خبرگزاری مهر: سفره دولتمردان را با سفره مردم یكی خواهم كرد

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید سفره دولتمردان را با سفره مردم یكی كنیم تا اگر در سفره مردم كمبود نان پیش آمد و قدرت خریدشان كاهش یافت، به دولت هم فشار بیاید.

1400/03/24
|
10:14

به گزارش خبرنگار مهر، محسن رضایی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه رادیو اقتصاد، گفت: من یك بار دیگر لباس سربازی به تن كردم و آمدم تا خودم را سپر بلای مردم كنم و كاری كنم كه نظم و آرامش و نشاط به جامعه برگردد. در خصوص بیانیه گام دوم باید بگویم كه بعد از سه سال می‌بینیم كه به آن توجه لازم نشده است.

رضایی گام دوم انقلاب را بسیار مهم دانست و گفت: گام اول بیشتر پایه بوده مانند امنیت و آرامش، اما در مرحله دوم باید تمدن ناب و ایران اسلامی نوین شكل بگیرد. وقتی ایران می‌خواهد وارد چنین موقعیتی شده و در چنین خانه‌ای ساكن شود باید از مشكلات كنونی عبور كند. مشكلات كنونی ناشی از حضور نامحرمان در اداره كشور است.

وی ادامه داد: من اولین مشكل را جدا شدن سفره دولت، مجلس و قوه قضاییه از مردم می‌دانم. اولین خطر، جدا شدن سفره حكومتی‌ها از مردم است. اولین اقدام این است كه ما سفره‌ها را یكی كنیم، یعنی سفره دولتمردان را با سفره مردم یكی كنیم كه اگر در سفره مردم كمبود نان پیش آمد و قدرت خریدشان پایین آمد به دولت هم فشار بیاید. ما به دنبال آن هستیم كه این خطا را جبران كنیم.

رضایی ادامه داد: اگر سفره دولت و ملت یكی شود دولت ناچار است برای حفظ خودش به مردم برسد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینكه انحراف دیگری كه من معتقدم به وجود آمده این است كه جوان گرایی كم شده است، گفت: انقلاب و دفاع مقدس را جوانان انجام دادند اما كم‌كم این جوان گرایی از دولت دور شده، اما دولت ما دوباره جوانگرایی را وارد عرصه اداره كشور می‌كند، ما به جوانان كمك می‌كنیم كه روز به روز توانمندتر و با تجربه‌تر شوند و بتوانند سكان اداره كشور را به دست بگیرند.

رضایی فاصله گرفتن مسئولان از آرمان‌های انقلاب را یكی دیگر از موضوعات و مشكلات دانست و گفت: مسئولان كشور خودشان از ارزش‌ها فاصله گرفته ولی مردم را به ارزش‌ها تشویق می‌كنند. چطور می‌شود ما از حكومت علوی صحبت كنیم اما خودمان غیر علوی باشیم ولی از مردم بخواهیم كه علوی زندگی كنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینكه متاسفانه ارزش‌های انقلاب را لغلغه زبان داریم اما رفتار ما عوض شده است گفت: دولت ما دولت اصلاح و تغییر خواهد بود و همه چیز را از خود دولت شروع خواهیم كرد. ما باید ابتدا خودمان پایبند به حكومت علوی باشیم و تبعیض را كنار بگذاریم، عدالت را در روابط پیاده كنیم و بعد از مردم بخواهیم كه همین گونه باشند.

رضایی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم فرموده‌اند كه ما آماده اصلاح خطاها هستیم اما تجدیدپذیری و انفعال نداریم و به دنبال اصلاح خطاها هستیم. موضوعی كه مقام معظم رهبری به آن اشاره كرد این است كه هر كجا پیشرفت داشتیم به دلیل مدیریت جهادی و اتكا به ایمان الهی است، این به معنی بازگشت اعتماد به نفس، خلاقیت و نوآوری در دولت ماست. ما دوباره اعتماد به نفس را در بین مردم و دولت تقویت می‌كنیم و كاری خواهیم كرد كه ایده‌های نو تبدیل به محصول شوند.

رضایی در خصوص برنامه‌هایش در حوزه اقتصاد، گفت: ما اقتصاد را به سه سطح تقسیم خواهیم كرد یعنی اولا در حوزه اقتصاد ملی و فعالیت‌هایی مربوط به كل جامعه مانند راه آهن، اینترنت، آموزش، سطح دوم اقتصاد بنگاهی و كارآفرینانی كه بنا دارند تولید محصولات انجام دهند و سطح سوم اقتصاد زندگی كه مسئله معیشت مردم و اقتصاد خانوار است، ما برای هر سه سطوح برنامه داریم.

وی ادامه داد: در حوزه اقتصاد ملی سعی خواهیم كرد سیاست را از اقتصاد جدا كنیم، ولی امر هدایت را نگه داریم. مسئله دیگری كه ما به آن توجه خواهیم كرد توجه به پیشران‌های اقتصاد مانند مسكن، كشاورزی، انرژی‌های نو و هدفمند كردن صنعت است كه موجب می‌شود صنایع مختلفی به حركت دربیایند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به برنامه هایش در حوزه مسكن گفت: اولویت ما در مسكن، بحث مسكن معلمان و راننده های برون شهری است، در این عرصه سعی می‌كنیم بانك‌ها را به پیمانكاران وصل كنیم و از آن طریق مردمی كه به مسكن نیاز دارند را هم به این بانك‌ها وصل كنیم كه بتوانند با 10 درصد آورده صاحب خانه شوند.

رضایی گفت: در حوزه كشاورزی نیز با اصلاح زمین و استفاده از آب‌هایی كه در اعماق بیش 200 متری زمین است و استفاده از مسائل دیجیتال، یك تحول بزرگ در عرصه كشاورزی به وجود خواهیم آورد.

وی ادامه داد: موضوع مهم دیگر این است كه صنعت در كشور ما كاملا گمراه شده و هدفمند نیست، لذا صنعت، كشاورزی و معدن مغفول مانده و فراموش شده است. دولت ما صنعت را هدفمند خواهد كرد و صنعت كشاورزی، معدن و محصولات ایرانی را جدی خواهیم گرفت تا مدرن سازی شوند.

وی افزود: موضوع دیگر بحث صنایع پایین دستی پتروشیمی است كه بیش از 500 محصول از این صنایع به دست می‌آید كه در بازارها قابل فروش است، امروز این ماده اولیه به صورت ارزان به كره و آلمان فروخته و سپس با محصولاتی با قیمت بالا به كشور باز می‌گردد. راه اندازی، تقویت و گسترش صنایع پایین دستی پتروشیمی از جمله برنامه‌های ما خواهد بود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خصوص برنامه‌هایش برای كنترل تورم و رشد فزاینده نقدینگی، گفت: نقدینگی ایران به گونه‌ای است كه هر لحظه سه هزار میلیارد تومان پول جدید بر پول قدیم اضافه می‌شود و لذا در سه سال آینده حجم نقدینگی دو برابر خواهد شد، یعنی اگر طی 50 سال گذشته یك حجم نقدینگی داشتیم این میزان در 3 سال آینده دو برابر می‌شود كه خود یك طوفان و یك سیل عظیم است.

رضایی تاكید كرد: اگر وضعیت كنونی ادامه پیدا كند و دولت‌های جدیدی كه خودشان مسببب این كار بودند مجدداً با چهره و اسم جدیدی روی كار بیایند شاهد فوق تورم ها خواهیم بود.

وی ادامه داد: ما از طریق صرفه‌جویی در یارانه های پنهان، كسری بودجه دولت را جبران خواهیم كرد و از اینكه دولت دستش را در جیب مردم كند جلوگیری خواهیم داشت. ما با سلطان های شكر، فولاد، خودرو كه یارانه های بسیاری دریافت می كنند مقابله خواهیم كرد و دست آنها را كوتاه می‌كنیم و نمی گذاریم كه یك عده یك شبه پولدار شوند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما با اصلاح سیاست‌های پولی و مالی كاری خواهیم كرد كه ثبات در اقتصاد كشور ایجاد شود.

رضایی در خصوص برنامه هایش برای حمایت از تولید ملی، گفت: همانطور كه می‌دانید ما تجربه عبور از بحران را داریم و در جنگ هم كه ایران محاصره اقتصادی و نظامی شده بود، تجارب بسیار خوبی داریم و می‌دانیم چگونه می‌شود تحریم‌ها را دور زد و طرف مقابل را از راه به در كرد كه دست از تحریم‌ها بردارند، همچنین می دانیم چگونه از مردم برای تولید بیشتر استفاده كنیم و آنها را در اقتصاد مشاركت دهیم.

وی افزود: دولت ما در اقتصاد مطالعات بسیاری دارد و بر علم اقتصاد آگاه است و تجربه مقابله با تحریم‌ها را نیز دارد. ما برنامه كاملی را طراحی كرده ایم كه با حمایت از تولید ملی، محاصره كنندگان اقتصاد ایران را ناامید كنیم و از سوی دیگر با استفاده از ظرفیت‌ها، تحریم‌ها را دور بزنیم تا كسی نتواند مانع ورود كالاهای مورد نیاز كشور شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: مسأله دیگر كه به آن توجه خواهیم كرد، استفاده از تجارت همسایگان است. ما باید از ظرفیت های 16 استانی كه با 15 كشور همسایه هستند استفاده كنیم.

رضایی تاكید كرد: ما به صورت جدی بازارهای مرزی را ساماندهی و تقویت و تجارت همسایگان را قوی می كنیم تا هرآنچه مردم می‌خواهند بتوانند وارد كنند و هر چه می‌خواهند صادر كنند.

وی با بیان اینكه از سوی دیگر زنجیره های ارزش را تكمیل و مافیاها و دلال‌ها را از تولید ملی حذف خواهیم كرد،افزود: با تقویت تولید ملی كاری می كنیم كه بتوانیم در رقابت با برندهای بین المللی حضور پیدا كنیم و كاری خواهیم كرد كه با كیفیت و كار خوب بتوانیم محصولات را در بازارهای بین‌المللی عرضه كنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به مشكلات تخصیص یارانه‌ها، گفت: زمانی یارانه 45 هزار تومانی به مردم داده می‌شد كه امروز این مقدار حدودا 800 هزار تومان می‌شود. ما گفتیم، می‌خواهیم كه یارانه 450 هزار تومانی بدهیم و با این حرف، سر و صدای زالو صفتان كه دستشان در جیب مردم است درآمده است.

رضایی با اشاره به اینكه ما یارانه را هدفمند خواهیم كرد و به دو قسمت 150 هزار تومان و 300 هزار تومان تقسیم خواهیم كرد، تا با 150 هزار تومان كالاهای مصرفی خواهند خرید و با 300 هزار تومان دیگر، یا قسط مسكن می دهند یا قسط جهیزیه دختران و قسط هایی كه به تولید ملی مرتبط هستند پرداخت خواهند كرد،گفت: یعنی ما یارانه را به دوقسمت مصرفی و تولیدی تقسیم خواهیم كرد و مردم هستند كه برای مصرف آن تصمیم خواهند گرفت.

وی در خصوص حل مشكل تهیه مواد اولیه و تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات مواد اولیه، گفت: بحث ارز 4200 تومانی یك اشتباه بزرگ بود، بنابراین قیمت 4200 تومان به فساد كشیده شد اما به نان و معیشت مردم تبدیل شد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: مسأله دیگر این است كه سیاست‌های ارزی با مقررات اجرایی در بازار تناسب ندارد، ما نمی‌توانیم سیاست‌های خاصی در ارز داشته باشیم ولی قوانین دیگری را در بازار اجرا كنیم. دولت نظارت بسیار ضعیفی داشته ولی ما نظارت قوی در دولت خواهیم داشت.

رضایی در خصوص سیاست‌های او برای بازار سرمایه، گفت: باید بگویم كه در دهه گذشته فرصت‌های بسیاری از دست رفته است و متوسط رشد اقتصادی صفر درصد و متوسط سرمایه‌گذاری نیز منفی بوده است، قدرت خرید مردم كاهش پیدا كرده و درآمد كارگران در سه سال گذشته تنها 60 درصد افزایش پیدا كرد، در حالی كه قدرت خرید آن‌ها دو برابر كاهش یافته است، كارمندان نیز تنها 45 درصد افزایش حقوق داشتند و 160 درصد افزایش قیمت‌ها و تورم برای آنها جبران نشده است، این نشان می‌دهد كه رشد اقتصادی پایین آمده و بی عدالتی ها بالا رفته است.

وی گفت: یكی از تصاویری كه این شرایط بحرانی را نشان می‌دهد رفتار شتابزده و غلط دولت و مسئولان در بورس بود. بانك مركزی نرخ سود بانكی را پایین كشید و سرمایه‌داران پولشان را از بانك‌ها بیرون كشیده و به بورس بردند، همچنین وزیر اقتصاد به صورت ناشیانه از بالا رفتن حباب بازار بورس حمایت كرد و متوجه نشدند كه حباب بورس می تركد و با جمله آقای رئیس‌جمهور كه گفتند هر چه دارید وارد بورس كنید سقوط بورس به دلیل عدم اعتماد مردم به این صحبت ها آغاز شد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاكید كرد: مردم پول های خود را از بورس بیرون كشیدند و سقوط بورس آغاز شد، ما بورس را تقویت خواهیم كرد تا ارزش سهام بالا برود.

رضایی در خصوص سیاست هایش در حوزه ارز نیز ،گفت: مسأله مهم، نرخ ارز است كه این نرخ برای سالیان دراز ثابت باشد. هر زمان كه نرخ ارز افزایش پیدا می‌كند زندگی مردم به هم می‌ریزد. ما نرخ برابری ریال با دلار را ثابت خواهیم كرد و با جهش تولید ریال را تقویت می‌كنیم، از این طریق قدرت ریال را نسبت به دلار افزایش خواهیم داد و روزی خواهد رسید كه در بازارهای منطقه ریال را در كنار دلار و یورو، خرید و فروش كنند. این اتفاق زمانی خواهد افتاد كه میزان صادرات و واردات ما از 200 میلیون دلار افزایش پیدا كند.

وی در خصوص سیاست‌های او در ارتباط با اقتصاد ایران با جهان، گفت: دیپلماسی اقتصادی یكی از دردهای سیاست ماست و نمی دانیم چرا دولت ها به دیپلماسی اقتصادی توجه نكرد، خُب معلوم است زمانی كه سفارت خانه های ما تبدیل به خوابگاه شوند و به كاغذ بازی بپردازند دیپلماسی اقتصادی تضعیف خواهد شد. ما از طریق استقرار رایزن های اقتصادی در سفارتخانه ها، مشكلات اقتصادی را كاهش می‌دهیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در رابطه با برنامه هایش برای افزایش اشتغال، گفت: تولید و اشتغال اساس اقتصاد هستند، اما اشتغال و تولید در ایران باید مهارت محور و فناورانه باشد تا بتواند در بازار جهانی جایگاه خود را باز كند و از سوی دیگر اگر كالاهای ایرانی نتوانند بازارهای داخلی را فتح كنند در بازارهای خارجی هم نمی‌توانند این كار را بكنند.

رضایی اضافه كرد: ما در ابتدا مسأله فناوری، مهارت و زنجیره ارزش را تكمیل خواهیم كرد، از سویی به بنگاه‌ها و مشاغل خانگی كمك خواهیم كرد تا قدرت رقابت با كالاهای خارجی را در بازارهای داخلی و بین المللی داشته باشند، از سوی دیگر با تقویت دیپلماسی اقتصادی، تولید و اشتغال افزایش پیدا خواهد كرد و قدرت خرید مردم نیز افزایش پیدا خواهد كرد و زنجیره ای از مشكلات حل خواهد شد.

وی افزود: باید كاری كنیم كه جاذبه تولید و جاذبه محصولات ایران بالا برود، از طریق كاهش هزینه‌های تولید مانند كاهش نرخ سود بانكی و گسترش بیمه، كاری خواهیم كرد كه حمایت جدی از تولید ملی انجام شود، با این كار ریسك تولید ملی پاین رفته و ریسك سرمایه‌گذاری و تولید كاهش پیدا می‌كند، به همین دلیل تولید، افزایش پیدا خواهد كرد و اشتغال نیز گسترش پیدا می‌كند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینكه سالانه یك میلیون و 500 شغل باید ایجاد كنیم تا به بیكاری طبیعی برسیم،گفت: ما می توانیم بیكاری را به صفر برسانیم.

رضایی گفت: حقیقتاً بیانیه گام دوم انقلاب مظلوم و مغفول مانده است و جز برگزاری همایش‌ها و شعارها هیچ اقدام عملی برای اجرایی شدن آن انجام نشده است. حضرت آقا، 7 توسعه مانند علم، عدالت، تولید، موضوعات اقتصادی و سبك زندگی در بیانیه گام دوم آوردند، اما تأملی در این بیانیه صورت نگرفته است.

وی با اشاره به اینكه دولت ما به طور جدی برای این توصیه‌ها برنامه‌ریزی كرده و به آن عمل خواهد كرد،افزود: به ویژه در عرصه علم، فناوری و اقتصاد جهش بزرگی خواهیم داشت و سعی خواهیم كرد، ایران كانون بزرگ علم و فناوری باشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: از سوی دیگر ما تجارت همسایگان را بسیار جدی خواهیم گرفت. دبی و امارات از پول مردم ایران پیشرفت كرده اما ما نتوانستیم از این ثروت برای توسعه كشورمان استفاده كنیم.

رضایی گفت: زمانی كه می‌گوییم یك ریال در مقابل یك ریال یعنی چه؟ یعنی زمانی كه ما به كشوری كمك می كنیم آنها نیز باید به ما كمك كنند و معتقدیم چراغی كه به خانه رواست به مسجد حرام است.

دسترسی سریع