صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

چهارشنبه از ساعت 18:05 به مدت 50 دقیقه

سردبیر پایگاه خبری تحلیلی تحلیل بازار گفت: با توجه به تورمی که به خصوص طی یکسال گذشته در کشور اتفاق افتاده همه مردم به نوعی میلیاردر شده اند.

«مهران ابراهیمیان» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: در حال حاضر رشد قیمت ها بسیاری از خانواده های ایرانی را میلیاردر کرده است. میلیاردرهایی که بعضا از پس هزینه های تعمیر و نگهداری خودرو، لوازم خانگی و خانه خود برنمی آیند.

وی ضمن اشاره به اینکه رشد قیمت‌ها و تورم ارزش دارایی‌ های مردم همچون ماشین و ملک را میلیاردی کرده است، اظهارداشت: برای مثال یک واحد آپارتمان 100 متری در تهران حدود 2.5 میلیارد تومان ارزش دارد و خودرویی همچون دنا نزدیک به 400 میلیون تومان معامله می‌شوددر ضمن قیمت سکه مرز 16 میلیون تومان را هم رد کرده و هر گرم طلای 18 عیار به قیمت یک میلیون و 400 هزار تومان در حال معامله است.

سردبیر پایگاه خبری تحلیلی تحلیل بازار گفت: ظاهر قضیه اینکه بیشتر ایرانی‌ ها در چند ماه گذشته ثروتمند تر شده اند اما واقعیت خیلی تلخ ‌تر از این حرف‌ هاست.

وی افزود: رشد قیمت ها که پیش از این خرید خانه و خودرو را به رویا تبدیل کرده بود اکنون تعمیر و نگهداری همین دارایی ‌ها را هم به چالش کشیده است به عنوان مثال خرید یک شیر معمولی برای خانه چیزی حدود سه میلیون تومان هزینه دارد یا تعویض کاشی ‌های سرویس بهداشتی منازل حدود 20 میلیون خرج روی دست صاحبان خود می‌گذارد.

ابراهیمیان اظهارداشت: رشد قیمت خودرو هزینه های تعمیر و نگهداری ها را هم چند برابر کرده به گونه ای که برخی از دارندگان خودرو می‌گویند جرات استفاده از ماشین ‌های شخصی خود را ندارند و برخی دیگر هم به این فکر افتاده اند که خودرویی ارزان قیمت را خریداری کنند تا کمی از هزینه ‌های خود بکاهند.

وی ادامه داد: متاسفانه هزینه ایزوگام یک پشت بام 200 متری از سه میلیون و 600 هزار تومان در سال گذشته به چیزی حدود 9 میلیون و 600 هزار افزایش یافته است.

سردبیر پایگاه خبری تحلیلی تحلیل بازار گفت: به غیر از هزینه های تعمیر و نگهداری منازل و آپارتمان ها، لوازم خانگی نیز به حدی افزایش یافته که هزینه تعمیرات هر وسیله پر مصرف در خانه ها تقریبا به اندازه خرید همان لوازم در سه سال گذشته است.

وی افزود: هم اکنون برای خرید یک ست مدل جدید 4 قلم یخچال، لباسشویی، ظرفشویی و ماکرو ویو از یک برند کره ای بیش از 211 میلیون تومان سرمایه نیاز دارد.

ابراهیمیان یادآورشد: هزینه تعمیر ماشین هم نسبت به ابتدای سال 100 درصد افزایش یافته است.

برنامه «تیتر اقتصاد» کاری از شبکه رادیویی اقتصاد است که روزهای چهارشنبه هر هفته از ساعت19.05 دقیقه به مدت 50 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد از اینرو علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • اهمال نسبت به مدیریت تقاضای ارز در کشور / تقاضای 30 درصدی ارز برای حوزه های غیر ضرور

  • افزایش خدمت وظیفه به 24 ماه / مجلس: شیوه سربازی باید تغییر کند

  • نحوه تامین ارز 4200 تومان تورم را منفجر خواهد کرد

  • نجات بورس از چنگال ربات های تحلیل گر

  • افزایش قیمت ها سازگار با رشد توان خرید مردم نیست

  • راهکارهای موثر برای کنترل نقدینگی 2.7 تریلیون تومانی

  • مصرف تخم مرغ در ایران نصف میانگین جهانی است

  • جوجه کشی با دلار جهانگیری

  • خدا حافظی دهک های پائین جامعه با گوشی های اندروید

  • اقدام عجیب برخی از نمایندگان مجلس در آشفته بازار خودرو / دنا سواری دولا دولا نمی شود