از ساعت به مدت

رادیو اقتصاد

عمومي - گالري تصاوير

سید احسان خاندوزی بسته دولت برای مهار تورم و رشد تولید به‌زودی نهایی می‌شود

سید احسان خاندوزی: بعد از دستور رئیس‌جمهور در روز پنجم فروردین دستور تدوین بسته مهار تورم، در جلسه شنبه هفته جاری كلیات این بسته حاوی 10 جزء تصویب شد؛ 5 جزء درباره مهار تورم و اجزای دیگر درباره رشد تولید است.

1402/02/19
|
12:20
|

سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری با خبرنگاران كه از رادیو اقتصاد پخش شد اظهار داشت: توقف بدهی‌های جدید و تعیین تكلیف بدهی‌های قبلی، منابع و مصارف ارزی، مدیریت نقدینگی، هدایت اعتبار به فعالیت‌های تولیدی، رفع موانع تولید و پیش‌بینی‌پذیر كردن اقتصاد، كاهش ناترازی‌های حوزه انرژی، افزایش سرمایه‌گذاری خارجی از جمله موارد این بسته است. امروز دومین جلسه شورای اقتصاد برای تكمیل جزییات این بسته برگزار می‌شود؛ وظیفه هر دستگاه با زمان‌بندی تصویب می‌شود و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره بدهی بانك‌ها بیان كرد: 68 درصد از بدهی بانك‌ها به بانك مركزی متعلق به بانك‌های غیردولتی است و حجم عمده ناترازی‌های بانكی به این علت برمی‌گردد. در بانك‌های دولت نیز عمده بدهی‌های 1401 به تعهدات دولت در خرید گندم داشت و منجر شد بخشی از بدهی‌ها به بانك مركزی منتقل شود. در بودجه امسال 104 همت منابع برای خرید تضمینی گندم در نظر گرفتیم و در بسته مهار تورم هم تصریح شده دولت باید بدهی خود را به شبكه بانكی از طریق واگذاری اوراق مالی اسلامی بدهد. این گام مهمی در حوزه بدهی‌های دولت خواهد بود.

خاندوزی عنوان كرد: دولت برای افزایش نقش‌آفرینی مردم در اقتصاد از طریق تسهیل كسب و كار، تسهیل مجوزها و ایجاد رقابت وارد عمل شده است. هم‌چنین در بیش از نیمی از 36 شركت سهام عدالتی كشور، نمایندگان سهام عدالت جایگزین نمایندگان دولت شدند و این به نقش‌آفرینی مردم در مدیریت این شركت‌ها كمك می‌كند. البته سازوكاری تعیین شده تا با این كار كیفیت كار شركت پایین نیاید كه برای این مسأله هم تدابیر لازم را داشته‌ایم.

وی گفت: از مجلس شورای اسلامی برای تسریع در رسیدگی به طرح مالیات بر سوداگری تشكر می‌كنیم و امیدواریم هرچه زودتر نهایی و ابلاغ شود و در دولت آماده تسریع در فرآیندهای اجرایی آن هستیم.

این مالیات برای درآمدزایی دولت نیست و مالیاتی برای نگرفتن است و اگر درست اجرا شود، شاهد نتیجه مثبت آن خواهیم بود. هم‌چنین از اتاق اصناف و وزارت صمت برای تسهیل در امر صدور مجوزها داشتند و تعدادی زیادی كسب و كار از این تسهیل در زمان و فرآیندها بهره‌مند می‌شوند و این كاهش هزینه‌های تولید هم از اقدامات بزرگ است.

دسترسی سریع
عمومی - گالری تصاویر