سرای سرمایه شنبه الی چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 15 دقیقه

رادیو اقتصاد

سراي سرمايه

خشایار باقرپور: شیب افزایش قیمت مسكن پایین تر از نرخ تورم است

كارشناس بازار مسكن گفت: حجم معاملات مسكن حاكی از سیر نزولی قیمت ها در این بازار دارد و شیب قیمت ها بسیار ملایم تر از تورم جامعه است.

1401/08/21
|
15:38
|

به گزارش رادیو اقتصاد؛ خشایار باقرپور كارشناس بازار مسكن در گفتگو با برنامه سرای سرمایه گفت: عوامل تاثیر گذار بر بازار مسكن در ماه های گذشته خنثی عمل كردند و ما شاهد تغییرات چندانی بر این بازار نیستیم.

وی ادامه داد: هفته گذشته در راستای اجرای ماده 10 قانون جهش تولید، شاهد آزاد سازی 2500 هكتار از زمین های مازاد دستگاه های دولتی بودیم كه به منظور طرح ملی مسكن در اختیار وزارت راه و شهر سازی قرار گرفت.

وی افزود: در ماه های اخیر حدود 7000 هزار هكتار زمین شناسایی شده است كه از این مقدار 1800 هكتار به وزارت جهاد كشاورزی، 554 هكتار به وزارت علوم، 163 هكتار به شركت های زیر مجموعه وزارت نفت، 143 هكتار به وزارت آموزش و پرورش، 68 هكتار به شركت ذوب آهن و 67 هكتار به شركت ذوب آهن اختصاص داشت.

كارشناس بازار مسكن ادامه داد: بنا به اظهارات وزیر مسكن و شهرسازی مقرر گردید زمین های مورد نیاز طرح ملی مسكن در اختیار مردم قرار گیرد تا به صورت شخصی خانه سازی شود و این در حالی است كه به دلیل عدم تخصص كافی افراد اجرای این طرح با مشكلات فراروانی روبرو خواهد بود و به نظر می رسد روند اجرایی این طرح با واگذاری به شركت های مردم نهاد و تعاونی های تخصصی موفق تر خواهد بود.

وی با اشاره به افزایش به 10 درصدی نرخ دلار و تاثیر آن بر بازار مسكن توضیح داد: گرچه نرخ دلار تاثیر كوتاه مدتی بر بازار مسكن ندارد ولی اگر متولیان تولید مسكن شتاب بیشتری از خود نشان ندهند و تاثیر منفی دلار بر مسكن مهار نشود، شاهد اتفاقات ناخوشایندی در این حوزه خواهیم بود.

وی در خصوص وضعیت اجاره بهای مسكن در روزهای اخیر گفت: در شرایط كنونی از فصل تراكم اجاره بها فاصله گرفتیم و با كاهش معاملات شاهد كاهش 5 درصدی نرخ رشد اجاره بها هستیم.

دسترسی سریع
سرای سرمایه