صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

معاون امور تعاون وزارت کار از افتتاح مرکز ملی نوآوری و توسعه تعاون ایران تا یک ماه آینده در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ «محمد جعفر کبیری» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد گفت: بطورکلی در قالب این مرکز هشت خدمت ویژه در حوزه‌های مربوط به تامین اجتماعی، بانکی، مالیاتی، حقوقی وضمانتی در اختیار تعاونی‌ها قرار می‌گیرد.

وی اظهارداشت: همچنین شتاب دهند‌ها را در این مراکز نوآوری مستقر خواهیم کرد.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه شتاب دهنده‌های مدنظر بخش دولتی نبوده بلکه خصوصی هستند، گفت: دولت فقط کمک می‌کند شتاب دهنده‌ها در این مراکز مستقر شوند.

وی افزود: این شتاب دهنده‌ها از استارت آپ‌های که خروجی شان تعاونی شود بصورت ویژه حمایت خواهند کرد.

کبیری اظهارداشت: ان شاء الله از طریق روش‌های جدید تامین مالی استارت تاپ ها، ایده و طرح‌ها را تامین مالی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: اقتصاد ایران دچار رکود تورمی است یعنی از یک طرف تورم بسیار بالا را در حال تجربه کردن است و از سمت دیگر دچار رکود شدید است.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: خروجی رکود هم بیکاری و از دست رفتن اشتغال است.

وی افزود: توسعه صنایع کوچک و متوسط و تعاونی‌ها بهترین محملی خواهند بود که مثل یک آبگیری در مقابل این سیل نقدینگی بتوانند سرمایه‌های خرد مردم را به یک اشتغال پایدار و مولد تبدیل کنند.

کبیری بیان داشت: اگر این باور را در ارکان مختلف حاکمیت نهادینه کنیم و همینطور با آگاهی بخشی به مردم برای اینکه بتوانیم بگویم تعاونی‌ها چه عوایدی برای شما دارند ودر این قالب اگر فعالیت کنید چه خواهد شد هم در اقتصاد خرد و هم در اقتصاد کلان به شدت تاثیرات مثبتی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: تجربیات تعاونی متعلق به ایران امروز و چهار دهه گذشته نیست این تجربه در دنیا وجود دارد که کشور‌ها از ظرفیت تعاونی‌ها استفاده می‌کنند.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یک واقعیتی در کشور وجود دارد که تعاونی‌ها خدمات شگرفی را طی سنوات گذشته در اقتصاد در حوزه‌های رفاهی، مصرفی، تولیدی و توزیعی انجام داده اند و مردم هم خاطرات نیکی از این حوزه‌ها دارند، اما امروز نیاز داریم بخش تعاون مملکت را به روز کنیم.

وی افزود: بخش تعاون و تعاونی‌های کشور نیازمند این هستند در حوزه توسعه آرندی، نوآوری و نوسازی فعالیت‌های بیشتری انجام دهند.

کبیری بیان داشت: تعاونی‌های خیلی خوبی در حال حاضر در بخش‌های تولیدی، توزیعی و خدماتی در کشورداریم به نحوی که هم اکنون نزدیک به 94 هزار تعاونی فعال در این حوزه در حال فعالیت هستند.

وی تصریح کرد: در توسعه نوآوری تعاونی‌ها عمل گرایانه وارد شده ایم و همینطور بصورت ویژه سعی کرده ایم از تشکیل و توسعه تعاونی‌های دانش بنیان و نوبنیان حمایت کنیم و خط اعتباری با نرخ ترجیحی با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی به عاملیت بانک توسعه تعاون در اختیار این دسته از تعاونی‌ها قرار داده ایم.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بطورکلی از چند ماه گذشته این خط اعتباری 50 میلیارد تومانی در اختیار تعاونی‌های دانش بنیان است.

وی افزود: این خط اعتباری با نرخ 8 تا 12 درصد نامحدود است برای اینکه تعاونی‌ها بخواهند در حوزه دانش بنیان و نوبنیان فعالیت کنند.

کبیری بیان داشت: شرکت‌های تعاونی برای دریافت این وام می‌توانند درخواست خود را بصورت غیر حضوری به بانک توسعه تعاون ارائه دهند.

وی ادامه داد: در کنار این مرکز نوآوری و توسعه تعاون را در 11 استان کشور تشکیل داده ایم که این مراکز با دو هدف کلی تشکیل شده اند نخست حمایت از تشکیل و توسعه کمی و کیفی تعاونی‌های دانش بنیان و نوبنیان و دوم حمایت از توسعه آرندی و نوسازی تعاونی‌ها و همچنین بهسازی فرآیند‌های داخل تعاونی‌ها ازطریق ارائه مشاوره‌های کسب و کار به آن‌ها که به شدت در شرایط اقتصادی موجود تعاونی‌ها مثل بنگاه‌های دیگر نیازمند آن هستند.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نخستین صندوق خطر پذیر بخش تعاون را با همکاری صندوق پژوهش و نوآوری دانشگاه تهران و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون تشکیل داده ایم.

وی در ادامه از همه تعاون گران عزیز دعوت کرد اگر تمایل به تشکیل صندوق خطر پذیر مشترک با بخش دولتی را دارند وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این امکان را فراهم کرده که صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون با سهم 49 درصدی این صندوق‌ها را با مشارکت بخش غیر دولتی و تعاونی تشکیل دهد.

کبیری در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اینکه توسعه تعاون باعث افزایش تاب آوری اقتصادی در کشور می‌شود، افزود: با توجه به شرایط اقتصادی پیش روی دولت و تحریم‌های ظالمانه علیه ایران می‌توان از ظرفیت تعاونی‌ها برای مقابله با تحریم استفاده کرد.

وی با بیان اینکه می‌توان از توانایی و ظرفیت تعاونی‌ها و تعاون گران برای گذر از پیچ اقتصادی پیش رو استفاده کرد، اظهارداشت: شبکه سازی و توانمند سازی تعاونی‌ها با توسعه نوآوری و شفافیت و تقویت بخش تعاون محقق می‌شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کبیری از ویژگی‌های توسعه تعاون را باز توزیع عادلانه ثروت و اشتغال پایدار برشمرد و یادآورشد: تعاونی‌ها بستری را برای جذب سرمایه‌های خرد مردمی و ایجاد و تثبیت اشتغال فراهم می‌کنند.

مرتبط با این برنامه

  • مشکلی در تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور وجود ندارد

  • صرافی‌ها بدون درج قیمت معامله نکنند

  • نهاده‌های دامی وارداتی در بورس عرضه شود/ اگر فسادی وجود ندارد چرا شفاف سازی نمی‌کنند؟

  • 6 ماه دوم سال تحریم‌ها را بیشتر دور خواهیم زد

  • میزان واردات نهاده‌های دامی تغییر نکرده اما به دست دامدار و مرغ‌دار نمی‌رسد

  • دولت طی امسال 1 ریال هم به بانک مرکزی وابستگی نداشت

  • دژپسند: دولت در 6 ماهه نخست سال 1 ریال هم به بانک مرکزی وابستگی نداشت

  • دژپسند: دولت در 6 ماهه نخست سال 1 ریال هم به بانک مرکزی وابستگی نداشت

  • توان بالای ساخت تجهیزات و مهمات دفاعی در کشور

  • چگونه جنگ تبدیل به فرصت شد؟/ الگوگیری از دفاع مقدس برای غلبه بر جنگ اقتصادی