سید احسان خاندوزی واگذاری سهام به متولدین 1401 با امكان انتخاب 3 صندوق برای سرمایه‌گذاری 24 ساله

والدین متولدین سال 1401 با مراجعه به درگاه ملی دولت هوشمند به نشانی my.gov.ir كد یكتایی دریافت و برای دریافت سهام فرزندان شان اقدام كنند.

1402/02/05
|
12:04
|

به گزارش رادیو اقتصاد، طبق ماده 11 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب 24 مهرماه سال 1400، مجلس شورای اسلامی دولت مكلف است به ازای هر فرزند كه از ابتدای سال 1400 متولد ‌شود، مبلغ 10 میلیون ریال تا سقف سالانه 10 هزار میلیارد ریال صرفاً جهت خرید واحدهای صندوق ‌های سرمایه ‌گذاری قابل معامله در بورس به نام فرزند اختصاص دهد. این رقم برای سال 1401 برای هر فرزند متولد شده 15 میلیون ریال تعیین شده است. برای سال‌های بعد نیز به مدت 7 سال در قانون بودجه باید ارقام تعیین و تامین اعتبار شود.

طبق تبصره یك این ماده، هر سال به میزان نرخ تورم سالانه اعلامی مركز آمار ایران به مبلغ اشاره شده در این ماده اضافه می‌شود. همچنین طبق تبصره دو این ماده، سرپرست مجاز است صرفاً نسبت به جابه جایی بین واحدهای صندوق های سرمایه گذاری موضوع این ماده اقدام كند. خارج كردن منابع مالی ناشی از فروش واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری صرفاً پس از ازدواج یا در صورت عدم ازدواج پس از بیست و چهار سالگی مجاز است.

سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در ماده 11 قانون جوانی جمعیت، وزارت اقتصاد مكلف شده بود سالانه سهامی را برای نوزادان در نظر بگیرد. این عدد برای نوزادان متولد 1401، یك و نیم میلیون تومان سهام به ازای هر نوزاد است. والدین درگاه بانك را انتخاب كرده و یكی از صندوق‌های قابل معامله (ETF) را انتخاب می‌كنند. این سهام در سن 24 سالگی قابل برداشت توسط آن فرزند خواهد بود و یك سرمایه ارزشمند برای تشكیل زندگی او خواهد شد.

انتخاب صندوق‌های سهامی بر عهده والدین گذاشته است، بیش از 104 صندوق سهامی در بازار سرمایه داریم كه در این واگذاری 35 صندوق می تواند توسط والدین انتخاب شود. والدین می ‌توانند 3 صندوق را برای فرزندان خود انتخاب كنند.

خاندوزی گفت: والدین متولدین سال 1401 می‌توانند به درگاه ملی دولت هوشمند به نشانی my.gov.ir مراجعه كنند و از طریق شماره گوشی همراه خود كد یكتایی را دریافت و بعد وارد حوزه خدمات و مشاوره های فرزند آوری می شوند؛ اسامی تمام متولدین سال 1401 وجود دارد و از آن طریق اقدام می‌كنند.

البته برای آنكه مراجعه یكباره صورت نگیرد، ثبت‌نام ابتدا برای نوزادان سه ماه اول سال 1401 در نظر گرفته شده است كه از طریق سامانه كد یكتا دریافت كنند و ثبت نام سجامی آن از طریق دستگاه حاكمیتی صورت خواهد گرفت و یكی از سهام مربوط به صندوق های قابل معامله را پدر یا مادر انتخاب می‌كنند.

مراحل ثبت‌نام والدین متولدین 1401 به ترتیب شامل «ورود به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به آدرس my.gov.ir ورود از طریق شماره همراه والدین فرزند و دریافت كد یكبار مصرف، مشاهده بخش داشبورد و ورود به قسمت طرح تشویق فرزندآوری، مشاهده اطلاعات فرزندان متولد 1401، انتخاب نام فرزند و درج تاریخ تولد، ارسال اطلاعات و نمایش اطلاعات فرزند، انتخاب بانك عامل و سه مورد از صندوق‌های سهام، مشاهده پیام ثبت موفق و انتظار برای تأیید است.

والدین باید به این موضوع توجه داشته باشند كه برای انتخاب صندوق سهامی مناسب معیارهای مختلفی وجود دارد؛ ولی مهمترین معیار بازدهی و مدیریت اصولی صندوق در بلندمدت است؛ چرا كه این سرمایه حدود 24 سال در صندوق‌ها خواهد ماند.

دسترسی سریع