صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

رئیس اتاق تعاون ایران در گفتگو با رادیو اقتصاد با تبریک هفته تعاون به فعالان عرصه تعاون کشور گفت: تولید مسکن کارگری ارزان قیمت در دستور کار است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران در گفتگو با رادیو اقتصاد به مناسبت هفته تعاون، مهمترین اقدامات بخش تعاون را تشریح ابراز امیدواری کرد که کلنگ زنی طرح مسکن کارگری تا پایان ماه جاری انجام شود.

رئیس اتاق تعاون گفت: یکی از مهمترین اقدامات بخش تعاون متناسب با نامگذاری سال، جهش تولید است و بیش از نیمی از فعالیت‌های شرکت‌های تعاونی در حوزه تولید است و بر این اساس مهمترین محور فعالیت‌های بخش تعاون در اقتصاد، توسعه تعاونی‌های تولیدی تعیین شد که توفیقات خوبی در حوزه تولیدات کشاورزی و دامی داشتیم.

وی با اشاره به تولید مسکن ارزان قیمت ابراز داشت: یکی دیگر از اقدامات قابل توجه تولید مسکن ارزان قیمت است که در این بخش تولید مسکن کارگری ارزان قیمت در 14 استان انجام می‌شود که بخش تعاون به عنوان متولی آن انتخاب شده و اقدامات اولیه نیز انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه منابع مالی این اقدام ملی بانک‌ها به ویژه بانک مسکن هستند، بیان داشت: تولید مسکن ارزان قیمت در جوار شهرک‌های صنعتی برای کارگران برنامه ریزی شده است که امیدواریم کلنگ زنی آن تا پایان شهریورماه جاری انجام شود.

رئیس پارلمان تعاون کشور ابراز داشت: توسعه فعالیت‌های شرکت‌های تعاونی دانش بنیان و استارتاپ‌ها از دیگر برنامه‌ها و اقدامات است که این شرکت‌ها افزایش قابل توجهی داشته اند.

وی در بخش دیگری از این گفتگو از آسیب‌های شرکت‌های تعاونی اشاره کرد و تصریح کرد: شرکت‌های تعاونی نیز مانند سایر بخش ها، آسیب‌ها و عوارضی دارند که تلاش می‌کنیم آن را به حداقل برسانیم چراکه نظارت جمعی بر فعالیت تعاونی‌ها می‌شود و این آسیب به مراتب کمتر از سایر بخش‌های اقتصادی است.

عبداللهی گفت: یکی از علل این آسیب‌ها را کنترل و نظارت بر عملکرد مدیران می‌دانیم و در این راستا مطابق قانون، حدود دو سال است که انجمن مرکزی نظارت در اتاق تعاون تشکیل شده و صلاحیت مدیران در آنجا احراز می‌شود همچنین نظارت بر عملکرد مجامع عمومی و نحوه انتخابات با دقت رصد می‌شود.

وی افزود: همچنین حسابرسی و انتخاب حسابرسی قانونی برای تعاونی‌ها الزامی شده و موظف هستند که صورت‌های مالی را اعلام کنند و انجمن نیز نظارت می‌کند که تاکنون تاثیر مثبتی داشته و در سال‌های آینده نیز این اثرات آن مشهود خواهد بود.

عضو شورای پول و اعتبار در ادامه این گفتگو با اشاره به هزینه بالای پول در کشور بیان داشت: یکی از آرزو‌های ما در نظام بانکی کشور تعیین نرخ بهره براساس عرضه و تقاضا است که البته مقدماتی لازم دارد و اصلاح نظام بانکی و تامین سرمایه از منابعی غیر از بانک‌ها از جمله آنهاست.

وی گفت: باید توجه داشت که در اقتصاد ما تامین مالی بالغ بر 90 درصد بنگاه‌های اقتصادی توسط بانک‌ها صورت می‌گیرد که یکی از مشکلات اساسی است این درحالیست که در تمام دنیا تامین مالی از طریق بازار سرمایه انجام می‌شود.

عبداللهی اذعان داشت: درحالی در قانون مزیت‌هایی برای تعاونی‌ها در نظر گفته شده است، اما از آنجا که بانک‌ها تحت نظام بومی بانک‌ها فعالیت می‌کنند هیچ مزیتی برای تعاونی‌ها قایل نیستند و بانک توسعه تعاون نیز مانند سایر بانک‌ها با تعاونی‌ها رفتار می‌کنند و لازم است که منابع ویژه برای توسعه بخش تعاون در نظر گرفته شود از سوی دیگر بخش تعاون، چند سالی است که به دنبال تاسیس بانک غیردولتی با سرمایه خود تعاونی هاست تا بتواند به طور ویژه از فعالیت تعاونی‌ها حمایت کند، اما بانک مرکزی بنا به دلایلی که دارد با آن موافقت نمی‌کند.

مرتبط با این برنامه

  • چگونه جنگ تبدیل به فرصت شد؟/ الگوگیری از دفاع مقدس برای غلبه بر جنگ اقتصادی

  • مجید قاسمی: کشور در 3 سال اوج جنگ با 21 میلیارد دلار اداره شد

  • الگوگیری از دفاع مقدس برای غلبه بر جنگ اقتصادی

  • چگونه جنگ تبدیل به فرصت شد؟

  • چگونه جنگ تبدیل به فرصت شد/ الگوگیری از دفاع مقدس برای غلبه بر جنگ اقتصادی

  • دولت روحانی تنها یک بار قانون خرید تضمینی را درست اجرا کرد

  • تاسیس شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست حمایتی محصولات اساسی کشاورزی

  • اولین دستور بذرپاش در ریاست دیوان محاسبات بررسی واگذاری هفت تپه بود

  • شرکت هفت تپه خوزستان به شکل غلطی واگذار شد

  • دیوان محاسبات: هفت تپه غلط واگذار شد