ثروت خاموش "جمعه" از ساعت 08:00 به مدت 50 دقیقه

برنامه "ثروت خاموش" خانواده و باز تعریف لذت

برنامه "ثروت خاموش" جمعه 24 شهریور ماه، خانواده و باز تعریف لذت را بیان می كند.

1402/06/24
|
08:00
|

به گزارش شبكه رادیویی اقتصاد، یكى دیگر از گرایشهاى فطرى انسان، گرایش به لذّت و خوشگذرانى و راحت طلبى است كه طبعاً، توأم خواهد بود با رنج گریزى، و فرار از درد و ناراحتى.
فطرى بودن این گرایش بدین معنا است كه ساختمان روح و روان انسان به گونه‌اى آفریده شده است كه قادر نیست از لذّت، متنفّر و گریزان و به جاى آن، رنج و مشقّت و سختى را طالب باشد. یعنى گرایش وى به لذّت و خوشگذرانى و بى‌میلى‌اش نسبت به درد و رنج و مشقّت، اختیارى او نیست، بلكه بطور تكوینى در او نهاده شده است.

با توجّه به آنچه گفتیم، اصل این گرایش از آنجا كه غیر اختیارى است، خود به خود، داخل در حوزه اخلاق قرار نمى‌گیرد و نمى‌شود كسى را براى آن كه طالب لذّت و خوشگذرانى است و یا براى آن كه از درد و رنج مى‌گریزد ستایش یا نكوهش نمود. باید توجّه داشت كه سعادت نیز چیزى جداى از لذّت نیست و تفاوت ذاتى و ماهوى با آن ندارد.(1)
حقیقت سعادت و خوشبختى انسان به لذّت دائمى و فراگیر و همه جانبه او برمى‌گردد. از این رو، در اینجا ما لذّت و سعادت را توأم و همراه با هم ذكر مى‌كنیم.

در این برنامه در خدمت مهدی سجادی امین عضو هیئت علمی پژوهشكده زن و خانواده، مریم محمودزاده مشاورخانواده و مدرس دانشگاه و دكترای مطالعات زنان و علی ابوترابی پژوهشگر مطالعات بین رشته ای جمعیت و دكترای روانشناسی خواهیم بود و در مورد خانواده و باز تعریف لذت صحبت خواهیم كرد.

خانواده و فرزندآوری، ارتباط بین رفاه و تعداد فرزندان، سبك زندگی و ... از دیگر موارد مطرح در این برنامه می باشد.

«ثروت خاموش» به تهیه كنندگی لیلا روزبهانی جمعه هر هفته ساعت 08:00 از شبكه رادیویی اقتصاد موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز پخش می شود.

دسترسی سریع
ثروت خاموش