ثروت خاموش "جمعه" از ساعت 08:00 به مدت 50 دقیقه

در رادیو اقتصاد خواهید شنید تشریح علل روانی عدم فرزندخواهی

برنامه "ثروت خاموش" جمعه 6 مرداد ماه ، به تشریح علل روانی عدم فرزندخواهی خواهد پرداخت.

1402/05/06
|
07:00
|

به گزارش شبكه رادیویی اقتصاد، امروزه فرزندخواهی و فرزندآوری یكی از مسائل مهم و تأثیرگذار اجتماعی، اخلاقی، حقوقی در جوامع بشری است. گسترش یا عدم گسترش آن، موضوع نزاع موافقان و مخالفان است. موافقان ادله‌ای نظیر زنده شدن ایام خردسالی و كودك درون والدین، ایجاد آرامش روانی ناشی از رشد اقتصادی- اجتماعی برای خود و جامعه، شادی والدین، تحقق انگیزه‌های والدین و غیره را در راستای گسترش فرزندخواهی ذكر كرده‌اند. در مقابل مخالفان نیز استدلال‌هایی مبنی بر مسئولیت سنگین فرزندآوری، مشكلات جسمی و روانی برای مادر، خطرات زیست محیطی و عدم آرامش روانی برای پدر و مادر و غیره را مطرح می‌كنند. تبیین و تحلیل این موضوع در اخلاق هنجاری با رویكرد سودگرایانه نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا اساس این دیدگاه سود و لذت بیشتر برای اكثر افراد است. اگرعملی چون فرزندآوری سود بیشتری برای اكثر افراد در پی داشته باشد، به لحاظ اخلاقی درست است و در غیر این صورت نادرست خواهد بود.

در برنامه امروز خسرو خسروشاهی پژوهشگر جمعیت و كارشناس ارشد روانشناسی مثبت نگر، مسعود نویدی مقدم دكترای روانشناسی، امیر نوده فراهانی جامعه شناس و فاطمه قاسمی فعال جمعیت و روانشناس كودك و نوجوان در خصوص علل روانی عدم فرزندخواهی مطالبی را عنوان می كنند.

«ثروت خاموش» به تهیه كنندگی لیلا روزبهانی جمعه هر هفته ساعت 08:00 از شبكه رادیویی اقتصاد موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز پخش می شود.

دسترسی سریع
ثروت خاموش