محمد آخوندی: تدوین برنامه‌ چهارم توسعه شهر تهران به صورت عملیاتی

رئیس كمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران گفت: برنامه‌ چهارم توسعه با توجه به منابع مشخص و محدود شهرداری به صورت عملیاتی تدوین می شود.

1401/10/28
|
15:30
|

به گزارش رادیو اقتصاد؛ محمد آخوندی رئیس كمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به ماده 15 قانون نوسازی و عمران شهرداری‌ها در خصوص تكلیف به تدوین برنامه‌های پنج ساله گفت: به استناد نامه جدید سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت كشور در سال جدید شورا‌ها ملزم به تدوین برنامه‌ها به صورت چهار ساله هستند تا همان دوره مدیریتی پاسخگوی عملكرد خود باشند.

محمد آخوندی افزود: سال 1401 سال اول برنامه است و به نوعی سال اول را پشت سر گذاشتیم و سه سال دیگر باقی مانده است. شهرداری از اردیبهشت مقدمات را برای تدوین برنامه فراهم كرده و جلسات و كارگروه‌هایی را برگزار كردند.

وی با بیان اینكه نیرو‌های متخصص شهرداری كه تجربه برنامه‌های سابق را داشتند، برنامه چهارم را تدوین كردند، گفت: این برنامه با دعوت از اساتید دانشگاه و كارشناسان متخصص از شورا برنامه پیش رفت و پس از آماده شدن نسخه اولیه و ارائه به شورا، در دو ماه اخیر نیز با تلاش كارشناسان نیرو‌های متخصص شهرداری، جلسات متعددی در كمیسیون‌های مختلف شورا برگزار شد.

آخوندی اعلام كرد: چهار جلسه كمیسیون تلفیق شورا در همین راستا برگزار شد و پس از جمع بندی‌های صورت گرفته، مسئله محوری و عملیاتی بودن، تغییراتی در فرم ارائه برنامه اتفاق افتاد.

رئیس كمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران ضمن تقدیر از گردآورندگان این برنامه گفت: تلاش بر این بود با توجه منابع مشخص و محدود شهرداری، برنامه‌ ای عملیاتی تدوین شود و به شكل آرزو و تخیل نباشد؛ مسیر توسعه تهران به دلایل مختلف دچار توقف شد و برای بازگشتن به سرعت سابق كار سختی را داریم، اما برنامه ما این است كه با تمام وجود فعالیت كنیم و برنامه چهارم را به نتیجه برسانیم.

آخوندی با بیان اینكه بر اساس احكام، شبكه فیبر نوری باید حداقل 300 كیلومتر افزایش پیدا كند، افزود: افزایش سلامت اداری، جلوگیری از تعارض منافع و تحقق عدالت در بخش هوشمندسازی پیش بینی شده است.

وی میزان بودجه محقق امسال را 50 هزار و 37 میلیارد تومان دانست و افزود: تا پایان آذرماه 33 هزار میلیارد تومان معادل 67 درصد بودجه محقق شده و پیش بینی می‌شود كه بودجه تا پایان سال به طور كامل محقق شود.

آخوندی با بیان اینكه در بخش درآمد‌ها پنج هزار میلیارد تومان از درآمد‌های غیر پایدار كاهش یافت و به ارزش افزوده كه درآمد پایدار است افزوده شد، تصریح كرد: این موضوع به نوع خود اتفاق بزرگی در بودجه سال 1401 است.

رئیس كمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینكه ما تلاش می‌كنیم شهر گران اداره نشود، گفت: تا 15 بهمن باید نرخ عوارض را در شورا مصوب كنیم و این موضوع را كه شهر گران اداره نشود، در پیش بینی نرخ عوارض لحاظ خواهیم كرد.

آخوندی در ادامه افزود: با افزایش 57 درصدی حقوق و دستمزد در سال جاری، منابع از بخش تملك دارایی سرمایه‌ای به بخش حقوق و دستمزد منتقل شد.

دسترسی سریع