خبرگزاری اقتصادی ایران: تولید واکسن کرونا در شرایط سخت تحریمی

رئیس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا گفت: ایران در شرایطی صحبت از تولید واکسن کرونا می‌کند که بدترین و ظالمانه‌ترین تحریم‌ها از سوی دشمن بر کشور اعمال شده است.

1399/11/28
|
10:34

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران،"مصطفی قانعی" در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: اگر این تحریم‌ها هم نبود در همان شرایط برجام نیز تامین امکانات و سیستم‌های بیولوژی و زیستی برای کشور بسیار مشکل بود.

وی اظهارداشت: در دنیا وقتی خواستند واکسن کرونا را تامین کنند دولت‌ها واکسن‌های که هنوز موجود نبود از کمپانی‌ها با اعداد و ارقام بسیار بالا خریداری وپول پیش پرداخت واکسن را هم دادند.

رئیس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا گفت: ایران برای تولید واکسن کرونا در داخل فراخوان داد و خوشبختانه جوانان و دانشمندان ایرانی به این فراخوان پاسخ مثبت دادند.

وی با اشاره به اینکه مطالعات گسترده‌‌ای در این زمینه آغاز شد، افزود: هم اکنون تمام زیرساخت‌های تولید انواع واکسن‌های موجود دنیا در حال پایه گذاری در کشور است.

قانعی به رادیو اقتصاد بیان داشت: این پایه گذاری معنایش این نیست که مشکل کرونا در کشور برطرف شده است.

وی ادامه داد: برای تولید واکسن نیاز به آزمایشگاه‌های پیشرفته سطح ایمنی سه است که متاسفانه ایران در قبل و بعد از انقلاب موفق به ایجاد چنین زیر ساختی نشده بود.

رئیس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا گفت: هم اکنون سه واحد سطح ایمنی سه تولید واکسن در ایران در حال ساخت است.

وی افزود: شرکت‌های که وارد تولید واکسن ایرانی کرونا شده‌‌اند بخش عمده‌‌ای شرکت‌های خصوصی دانش بنیان هستند.

قانعی اظهارداشت: این شرکت‌ها به تولید واکسن کرونا اکتفا نخواهند کرد بلکه تحول عظیمی در صنعت واکسن سازی ایران ایجاد می‌کنند.

وی یادآورشد: از مجموع 11 پرونده‌‌ای که تاکنون برای تولید واکسن کرونا در داخل رسیده چهار مورد مربوط به نهادهای دولتی و هفت مورد مربوط به بخش خصوصی است.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیدرضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

دسترسی سریع