنگی، كنسرو گوجه فرنگی، پودر گوجه فرنگی، ورقه های خشك گوجه فرنگی و نظایر این تولید می شود.

رئیس انجمن صنایع تبدیلی كشاورزی استان خراسان رضوی با تاكید بر اینكه ایران می تواند بزرگترین صادركننده گوجه فرنگی در جهان باشد، گفت: این محصول استراتژیك ضمن توسعه صادرات غیر نفتی می تواند بیشترین ارز را نصیب كشور كند ودر عین حال مملكت را از اقتصاد متكی به نفت نجات دهد.

وی افزود: وزارت جهاد كشاورزی باید كشت گوجه فرنگی را در اولویت كار خود قرار دهد چون زمینه توسعه كشت این محصول در اقصی نقاط كشور به خوبی فراهم است.

بوستانی اظهارداشت: بطور متوسط از یك هكتار كشت گوجه فرنگی در كشور می توان 80 تن محصول به ارزش بیش از 300 میلیون تومان برداشت كرد.

وی در ادامه بر ضرورت توسعه صنایع فرآوری و تبدیلی محصولات كشاورزی در كشور تاكید كردو یادآورشد: صنایع تبدیلی و تكمیلی بخش كشاورزی در جلوگیری از ضایعات محصولات كشاورزی، ایجاد ارزش افزوده در بخش كشاورزی، افزایش سطح درآمد روستائیان، بالا بردن بهره وری بخش كشاورزی، افزایش سهم اشتغال صنعتی در مناطق روستایی و بسیاری موارد دیگر ایفای نقش می كند.

دسترسی سریع
مجله كشاورزی