صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

رییس سازمان امور عشایر ایران گفت: اکنون گوشت قرمز به حد قابل قبولی درکشور تولید شده و با بازگشایی صادرات دام زنده در تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور مشکلی پیش نخواهد آمد.

به گزارش روز سه شنبه وزارت جهاد کشاورزی، « کرمعلی قندالی» در مراسم تودیع و معارفه مسوول حوزه نمایندگی ولی فقیه این سازمان افزود: امسال سه میلیون راس دام در دست دامداران مانده و خریدار ندارد و بخشی ناشی از نبود مراسم حج و محرم امسال بود.

وی با اشاره به سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور افزود: براساس سرشماری عشایر در سال 1387 تعداد 213 هزار خانوار عشایری با یک میلیون و 200 هزار نفرجمعیت در کشور وجود داشت که در سال گذشته با همکاری مرکز آمار ایران سرشماری عشایر به شکل ثبتی مبنایی انجام شد.

قندالی با بیان اینکه نتایج سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور در اول آبان همزمان با "روز ملی آمار" رونمایی شد، اضافه کرد: بر اساس آمار اولیه آن، خانوارهای عشایری کشور به 324 هزار خانوار رسیده که 111 هزار خانوار اضافه شده و جمعیت آنان نیز 100 هزار نفر افزایش یافت.

اختصاص 400 میلیارد تومان برای تامین آب شرب عشایر

رییس سازمان امور عشایر ایران گفت: سال های 98 و 99مبلغ 400 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه برای تامین آب شرب جامعه عشایری اختصاص یافته و برای 23 هزار خانوار عشایری آب تا مقابل چادرهای آنان کشیده شده است.

قندالی با بیان این که طی این دو سال در مجموع 625 پروژه تامین آب در مناطق عشایری به بهره برداری رسیده است، اظهارداشت: با افتتاح پروژه های آبرسانی در خراسان جنوبی 650 خانوار از این مزایا بهره مند می شوند.

وی با اشاره به این که زندگی عشایر متنوع و سخت است و طی دوره 15 ساله خشکسالی، سال های سختی عشایر پشت سرگذاشتند، افزود: امروزه با وجود مشکلات در حوزه عشایر، 95 درصد عشایر به راه دسترسی دارند و 70 درصد آنان نیز از آب سالم برخوردارند.

پرداخت 1800 میلیارد تومان تسهیلات به عشایر

رییس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به این که در چند سال گذشته وارد حوزه تامین انرژی خورشیدی برای عشایر کشور شدیم، افزود: کار دیگری که انجام شد توجه به معیشت و تولید عشایر بود و در این زمینه طرح محوری زنجیره تولید گوشت قرمز را در مناطق عشایری اجرا کردیم.

وی یادآور شد: در سال های گذشته 1800 میلیارد تومان تسهیلات به عشایر پرداخت کرده ایم که 550 میلیارد تومان آن با سود 4 درصد و بازپرداخت 5 ساله بوده است.

قندالی با بیان این که در گذشته تشکل های عشایری ورشکسته و بدهکار بودند، گفت: اتحادیه مرکزی تعاونی های عشایری 83 میلیارد تومان بدهکاری داشت که با مصوبه ای که از مجلس گرفتیم سود بانکی بخشیده شد و بقیه آن که 21 میلیارد تومان بود در سال 98 پرداخت شد و امروز اتحادیه عشایری بسیار فعال است و جو و ذرت مردم را خریداری می کند.

رییس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به افزایش 400 درصدی سرمایه صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی عشایری از بدو تاسیس تاکنون، گفت: این صندوق امروز 75 میلیارد تومان سرمایه دارد در صورتی که در سال 72 سرمایه آن 13 میلیارد تومان بود.

وی گفت: خصوصی سازی بهترین واگذاری ها در سازمان امور عشایر انجام شده و حدود 290 مورد جایگاه های سوخت فسیلی، انبار و ... به تشکل های عشایری واگذار شده است.

قندالی با اشاره به توافق با وزارت بهداشت برای راه اندازی کانکس های سیار بهداشت در مناطق عشایری، افزود: تعداد 18 کانکس سیار بهداشتی در مناطق عشایری استان فارس به بهره برداری رسیده و این کار به شکل فراگیر در همه مناطق عشایری کشور انجام می شود.

این مقام مسوول تصریح کرد:چالش ها و کمبودهایی در مناطق عشایری وجود دارد که باید پیگیری و این مشکلات برطرف شود و از توان فراکسیون عشایری مجلس نیز استفاده شود.

در این مراسم با حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی و کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایر ایران، حجت الاسلام کلانتری به عنوان مسوول جدید حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان امور عشایر معرفی و از زحمات حجت الاسلام کاشی مسوول پیشین این حوزه قدردانی شد.

به گزارش ایرنا، طبق آمارها عشایر 25 درصد گوشت قرمز مورد نیاز کشور را تولید می کنند که با توجه به شرایط آب و هوایی و مراتع مناسب به نظر می رسد تولیدات عشایری تا پایان سال به 200 هزارتن برسد.

سال گذشته 190 هزارتن گوشت قرمز توسط عشایر تولید شده بود.

مرتبط با این برنامه

  • سربازی، گرانی و ارز 4200؛ بررسی داغ‌ترین مطالبات اقتصادی روی آنتن زنده رادیو اقتصاد +فیلم

  • آرشیو برنامه های آموزش مفاهیم اولیه بازار سرمایه در اختیار علاقمندان قرار دارد

  • چرا سیاست ارز 4200تومانی شکست خورد؟

  • سیاست ارز 4200 تومان موجب اتلاف صدهاهزار میلیارد تومان از منابع کشور شد

  • ارز ترجیحی مکانیزم غلطی است/ ایران در سال 99 ارز حاصل از صادرات نفت ندارد

  • رسمیت‌ دادن به بازار آزاد ارز در جنگ اقتصادی اشتباه است

  • اقدامات انجام شده توسط سازمان بازرسی در حوزه نظام سلامت

  • رییس سازمان بازرسی: کاری به بحث ورود مربی خارجی نداشتیم/ تخلفات مربوط به قرارداد ویلموتس را به مرجع قضایی منعکس کردیم

  • رئیس شورای رقابت: ورود خودرو به بورس با محدودیت عرضه مشکلی را حل نمی‌کند

  • ابوالفضل نوروزی، یکی از مدیران قدیمی رادیو درگذشت