صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

چهارشنبه از ساعت 18:05 به مدت 50 دقیقه

مدیر شبکه رادیویی اقتصاد در برنامه «تیتر اقتصاد» گفت: این‌ که رئیس کل بانک مرکزی نرخ فعلی بازار ارز را قبول نداشته باشد، جمله‌ای نادرست و غیرواردی را ادا می‌شود.

محمدرضا مهدیاراسماعیلی در برنامه «تیتر اقتصادی» با اشاره به وضعیت بازار بورس در هفته گذشته، گفت: تمدید پذیره‌نویسی پالایش یکم – دارا دوم – در هفته اخیر یکی از مهم‌ترین اتفاقات بازار بورس بود.

وی افزود: اکثر گرفتاری‌های بازار سرمایه، از تاخیر عرضه etf های دارا دوم نشات می‌گیرند.

مدیر شبکه رادیویی اقتصاد با اشاره به این که در هفته گذشته وزارت نفت از عرضه نمادهای پالایشی خودداری کرد، اظهار داشت: پذیره‌نویسی دارا دوم در بازار بورس به نوشداری بعد از مرگ سهراب مبدل شد.

وی با اشاره به این که تقاضا برای پذیره‌نویسی دارا دوم کم است، توضیح داد: در حال حاضر بازار سرمایه باید این پذیره‌نویسی را تمدید کند، در حالی که کلِ سهام دارا دوم می‌توانست در عرض یک هفته به فروش برسد.

محمدرضا مهدیاراسماعیلی با اشاره به قیمت‌های خودرو، اظهار داشت: بخش عمده‌ای از اخبار و موضوعات مرتبط به قیمت خودرو به حاشیه اختلاف قیمت خودرو در شرکت و بازار مربوط می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر ما از زیان‌های 30 هزار میلیاردی شرکت‌های خودروساز خبر می‌شنویم و این اخبار در نوع خودشان موضوعاتی شگفت‌انگیز هستند.

این استاد دانشگاه ادامه داد:‌ ما در بازار سرمایه تلاش می‌کنیم تا با مصرف صندوق توسعه ملی 10 هزار میلیارد به این بازار بیاوریم و از طرفی دیگر به راحتی از یک زیان 30 هزار میلیاردی صحبت می‌کنیم.

وی اضافه کرد: غیر شفاف‌ شدن بازار خودرو – عدم امکان درج قیمت برای فروش – باعث می‌شود روند مثبت سخت‌تری در این بازار به راه بیافتد.

محمدرضا مهدیاراسماعیلی افزود: قیمت شرکت کم‌تر از نصف قیمت واقعی خودرو است.

وی ادامه داد: قیمت واقعی خودرو نسبت به قیمت شرکت، حدود 55 درصد یا 105 درصد گران‌تر است.

مدیر شبکه رادیویی اقتصاد با اشاره به صف‌های طولانی بازار ارز در هفته اخیر، توضیح داد: به اعتقاد برخی از کارشناسان صف‌های طولانی بازار ارز به دلیل ریزش‌های بازار بورس تشکیل شده‌اند.

وی افزود: افرادی که با رویکرد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت به بازار بورس وارد شده بودند، با ریزش‌های هفته اخیر منابع خود را از این بازار خارج کردند و به سمت بازار ارز رفتند.

مهدیاراسماعیلی اضافه کرد: خروج سرمایه‌گذاران کوتاه مدت از بازار سرمایه باعث شد تا روند ریزشی بازار بورس شدت بگیرد.

وی با بیان این که نرخ ارز در ساختار بانک مرکزی تعیین می‌شود، تاکید داشت: این‌ که رئیس کل بانک مرکزی نرخ فعلی بازار ارز را قبول نداشته باشد، جمله‌ای نادرست و غیرواردی را ادا کرده است.

این استاد دانشگاه افزود: بهتر است به جای قبول نکردن، در حداقل‌ترین کار اعتبار قیمت ارز در بازار را به رسمیت بشناسیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روند افزایش قیمت خودرو در کشور، توضیح داد: از زمانی که خودرو در ایران به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شد، افزایش قیمت بیشتری را تجربه کرد.

محمدرضا مهدیاراسماعیلی ادامه داد: در حال حاضر در بازار خودروهایی وجود دارند که کار نکرده‌اند – صفر هستند – اما دو سال پیش خریداری شده‌اند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بازار خودرو اضافه کرد: در حال حاضر بیش از 12 درصد قیمت خودرو به حقوق و دستمزد نیروی کار مربوط می‌شود.

برنامه "تیتر اقتصادی" به همت گروه کسب و کار و تهیه کنندگی حمیدرضا کجوری چهارشنبه ساعت 18:05 پخش می شود.

مرتبط با این برنامه

  • افزایش قیمت ها سازگار با رشد توان خرید مردم نیست

  • راهکارهای موثر برای کنترل نقدینگی 2.7 تریلیون تومانی

  • مصرف تخم مرغ در ایران نصف میانگین جهانی است

  • جوجه کشی با دلار جهانگیری

  • خدا حافظی دهک های پائین جامعه با گوشی های اندروید

  • اقدام عجیب برخی از نمایندگان مجلس در آشفته بازار خودرو / دنا سواری دولا دولا نمی شود

  • ترکمنچای فوتبالی/ دیوان محاسبات: برخورد می کنیم

  • شرکت هفت تپه دولتی خواهد شد؟

  • قراردادهای ضعیف فوتبالی فرصتی برای سوء استفاده از منابع ملی

  • دیوان محاسبات در مقابل اهمال در عقد قراردادهای ملی ایستادگی کند