نوآوران چهارشنبه از ساعت 14:30 به مدت 20 دقیقه

رادیو اقتصاد

نوآوران

برنامه "نوآوران" تولید كریستال و مشتقات

برنامه «نوآوران» شنبه 9 اردیبهشت، به سراغ تولید كریستال و مشتقات می‌رود.

1402/02/09
|
07:14
|

به گزارش روابط عمومی رادیو اقتصاد، سنگ های كریستالی منشاء های متفاوتی دارند بعضی از آنها از نمك تشكیل شده اند مثل كوارتز كه انواع آن عبارتند از: كوارتز شفاف، یاقوت ارغوانی ( نوع ارغوانی سنگ كوارتز)، كوارتز سرخ، تورمالین سبز و سنگ های دیگر حتی بعضی از كریستال ها با شكر درست می شوند مثل نبات.
سنگ كریستال بسته به اینكه در چه شرایطی رشد كرده اند، در شكل های متفاوتی وجود دارند. مثلاً بعضی به شكل تك كریستال هستند و برخی به صورت مجموعی از كریستال های روی هم وجود دارند.

كریستال ملامین پودری سفید رنگ با فرمول شیمیایی C3H6N6 است. كریستال ملامین كه به عنوان ملامین نیز شناخته می شود تركیبی آلی با بوی شبیه آمونیاك است كه در واقع تریمر سیانامید است.

كریستال ملامین در تولید پلاستیك، رنگ، كود و پارچه مورد استفاده قرار می گیرد. 67% كریستال ملامین مانند سیانامید از نیتروژن تشكیل شده و مشتقات آن به دلیل آزاد كردن گاز نیتروژن هنگام سوختن یا نیم سوز شدن، خاصیت اطفاء حریق دارند. این تركیب شیمیایی با ارزش ترین و پیشرفته ترین محصول زنجیره ای نیتروژن است كه بطور معمول به عنوان رزین پردازش می شود. كریستال ملامین خاصیت قلیایی دارد و در آب سرد به صورت جزئی حل می شود، در بسیاری از حلال های آلی نامحلول است و خطر انفجار ندارد.

كریستال ملامین در تولید كودهای اوره و آمونیاك، تولید كلید و پریز، صنعت هواپیما، ورقه های MDF و همچنین صنایع تزئینی كاربرد دارد. كریستال ملامین به صورت تجاری از واكنش اوره و اسید سیانیك تولید می شود. ملامین با فرمالدئید تركیب می شود تا رزین ملانین كه نوعی پلاستیك بسیار مقاوم در برابر حرارت است و همچنین فوم ملانین و پاك كننده های پلیمری را تشكیل دهد.

دیگر محصولات تجاری حاوی ملانین شامل صفحات رومیزی، تخته پاك كن، پارچه، چسب، لوازم خانگی و خاموش كننده های شعله است. این ماده شیمیایی همچنین در داروهای آرسنیك دار از جمله ملارسوپرول كه برای درمان تریپانوزوم آفریقایی تجویز می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

كریستال ملامین در محصولات با كارایی بالا مانند پانل های مبتنی بر چوب، لمینیت ها، روكش ها و پودرهای قالب گیری مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در صنعت چوب برای شفافیت، زیبایی و افزایش مقاومت سطوح چوبی در برابر حرارت استفاده می شود.

این ماده شیمیایی برای تولید رنگ و در صنعت كاغذ برای تولید كاغذ شفاف، ضد آب و ضد چروك استفاده می شود. ملامین در صنعت نساجی برای تولید پارچه های ضد آب، ضد چروك و افزایش مقاومت پارچه ها در برابر شستشو و در صنعت چرم سازی برای تولید چرم شفاف، ضد آب و بادوام كاربرد دارد.

مهمان این برنامه مهندس «پورسادات» مدیرعامل یك شركت تولیدی است كه در آن به مباحثی از قبیل جزئیات تولید، ایجاد اشتغال برای 300 خانم، چالش‌های تولید و مواد اولیه كاملاً بومی پرداخته خواهد شد.

محوریت این قسمت از برنامه با تولید كریستال و مشتقات است.

برنامه «نوآوران» كاری از گروه «كارآفرینی و كسب‌وكار» به تهیه‌كنندگی خانم «لیلا روزبهانی» است كه در روزهای شنبه تا چهارشنبه، ساعت 14:40 و به مدت 20 دقیقه از شبكه رادیویی اقتصاد پخش می‌شود.

دسترسی سریع
نوآوران