صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

محمدرضا مهدیار اسماعیلی در مورد برنامه های آموزشی در حوزه بورس و بازار سرمایه و تعطیلی برنامه اقتصاد حوالی فرهنگ در شبکه اقتصاد توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش رادیو اقتصاد، محمدرضا مهدیار اسماعیلی ، مدیر رادیو اقتصاد به مناسبت سیزدهمین سالگرد تاسیس این شبکه رادیویی در برنامه نود و هشتی ها حضور پیدا کرده بود و پاسخگوی سوالات اصحاب رسانه بود.

وی در مورد مهمترین تحولات این رادیو در یک سال اخیر گفت: به عنوان یک مدرس دانشگاه معتقدم که اگر در رادیو حرف تخصصی بزنیم که مردم از آن سر در نیاورند کار موفقی انجام نداده ایم. بنابراین با کمک همکارانمان در این رادیو تلاش کرده ایم که به شکلی ساده، واضح، همه فهم در مورد مسائل مبتلا به اقتصاد جامعه صحبت کنیم.

وی ادامه داد: بنابراین از اتفاقات مهمی که در یک سال گذشته در این شبکه رخ داده، این بوده که حرف های مهم اقتصادی پر کاربرد را به زبانی ساده بیان کنیم به شکلی که برای هر شنونده ای که این رادیو را می شنود مفید باشد تا تا از آن در کسب و کا رخود بهره ببرد.

مدیر رادیو اقتصاد در پاسخ به سوالی در رابطه با حضورش به عنوان میزبان یک برنامه که کاری متفاوت از آنچه که در رادیو رایج است، محسوب می شود گفت: برنامه تیتر اقتصاد با حضور حرفه ای های عرصه خبر که در رسانه های معتبر عهده دار صفحات اقتصادی و تیترهای آنها هستند برگزار می شود. اول از همه گفتگو و تعاملی که بین این متخصصان عرصه خبر شکل می گیرد، جذاب و مبارک است و دوم اینکه مردم ذاتا خبر را دوست دارد و خیلی جذاب تر می شود که اگر تیتر خبر مهم از زبان یک متخصص را بشنوند.

اسماعیلی افزود: البته اگر در سایر برنامه ها توفیق آن را ندارم که خدمت کارشناسان برسم اما از آنجائیکه، کار خبرنگار کاری مهم است، این ضرورت ویژه دارد و من خودم میزبان آنها در این برنامه هستم و به احترام مهمانانمان که چهارپنج متخصص این حوزه را در روز میزبانی می کنیم، در این برنامه حضور پیدا می کنم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه چه تمهیدی برای اینکه رادیو اقتصاد به مشکلات مردم بپردازد و در عین حال در رقابت با سودجویان اخبار درست اقتصادی را گوش مخاطبان برساند گفت: به هر حال این طبیعی است که هر کسی خدماتی را با منافعی به دیگران عرضه کند، اما وقتی این خدمت یک محتوای علمی یا پیام، رسانه ای می شود م یتوانیم از خود سوال کنیم که آن رسانه چقدر نفع شخصی یا سیاسی خود را در لوای این پیام پنهان کرده است. مزیت رادیو اقتصاد بر تمامی رسانه های خصوصی و اشخاص فعال در این حوزه این است که به معنی واقعی منفعت شخصی نمی برد که بخواهد بر اساس آن سیگنال غلط به جامعه بدهد. در عین حال همه می دانند که رسانه های بیگانه هم نفع سیاسی خاص خودشان را می برند چرا که امروز ما در جنگ اقتصادی هستیم که رسانه های بیگانه بر آتش آن می دمند. بنابراین اگر همکاران من حرف صحیح، واقع بینانه و قابل درک برای مردم ارائه کنند آنها هم می پذیرند.

محمدرضا مهدیار اسماعیلی مدیر رادیو اقتصاد در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج در مورد احتمال تولید برنامه های آموزشی در حوزه بورس با زبان ساده گفت: با توجه به شرایط موجود در جامعه و داغ شدن فضای بازار بورس از ابتدای سال 1399 در برنامه «روی خط بازار» که ساعت 10 صبح پخش می شود این کار را انجم دادیم و در بخشی از آن به مدت چند ماه با دعوت از کارشناسان، مفاهیم اولیه و اصطلاحات بورس را برای مردم مطرح کرده و حتی یک نمای کلی از بازار سرمایه ارائه کردیم. در این برنامه تقریبا یک دوره مفاهیم و مبانی اولیه بازار سرمایه از قبیل پرتفوی، سبد، سود و تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و ... را مرور کرده ایم. طبیعتا وظیفه ما این است که این کار را برای مخاطبان جدیدمان ادامه دهیم.

وی تصریح کرد: البته تفاوت محتوای برنامه های رادیویی این است که امکان جستجوی متنی در اینترنت وجود ندارد اما برای مخاطبانی که از چنین برنامه ای مطلع نبودند و یا علاقمند هستند که این مجموعه را به طور یکجا در اختیار داشته باشند، این امکان وجود دارد که در آرشیو برنامه های رادیویی در سایت ایران صدا، آرشیو برنامه روی خط بازار در طی پنج شش ماه گذشته را دانلود کنند و مطالب آموزشی بورس را پیگیری کنند.

مدیر رادیو اقتصاد در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار خبرگزاری موج، مبنی بر اینکه با توجه به اینکه برنامه تخصصی «اقتصاد حوالی فرهنگ» هم مدتی است که دیگر پخش نمی شود، در مورد برنامه های تخصصی که به حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر در همه رشته ها و گرایش ها می پردازد چه تصمیمی دارد گفت: برای همه حوزه های مرتبط با اقتصاد وظیفه داریم. به هر حال با توجه به بضاعت 24 ساعته رادیو می توانیم محتوا تولید کنیم و در اختیار بگذاریم.

وی ادامه داد: زمانی که برنامه اقتصاد حوالی فرهنگ پخش می شد برنامه هایی با موضوعات دیگری که طبیعتا به موضوع اقتصاد مربوط می شد مثل اقتصاد منطقه ای یا مشاغل خانگی که جذاب هم هستند جایی برای مطرح شدن نداشتند. که به دلیل همین محدودیت ما مدتی است که توفیق پخش برنامه «اقتصاد حوالی فرهنگ» را نداریم.

اسماعیلی افزود: نکته دیگری هم که با آن مواجه هستیم این است که اگر حوزه ای در مجموع شبکه های رادیویی رسانه ملی، شبکه متولی منحصر به فرد خود را داشته باشد مثل رادیو فرهنگ، به دلیل اینکه بخشی از موضوع اقتصاد فرهنگ در آن قابل طرح است، تولید برنامه در آن حوزه برای ما در اولویت های بعدی قرا رمی گیرد کما اینکه در حوزه اقتصاد ورزش هم به رغم تقاضایی که وجود دارد ما همین رویکرد را داریم.

مرتبط با این برنامه

  • محموله‌های نهاده بدون اجازه وزارت جهاد از گمرک خارج شده و به بازار سیاه رفته است

  • لزوم رصد سیستمی تراکنش‌های ریالی توسط بانک مرکزی

  • معاون گمرک: جلوی قاچاق پارچه رومبلی گرفته خواهد شد

  • معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه: همسایه‌ها و ممالک شرقی در اولویتند

  • پیگیری کمپین سرمایه‌گذاران صندوق پالایش یکم در آنتن زنده رادیو

  • نرخ ارز استعداد فراوانی برای کاهش دارد

  • ممانعت از صدور مجوز‌های کسب و کار به بهانه اشباع بازار؛ ممنوع

  • بررسی کمپین فعالان صنعت رومبلی در آنتن زنده رادیو/ مسؤلین پاسخ می‌دهند

  • نهایی شدن بیش از چهار هزار استخدام جامعه پرستاری

  • کاهش شدید مصرف گوشت قرمز در ایران