نوآوران چهارشنبه از ساعت 14:30 به مدت 20 دقیقه

رادیو اقتصاد

نوآوران

در برنامه «نوآوران» خواهیم شنید خدمات زیرساختی سامانه كشاورزی

برنامه «نوآوران» یكشنبه 21 اسفند، به سراغ خدمات زیرساختی سامانه كشاورزی می‌رود.

1401/12/21
|
08:05
|

به گزارش روابط عمومی رادیو اقتصاد، كشاورزی در ایران، بخشی مهم و اقتصاد كشاورزی بخش چشمگیری از اقتصاد این كشور را می‌سازد.

ایران از نخستین سرزمین‌هایی است كه كشاورزی در آن پدیدار گردید. برخی مهاجرت‌های باستانی به این كشور نیز، به دلیل یافتن زمین‌های بهتر برای كشاورزی بوده‌است.

بر پایهٔ آمار رسمی در سال 1396، 17٫6 درصد از نیروی كار ایرانی در بخش كشاورزی مشغول هستند. بر همین پایه، سهم ارزش افزودهٔ بخش كشاورزی به قیمت ثابت در ایران، 6 درصد است كه شامل 71٪ كشت و باغداری، 24٪ دامداری، 4٪ بخش آبزیان و 1٪ جنگل‌داری می‌شود.

نزدیك به یك‌سوم زمین‌های ایران، قابلیت كشاورزی را دارند، اما به دلیل خاك نامرغوب و نامناسب بودن پخش آب در بیشتر نواحی، تنها در 12٪ از سرزمین ایران كشاورزی انجام می‌شود.اما كمتر از یك‌سوم از زمین‌های كشاورزی آبیاری می‌شود و در دیگر موارد، دیم‌كاری می‌شود.

دشت آبرفتی (جلگه) رودخانه سفیدرود در شمال و دشت مغان در شمال‌غرب و دشت (جلگه) رودهای كارون، دز و كرخه در خوزستان دارای گستره خاك حاصلخیزتری در برابر دیگر پهنه‌های كشاورزی در ایران به‌شمار می‌روند.

مهمان این برنامه آقای حسن مافی، مدیر عامل یك شركت دانش بنیان است.

محوریت برنامه امروز با خدمات زیرساختی سامانه كشاورزی است و به مباحث قابلیت های سامانه، بازار محصول و چالش های تولید پرداخته خواهد شد.

برنامه «نوآوران» كاری از گروه «كارآفرینی و كسب‌وكار» به تهیه‌كنندگی «لیلا روزبهانی» است كه در روزهای شنبه تا چهارشنبه، ساعت 14:40 و به مدت 20 دقیقه از شبكه رادیویی اقتصاد پخش می‌شود.

دسترسی سریع
نوآوران