سرای سرمایه شنبه الی چهارشنبه از ساعت 14:00 به مدت 15 دقیقه

رادیو اقتصاد

سراي سرمايه

فربد زاوه: سامانه فروش خودرو وزارت صمت بازار را بسیار آشفته كرد

كارشناس خودرو گفت: سامانه جامع فروش خودرو ارتباطی به تولید ندارد و این سامانه از بزرگترین اشتباهات وزارت صمت محسوب می شود.

1401/03/17
|
15:38
|

به گزارش رادیو اقتصاد فربد زاوه كارشناس بازار خودرو در گفتگو با برنامه سرای سرمایه گفت: بسیاری از برندهای چینی محصولات خود را در سامانه فروش خودرو عرضه می كنند و حتی مبادرت به فروش اقساطی می نمایند و این در حالی است كه خریداران محصولات ایران خودرو و سایپا كماكان با مشكل تهیه خودرو مواجه هستند.

وی ادامه داد: مسئله فروش خودرو با افزایش تولید كاملا بی ربط است و در واقع این روند موجب تجمیع تقاضا شده كه به نظر می رسد بازار خودرو در تابستان بسیار آشفته شود.

كارشناس بازار خودرو با اشاره به تاخیر اعلام آیین نامه واردات خودرو گفت: هیچ توجیهی برای اعلام آیین نامه وجود ندارد و مشخص است رانت موجود در خودرو مقابل آیین نامه ایستاده است.

وی افزود: قریب به 15 سال است كه این آیین نامه تدوین شده است و منتفعان این مسئله، تا آخرین لحظه ایستادگی كرده تا سفارشات خود را به ثبت برسانند.

زاوه ادامه داد: یك شبهه بزرگ در عدم اعلام آیین نامه وجود دارد و باید تا آخر خرداد اعلام گردد.


وی افزود: شركت های خارجی سازندگان خودرو معمولا 8 تا 12 ماه پس از ثبت سفارش مبادرت به تحویل می نمایند و با این روند تا آخر سال جاری واردات خودرو انجام نخواهد شد.

وی در مورد تاثیر واردات خودرو بر ترغیب شركت های داخلی برای ارتقاء كیفیت محصول گفت: شركت های داخلی دولتی اطمینان دارند هر زمان كه نیاز باشد مقابل كسب و كار رقیبان آنها گرفته می شود و آنان در هر شرایطی به حیات خود ادامه خواهند داد و نیازی به ارتقاء كیفیت و رقابت با محصولات خارجی وجود ندارد.

دسترسی سریع
سرای سرمایه