صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

چهارشنبه از ساعت 18:05 به مدت 50 دقیقه

مدیرکل اقتصادی خبرگزاری فارس با افزایش نرخ ارز بودجه دولت به میزان قابل توجهی افزایش وکسری هر ریال از بودجه دولت تورم را منفجر خواهد کرد.

«علی فروزنده» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: از فروردین ماه سال 1397 دولت در حال پرداخت ارز 4200 تومانی است که ابتدای به همه مصارف تخصیص پیدا می کرد و اکنون به کالاهای اساسی محدود شده است.

مدیرکل اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه که ارز 4200 تومانی از چه محلی پرداخت می شود، گفت: محل پرداخت این ارز از محل فروش نفت است که بی واسطه در اختیار دولت قرار میگیرد.

فروزنده اظهارداشت: دولت تا زمانی که ارزکافی داشته باشد علی رغم همه اشکالات سیاست ارز 4200 تومانی آن را پرداخت می کند.

وی ادامه داد: حال سئوال اینجاست اگر روزی درآمدهای دولت دچار افت شود مثل امروز منابع این ارز از کجا تامین خواهد شد؟

مدیرکل اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: ارز صادرات غیر نفتی، فولاد، پتروشیمی و نظایر این بطور مستقیم وارد خزانه دولت نمی شود بلکه متعلق به شرکت های صادر کننده این کالاهاست.

وی افزود: دولت امروز ارز کافی از محل صادرات نفت ندارد بنابراین ارز 4200 تومانی را به قیمت نیمایی خریداری و به قیمت 4200 تومان به وارد کنندگان می فروشد که ما به تفاوت آن یک عدد بسیار بزرگ و درشتی می شود و یعنی تفاوت ارز نیمایی و دولتی امروز برای هر دلار آمریکا 20 هزار تومان است.

وی با اشاره به کسری بودجه دولت و تامین ارز نیمایی افزود: پرداخت از محل چاپ پول صورت می گیرد حال اینکه چاپ پول مساوی با افزایش پایه است که تبعات و مشکلات خاص خود همچون رشد شدید نقدینگی و تورم را به همراه دارد.

فروزنده بیان داشت: امسال میزان صادرات نفت، میعانات و گاز در کشور 700 میلیون دلار بوده این در حالیکه دولت چهار میلیارد دلارپول برای ارز 4200 تومانی کالاهای اساسی پرداخت کرده است.

مدیرکل اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: امسال دولت برای واردات گندم 290 میلیون دلار ارز 4200 تومانی پرداخت کرده است زیرا نرخ خرید تضمینی گندم پائین است و کشت گندم برای کشاورز صرفه اقتصادی ندارد.

فروزنده اظهارداشت: کشاورز بجای زراعت گندم اراضی خود را به کشت دیگر محصولات اختصاص می دهد در نتیجه سطح زیر کشت و تولید گندم به شدت در کشور کاهش پیدا می کند.

وی اظهارداشت: دولت در چنین شرایطی برای کسری گندم مورد نیاز کشور چاره ای جزء واردات پیش روی خود نمی بیند و این در حالی است که سال های گذشته نرخ خرید تضمینی مناسب و واردات گندم به صفر رسیده بود.

وی افزود: اگر این 290 میلیون دلار در قیمت ارز نیمایی ضرب شود منابع کافی برای خرید تضمینی گندم را در کشور فراهم نخواهد کرد؟!

وی اظهارداشت: این قضیه برای سایر کالاهای اساسی که هم اکنون وارد می شوند نیز صدق می کند.

فروزنده یادآورشد: اگر دیگر محصولات اساسی هم با پول غیر پرقدرت بصورت تضمینی با قیمت مناسب از کشاورزان خریداری شود ضمن ایجاد اشتغال، خودکفایی، رونق بخش کشاورزی و نظایر این مانع خروج بخش قابل توجهی ارز از کشور خواهد شد.

برنامه «تیتر اقتصاد» کاری از شبکه رادیویی اقتصاد است که روزهای چهارشنبه هر هفته از ساعت19:05 دقیقه به مدت 50 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیدرضا کجوری» بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد از اینرو علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • اهمال نسبت به مدیریت تقاضای ارز در کشور / تقاضای 30 درصدی ارز برای حوزه های غیر ضرور

  • افزایش خدمت وظیفه به 24 ماه / مجلس: شیوه سربازی باید تغییر کند

  • میلیاردرهای فقیر

  • نجات بورس از چنگال ربات های تحلیل گر

  • افزایش قیمت ها سازگار با رشد توان خرید مردم نیست

  • راهکارهای موثر برای کنترل نقدینگی 2.7 تریلیون تومانی

  • مصرف تخم مرغ در ایران نصف میانگین جهانی است

  • جوجه کشی با دلار جهانگیری

  • خدا حافظی دهک های پائین جامعه با گوشی های اندروید

  • اقدام عجیب برخی از نمایندگان مجلس در آشفته بازار خودرو / دنا سواری دولا دولا نمی شود