سرای سرمایه شنبه الی چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 15 دقیقه

رادیو اقتصاد

سراي سرمايه

خشایار باقرپور: صدور پروانه ساخت مسكن 50 درصد كاهش یافته است

یك كارشناس بازار مسكن گفت: صدور پروانه ساخت مسكن به نسبت سال گذشته 50 درصد كاهش یافته است كه این حكایت از كاهش تولید و عرضه در این حوزه می باشد.

1401/08/14
|
13:55
|

به گزارش رادیو اقتصاد؛ خشایار باقرپور كارشناس بازار مسكن در گفتگو با برنامه سرای سرمایه گفت: بر اساس آمار منتشر شده از سوی بانك مركزی تعداد ساخت و ساز مسكن روز به روز كاهش می یابد و ركود عمیقی بر این بازار حكمفرماست.

وی افزود: تعداد پروانه های منتشر شده در سه ماهه دوم سال در مقایسه با ماه های نخست سال گویای این است كه چشم انداز این بازار در آینده تیره خواهد بود.

كارشناس بازار مسكن كندی سیر صعودی قیمت های مسكن را ناشی از قدرت پایین خریداران دانست.

باقرپور ادامه داد: كاهش تولید در سال جاری موجب انفجار قیمت ها در ماه های آینده خواهد شد.

وی همچنین از افزایش 45 درصدی نرخ اجاره بها در روزهای اخیر خبر داد و افزود: علیرغم گذر از فصل اجاره در شهر تهران و سایر مناطق شهری كشور شاهد روند افزایشی قیمت ها هستیم و معتقدیم كه در فضای حقیقی این افزایش ها شدیدتر وجود دارد.

كارشناس بازار مسكن توضیح داد: بسیاری از قراردادهای اجاره بصورت توافقی و غیر سیستمی تمدید می شود و به علت عدم ثبت در سامانه املاك و مستغلات آمار دقیقی در این حوزه وجود ندارد.

وی افزود: قانون مالیات بر خانه های خالی را هم تاثیری آنچنانی بر كاهش اجاره بها نگذاشته است و نرخ تورم در این بخش بیشتر از سایر حوزه ها می باشد.

دسترسی سریع
سرای سرمایه