آن روی سكه چهارشنبه و پنجشنبه از ساعت 15:05 به مدت 10 دقیقه

رادیو اقتصاد

آن روي سكه

خشایار باقرپور در گفتگو با رادیو اقتصاد: طرح اقدام ملی تولید مسكن از خلاء اجرایی و محاسباتی رنج می برد

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران گفت: متاسفانه طرح اقدام ملی تولید مسكن از خلاء های اجرایی و محاسباتی به شدت رنج می برد.

1399/07/01
|
13:34

«خشایار باقرپور» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: ساز و كارپولی طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسكن در كشور كلید خورده اما یكسری نگرانی هم با خود دارد.

وی اظهارداشت: محاسباتی كه برای برنامه ریزی مالی این طرح صورت گرفته بر اساس شاخص های زمان خود بوده و امروز كارایی زیادی ندارد.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران گفت: این طرح برپایه نقد طرح مسكن مهر شكل گرفته است.

وی در ادامه افزود: تمامی محاسباتی كه از قبل انجام گرفته امروز تغییر كرده از اینرو جای نگرانی بسیاری دارد.

باقرپور بیان داشت: جریان نقدینگی برای پیمانكاران این طرح توسط بانك مسكن مهیا شده و این اتفاق خوبی است اما اینكه طرح در ادامه و در اجرا به كدام سمت و سو خواهد رفت و همینطور به سبب مباحث مالی چقدر توقف داشته باشد بحث دیگری است.

وی ادامه داد: تغییر این شاخصه های محاسباتی چه زمانی می خواهد در محاسبات بانكی یا آورده متقاضیان لحاظ شود جای نگرانی بسیار زیادی دارد.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران گفت: هزینه ساخت یك واحد مسكونی امروز در كشور به مراتب بالاتر از اعداد و ارقامی كه در محاسبات مالی طرح اقدام ملی تولید مسكن دیده شده است.

وی افزود: این طرح از یكسری خلاء های اجرایی و محاسبات مالی رنج می برد اما باید دید در عمل چگونه با این موارد برخورد می شود.

باقرپور اظهارداشت: نقدهای زیادی به این طرح وارد است چرا كه خیلی شناخته شده نیست، ابعادآن خیلی برای عوام بازگو نشده و در عین حال ساز و كار تعامل با بخش خصوصی هم خیلی شفاف نیست بنابراین بیم آن می رود دستگاه های دولتی و خصولتی در این طرح ورود پیدا كنند.

وی ضمن اشاره به اینكه منابع مالی نقش تعیین كننده ای در اجرا دارد، گفت: تمام فرض ها بر این گذاشته می شود كه خلاء ها و چالش های اجرای مسكن مهر در این طرح اتفاق نیفتد.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران گفت: مسكن مهر طرح خیلی خوب بود اما بد اجرا شد.

وی افزود: طرح اقدام ملی هم طرح خوبی برای اقشار متوسط جامعه نه ضعیف قلمدا می شود.

باقرپور به رادیو اقتصاد یادآورشد: طرح اقدام ملی تولید مسكن بی تردید با این برنامه ریزی مالی شكست خواهد خورد چرا كه امروز ساخت یك متر مربع فضای مفید بدون احتساب زمین و هزینه های جواز كمتر از هشت میلیون و 500 هزار تومان تمام نمی شود اگر بخواهند این طرح را با قیمت های پائین تر تمام كنند بدون شك در اجرا و كیفیت ساخت و ساز اتفاقات بدی خواهد افتاد.

برنامه «روی خط بازار» كاری از گروه كسب و كار شبكه رادیویی اقتصاد است كه از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 10: 10 به مدت 45 دقیقه به تهیه كنندگی «حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یك تصویر بزرگ‌تر و كامل‌تر و قابل درك از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه كنند.

دسترسی سریع
آن روی سكه