تقی رضایی: 8 هزار هكتار اراضی مازاد دستگاه های دولتی

تقی رضایی گفت: اراضی مازاد دستگاه های دولتی در مرحله دوم شناسایی، به 8000 هكتار رسید.

1401/08/25
|
11:43
|

به گزارش خبرگزاری رادیو اقتصاد؛ تقی رضایی معاون املاك و حقوقی سازمان ملی زمین و مسكن گفت: طبق برنامه ریزی بعمل آماده قرار بود اسناد به سازمان ملی زمین و مسكن منتقل شود كه هم با مقاومت‌هایی از سوی دستگاه‌ ها و توجیه نبودن ادارات ثبت اسناد و املاك كشور، جلسه‌ای با رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور و رئیس سازمان ملی زمین و مسكن به همراه سایر مدیران ادارات كل راه و شهرسازی به منظور ترفیع مشكلات برگزار شد.

وی افزود: در این جلسه با تاكید بر اساس ماده 10 قانون جهش مسكن، ادارات ثبت و ادارات دولتی را ملزم كرد علی‌رغم وجود اختلاف نظرات بین دستگاه‌ها، به انتقال اسناد اراضی مازاد دولتی شناسایی شده به سازمان ملی زمین و مسكن اقدام كنند.

معاون املاك و حقوقی سازمان ملی زمین و مسكن خاطر نشان كرد: در همین راستا از حدود 4 هزار و 134 هكتار اراضی شناسایی شده اولیه، تاكنون سند 3 هزار و 100 هكتار زمین منتقل شد.

رضایی با اشاره به دستور رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور به مسئولین كاداكس استان‌ها برای كمك به شناسایی زمین‌ها گفت: با این همكاری، 2 هزار هكتار زمین دیگر هم شناسایی شد و مجموع اراضی شناسایی شده به 8 هزار و 100 هكتار رسید.

وی افزود: از این میزان حدود یك هزار و 300 هكتار اراضی دارای مشكلاتی بودند كه مانع انتقال سند می‌شد و به همین دلیل از دور خارج شدند.

معاون املاك و حقوقی سازمان ملی زمین و مسكن تاكید كرد: هم اكنون 3 هزار و 700 هكتار زمین برای انتقال و اخذ سند در برنامه قرار دارد و سایر اراضی هم در در فرایند اداری قرار دارند تا به مرحله انتقال سند برسند.

رضایی تاكید كرد: تا كنون سند بالغ بر 50 درصد اراضی شناسایی شده منتقل شده و مابقی اراضی نیز به ترتیب به مرحله اخذ سند خواهند رسید.

وی یادآوری كرد: كار گروهی مشتركی از سازمان ثبت اسناد و املاك كشور و سازمان ملی زمین و مسكن تشكیل شده كه در ادارات ثبت به پیگیری و رفع مشكلات این حوزه مشغولند.

معاون املاك و حقوقی سازمان ملی زمین و مسكن گفت: بیشترین انتقال سند از سوی وزارت جهاد كشاورزی انجام شده كه بالغ بر یك هزار و 880 هكتار است.

وی دستگاه دولتی دوم را وزارت علوم با 553 هكتار زمین انتقال داده و وزارت نفت را سومین دستگاه دولتی با 164 هكتار زمین اعلام كرد.

رضایی همچنین خاطر نشان كرد: استان ایلام دارای بیشترین اخذ سند زمین بر اساس ماده 10 قاتون جهش تولید مسكن بوده و پس از آن استان‌های ایلام، البرز و اصفهان قرار دارند.

دسترسی سریع