خبرگزاری فارس: هفتاد خوان مجوزها نتیجه قوانین نادرست/ تولید ماسك بدون مجوز عامل نجات جان مردم بود

فیروزی با تاكید بر اینكه هدف ابلاغیه رئیس جمهور مبنی بر پسینی شدن اخذ مجوزهای كسب و كار، گروگان گرفته نشدن كسب و كار مردم است، گفت: رفتارهای سلیقه‌ای و شرایط تفسیرپذیر ابلاغیه، مهمترین مانع در مسیر اجرایی شدن آن است.

1400/03/08
|
10:18

به گزارش خبرگزاری فارس، برنامه رادیویی «رهیافت» رادیو اقتصاد با حضور علی فیروزی رئیس مركز مطالعات پایش و بهبود محیط كسب و كار وزارت اقتصاد و حضور علی سعدوندی اقتصاددان، با موضوع بهبود كسب و كار برروی آنتن رفت.

*هفتاد خوان مجوزها نتیجه قوانین نادرست

فیروزی در مقایسه شرایط فضای كسب و كار ایران با دنیا گفت: «اوضاع خیلی خوب نیست و از نظر مجوزها كه سراغ هر كسی برویم، همه می‌دانند كه اوضاع به لحاظ مجوزها خوب نیست. به قول رهبر معظم انقلاب در هفتاد خوان‌ مجوزها گیر كردیم و حتی اگر یك مدیر دولتی یا كسی كه مرجع صادر كننده‌ی مجوز هست نیز بخواهد مجوز شما را زودتر بدهد، قانوناً نمی‌تواند. الان حدود هزار و دویست و هفتاد و شش عنوان مجوز رسمی ثبت شده در درگاه ملی مجوزهای كشور وجود دارد».

*هدف ابلاغیه رئیس جمهور گروگان گرفته نشدن كسب و كار مردم است

رئیس مركز مطالعات پایش و بهبود محیط كسب و كار درباره ابلاغیه رئیس جمهور مبنی بر پسینی كردن مجوزها اظهار داشت: «لازم است ابلاغیه به لحاظ چارچوبی یك واشكافی شود كه اصلاً هدف این ابلاغیه چیست؟ ممكن است فكر كنند كه هدف از این ابلاغیه این است كه مجوز را كلاً حذف كنیم و كنار بگذاریم. در حالی كه این‌ طور نیست. در این ابلاغیه نظر بر این است كه به واسطه‌ مجوز سرمایه‌ گذاری، كسب و كار مردم گروگان گرفته نشود. مجوز را قاعدتاً دستگاه حاكمیتی باید بدهد. اما چه زمانی بدهد؟ این ابلاغیه می‌گوید شما كار خود را شروع كن و این هم شرایط آن است و تو تعهد می‌دهی كه این شرایط را داری و این شرایط را به لحاظ فیزیكی نیز رعایت می‌كنی. این ابلاغیه می‌گوید كه نظارت پیشینی به نظارت پسینی تبدیل شود. یعنی دستگاه مجوزدهی سراغ شما می‌آید و می‌گوید كه شما قرار بوده است این موارد را انجام دهی و اگر شما آن موارد را رعایت نكرده باشی، دستگاه حاكمیتی حق دارد كه اجازه‌ی آن كسب و كار را از شما سلب كند.»

*برداشت‌های سلیقه‌ای مهم‌ترین مشكل ابلاغیه روحانی

فیروزی درباره اشكالات این ابلاغیه گفت: «حالا مورد یك موضوع بسیار مهم است و آن هم رفتارهای سلیقه‌ای و آن شرایط سلیقه‌ای و شرایط تفسیرپذیر ابلاغیه است و احتمالاً در كاری كه می‌خواهد اتفاق بیفتد هم دست‌اندازهای اجرایی و هم دست‌اندازهای قانونی وجود خواهد داشت زیرا در جاهایی قانون اعلام نكرده كه شكل مجوز چگونه باید باشد. وقتی در رابطه با امنیت و سلامت صحبت می‌شود، حیطه‌ی بزرگی را در برمی‌گیرد».

وی افزود: «درمورد موارد خاص نیز می‌تواند مؤسسات اعتباری باشد، می‌تواند بانك باشد و می‌تواند محیط زیست باشد و می‌تواند منابع طبییعی باشد. نمی‌توان گفت برو هر چه قدر دل تو می‌خواهد ماهی صید كن و بعداً بگو چه قدر ماهی صید كردی. این‌ها جز شرایط خاص است یك نامه‌ای با امضای دكتر دژپسند آماده شده ‌است و به زودی به دستگاه‌ها به عنوان رئیس هیئت مقررات زدایی ارسال خواهد شد. با توجه به این‌كه نظارت بر حسن اجرا بر عهده‌ وزارت اقتصاد است، اعلام شده است كه برای این موضوع چه فرآیندی را دیده‌اند؟ و قرار بر این شده گزارش این موارد به صورت شفاف در اختیار مردم گذاشته‌شود. یعنی گفته شود در این سه ماهه این اتفاقات در این دستگاه‌ها افتاده است و آن مجوزهایی نیز كه جز شرایط خاص هستند و هیئت مقررات زدایی باید روی آن‌ها نظر بدهد نیز روی این نامه ابلاغ شود».

*صاحبان امضاهای طلایی مخالفان ابلاغیه رئیس جمهور

علی سعدوندی درباره مشكلات پیش‌روی ابلاغیه رئیس جمهور برای اجرایی شدن گفت: «برخی از دستگاه‌ها در مقابل از دست دادن امضاهای طلایی و در مقابل از دست دادن قدرتی كه در اعطای مجوزها دارند، مقاومت خیلی جدی صورت می‌دهند. البته به نظر می‌رسد كه این موضوع در بخشنامه به یك نحوی دیده شده است برای مثال آن‌جا كه گفته است مجوزهای سلامت استثنا شود. بالاخره دلیل مجوز این است كه در كسب و كارها یك سری اصول رعایت شود. كسی هم نمی‌گوید كه مجوزها كلاً از بین برود ولی اعتقاد به ساماندهی و تسهیل مجوزدهی دارند. این‌كه یك بخش‌های خاصی جدا شده‌اند، امكان دارد در بسیاری از مجوزها تحت عنوان امنیت ملی یا تحت عنوان سلامت به خود را مستثنی كنند».

*تولید ماسك و الكل بدون مجوز، عامل نجات مردم

فیروزی در پاسخ به نگرانی‌های حاكمیت در مواردی كه به حوزه‌های امنیت و سلامت مربوط می‌شود گفت: «بعضا حاكمیت نگرانی دارد و باید نشان داده شود كه نگرانی بی‌مورد است. موضوع ماسك و الكل ترسناك‌ترین موضوعات دوران كرونا بودند، بحث سلامت و بهداشت بودند و بدون مجوز تولید صورت گرفت. اتفاق عجیبی هم نیفتاد. بازار خود تنظیم شد و كیفیت نیز به واسطه آموزش به مردم گارانتی شد. به مردم یاد داده‌شد كه اگر سه لایه می‌خواهید باشد باید لایه‌ی وسط آن این‌ طور باشد و این شرایط را داشته باشد و یك سری شرایط را مردم از فضای مجازی و رسانه‌های عمومی آموزش گرفتند و بعد از آن خود تصمیم گرفتند كه چه ماسكی را بخرند و چه ماسكی را نخرند و خود به خود ماسك‌های بی‌كیفیت تا حدودی از رده خارج شد».

*جنس مجوزها باید معلوم شود

رئیس مركز مطالعات پایش و بهبود محیط كسب و كار طبقه‌بندی سه‌گانه مجوزها را لازم دانست و افزود: «با این مصوبه یكی از كارهایی كه دارد در دبیرخانه‌ی هیئت انجام می‌شود، همین است. از اتاق‌ها هم نظرخواهی شده‌است تا نظر بدهند كه هر مجوز از چه جنسی است. در این موضوع طبقه‌بندی سه‌گانه نیز خواسته شده‌است. طبقه‌بندی سه‌گانه اعلانی، گواهی و امتیازنامه است. این موضوع از اتاق‌ها خواسته شده ‌است و دارد روی آن كار می‌شود. باید تكلیف مشخص شود كه این مجوز، امنیتی هست یا امنیتی نیست و شاخص امنیتی بودن آن‌چه هست. این مجوز آیا مجوز سلامت و بهداشت و درمان هست یا نیست و شاخص آن دقیقاً چه بوده است».

دسترسی سریع