سرای سرمایه شنبه الی چهارشنبه از ساعت 14:00 به مدت 15 دقیقه

رادیو اقتصاد

سراي سرمايه

محمدعلی خطیبی: افزایش قیمت های انرژی در اروپا به دلیل خلع نفت روسیه

محمدعلی خطیبی گفت: جبران خلع نفت روسیه در بازار اروپا، گزینه ای دیگر جز نفت ایران ندارد.

1401/04/08
|
09:15
|

محمدعلی خطیبی كارشناس نفت و انرژی در گفتگو با برنامه سرای سرمایه گفت: كشورهای صادركننده نفت كه روابط حسنه ای با اروپا دارند به دلیل ظرفیت های منابع قادر نخواهند بود نفت این قاره را تامین نمایند.

وی افزود: كشورهای صادركننده در صورت تامین نفت اروپا باید از ظرفیت ارسال به آمریكا و آسیا بكاهند كه عملا این اقدام نشدنی است.

وی ادامه داد: اروپایی ها برای تامین نفت خود غیر از ونزوئلا و ایران گزینه ای دیگر نخواهند داشت.

كارشناس نفت و انرژی ادامه داد: ظرفیت های مازاد در اوپك در حال حاضر از 10 میلیون بشكه به 1 میلیون بشكه رسیده است.

وی شرایط فعلی بازار نفت را كه با افزایش 2 تا 3 دلاری همراه بوده را كوتاه مدت دانست و گفت: بیم از بروز بحران ركود اقتصادی در اروپا و كاهش تقاضای این محصول چشم انداز خوبی را برای آینده ترسیم نمی كند.

محمدعلی خطیبی ادامه داد: نفت برنت دریای شمال 113 دلار، نفت سبد اوپك 112 دلار ، شاخص آمریكا 107 دلار، نفت سبك ایران 108 دلار و نفت سنگین آمریكا 106 دلار در بازار های جهانی معامله شد.

وی از روند افزایش قیمت گاز در اروپا خبر داد و گفت: قیمت گاز در اروپا از مرز 40 دلار نیز عبور كرد و در آلمان قیمت آن به 41 دلار و 22 سنت رسید و این بیانگر اینست كه نگرانی اروپا در تامین گاز در هاله ای از ابهام قرار دارد.

كارشناس بازار نفت و انرژی عنوان كرد: آمریكا در تامین گاز مصرفی مشكلی ندارد و قیمت گاز در این ایالت 6 دلار و 44 سنت می باشد.

دسترسی سریع
سرای سرمایه