گنج پنهان "پنجشنبه" از ساعت 10:55 به مدت 25 دقیقه

رادیو اقتصاد

گنج پنهان

حسن حسینقلی: بخش معدن در كشور نیازمند توجه جدی است

رئیس اتحادیه تولیدكنندگان و صادر كنندگان سرب و روی ایران گفت: متاسفانه در سنوات گذشته بخش معدن بالاخص اكتشاف و فرآوری مواد معدنی در كشور مورد توجه دولت، مجلس و حتی مسئولان مربوطه نبوده است.

1401/06/27
|
08:41

«حسن حسینقلی» در برنامه گنج پنهان رادیو اقتصاد افزود: وجود معدن در منطقه ای از هر كشوری یك مزیت نسبی است.

وی همچنین اظهارداشت: یك مزیت رقابتی باید در كنار این مزیت نسبی قرار گیرد تا این مزیت نسبی به پول، رفاه، تولید و صادرات تبدیل شود.

رئیس اتحادیه تولیدكنندگان و صادر كنندگان سرب و روی ایران گفت: خوشبختانه در ایران معادن بسیار خوبی وجود دارد و جزو مزیت های نسبی كشور محسوب می شوند منتها بستر لازم كه همان مزیت رقابتی باشد در این بخش بسیار ضعیف است یعنی دولت، مجلس و مسئولان مربوطه در سنوات گذشته توجه كافی و وافی به بخش معدن بالاخص اكتشاف و فرآوری مواد معدنی نداشته اند.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر از 11 هزار و 500 معدن در كشور پنج هزار و 500 معدن باز است و خیلی از این معادن فعال نیزدر حال تعطیل شدن هستند.

حسینقلی اضافه كرد: متاسفانه از سه سال پیش به این طرف بدون كار كارشناسی و همینطور بدون درنظر گرفتن اینكه معادن تامین كننده مواد اولیه خیلی از صنایع در كشور هستند ورود ماشین آلات معدنی به كشور ممنوع شده است.

وی عنوان كرد: معادن تامین كننده مواد اولیه مورد نیاز بسیاری از صنایع بوده و در امر خودكفایی صنعتی، ایجاد اشتغال مولد و افزایش تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه یك كشور نقش بسزایی دارند.

رئیس اتحادیه تولیدكنندگان و صادر كنندگان سرب و روی ایران بیان داشت: بخش معدن و صنایع معدنی به‌عنوان یكی از حوزه‌های مهم اقتصاد كشور محسوب می‌شوند.

وی در ادامه یادآورشد: معدن و صنایع معدنی در افزایش تولید ناخالص داخلی، رشد اقتصادی، ایجاد فرصت‌های شغلی، تامین منابع مورد نیاز بسیاری از صنایع، تامین اهداف توسعه پایدار و بسیاری موارد دیگر در كشور نقش آفرین است.

دسترسی سریع
گنج پنهان