صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری: خوشبختانه با تزریق اعتبار اشتغال روستایی نرخ مهاجرت معکوس در روستا‌ها افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، «محمد امید» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: دولت تدبیر و امید خدمات ویژه‌ای به روستا‌های کشور ارائه داده که از جمله مهمترین این خدمات «ایجاد اشتغال پایدار روستایی» است.

وی اظهارداشت: بواسطه توجه ویژه دولت به زیرساخت‌های روستایی و توسعه اشتغال پایدار همگان امروز شاهد افزایش جمعیت روستایی و مهاجرت معکوس به روستا‌ها در کشور هستند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری با اشاره به اینکه تخصیص و جذب اعتبارات طرح اشتغال روستایی می‌تواند بیکاری روستائیان را کاهش دهد، گفت: اشتغال پایه و اساس توسعه روستایی است.

بهبود وضع جمعیتی روستا‌ها

وی افزود: آمار‌ها و بررسی‌های اولیه از اجرای طرح اشتغال روستایی نشان می‌دهد که مهاجرت معکوس شکل گرفته و وضعیت جمعیتی روستا‌ها در کشور بهتر از گذشته شده است.

امید اضافه کرد: یکی از کار‌های ویژه دولت با وجود تامین همه زیرساخت‌های فراهم شده در بحث بهداشت، آموزش، گاز و برق بحث «ایجاد اشتغال روستایی» بود، زیرا توسعه زیرساخت‌ها به‌تن‌هایی برای روستا‌ها کافی نیست و باید ثروت آفرینی، ایجاد کار و تولید مناسب هم در کنار آن شکل بگیرد.

وی ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی در روستا‌ها کار‌های خوبی انجام داده و زیرساخت‌های روستایی در بخش راه، بهداشت، آموزش، گاز و برق امروز قابل قیاس با گذشته نیست و به‌طور تقریبی همه روستا‌های بالای 20 خانوار از این مزایا برخوردار هستند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: در این دولت سه خدمت از جمله گاز، شبکه ملی اطلاعات و ساختار و سازماندهی روستا خیلی ویژه به روستا‌ها رفت.

وی افزود: خوشبختانه بهره مندی گاز روستایی در دولت تدبیر و امید با تلاش‌های صورت گرفته از 30 به 85 درصد رسیده است.

37 هزار روستا دهیاری دارند

امید اظهارداشت: پیش از این سازماندهی خیلی خوبی در مناطق روستایی وجود نداشت اکنون از 38 هزار روستای بالای 20 خانوار در سطح کشور 37 هزار روستا دارای دهیاری هستند.

وی ادامه داد: ضریب نفوذ فناوری اطلاعات در روستا‌ها از 12 تا 13 درصد به بالای 95 درصد در این دولت رسیده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: از محل منابع صندوق توسعه ملی اتفاق بسیار خوبی در بحث آب روستایی افتاده است.

وی افزود: عملیات ساخت و ساز مجتمع‌های آبرسانی روستایی به سرعت در حال انجام است به نحوی که در هفته 10 روستا به شبکه آب آشامیدنی سالم و بهداشتی وصل می‌شود.

امید اظهارداشت: سال 96 به میزان 1،5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به اشتغال روستایی تخصیص یافت و این منابع در بخش‌های مختلف همچون کشاورزی، گردشگری، صنایع دستی و فرآوری محصولات دامی و کشاورزی هزینه شده است.

ایجاد 200 هزار نفر اشتغال پایدار روستایی در برنامه است

وی در ادامه با بیان اینکه ایجاد 200 هزار نفر اشتغال دستور برنامه طرح اشتغال پایدار روستایی بود، گفت: طبق آمار و اطلاعات موجود تاکنون از محل اجرای این طرح 100 هزار نفر بیمه شده اند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری افزود: کارگروه ملی طرح اشتغال روستایی مرکب از سازمان برنامه و بودجه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری است.

وی ضمن اشاره به اینکه کارگروه مزبور آسیب‌های طرح اشتغال روستایی را شناسایی کرده است، اظهارداشت: بخشی از این آسیب‌ها اصلاح و بخش دیگر هنوز اصلاح نشده است.

الزام چهار بانک خاص برای پرداخت تسهیلات

امید در ادامه محدودیت اختیارات استان ها، الزام چهار بانک خاص برای پرداخت تسهیلات در قانون و بسیاری موارد دیگر را از جمله آسیب‌های این طرح برشمرد و گفت: دست دولت باید در انتخاب بانک‌ها باز باشد و اختیارارت استان‌ها بیشتر شود.

وی افزود: با توجه به تلاش‌های صورت گرفته قرار بر اینکه اختیارات بیشتری به استان‌ها در راستای اعطای تسهیلات اشتغالزایی داده شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم و عشایر نهاد ریاست جمهوری اظهارداشت: قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری شهریورماه 1396 در مجلس شورای اسلامی مصوب و آئین نامه اجرایی آن در آبان ماه همان سال به دستگاه‌های مسئول ابلاغ شد.

وی تصریح کرد: مجلس در این قانون چهار بانک از قبیل بانک توسعه تعاون، کشاورزی، پست بانک و صندوق کار آفرینی امید را برای پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی تعیین کرده است.

مرتبط با این برنامه

  • چگونه جنگ تبدیل به فرصت شد؟/ الگوگیری از دفاع مقدس برای غلبه بر جنگ اقتصادی

  • مجید قاسمی: کشور در 3 سال اوج جنگ با 21 میلیارد دلار اداره شد

  • الگوگیری از دفاع مقدس برای غلبه بر جنگ اقتصادی

  • چگونه جنگ تبدیل به فرصت شد؟

  • چگونه جنگ تبدیل به فرصت شد/ الگوگیری از دفاع مقدس برای غلبه بر جنگ اقتصادی

  • دولت روحانی تنها یک بار قانون خرید تضمینی را درست اجرا کرد

  • تاسیس شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست حمایتی محصولات اساسی کشاورزی

  • اولین دستور بذرپاش در ریاست دیوان محاسبات بررسی واگذاری هفت تپه بود

  • شرکت هفت تپه خوزستان به شکل غلطی واگذار شد

  • دیوان محاسبات: هفت تپه غلط واگذار شد