آن روی سكه پنج شنبه و جمعه از ساعت 16:40 به مدت 10 دقیقه

رادیو اقتصاد

آن روي سكه

برنامه "آن روی سكه" توافقات ایران و عربستان به میزبانی چین

برنامه «آن روی سكه» پنجشنبه 25 اسفند به موضوع توافقات ایران و عربستان به میزبانی چین اختصاص دارد.

1401/12/25
|
11:56
|

به گزارش روابط عمومی رادیو اقتصاد، خبر توافق ایران و عربستان با میانجی‌گری چین، مهم‌ترین خبر سیاسی و منطقه‌ای پایان سال محسوب می‌شود كه به نوعی مهم‌ترین موضوع منطقه ایران در سال 1401 نیز هست.

آنچه از شواهد ماه‌های گذشته برمی‌آید این است كه این عربستان بوده كه از توافق گریزان بوده است. بنابراین یك واقعیت ناگفته مهم این است كه عربستان، راضی به توافق شده نه ایران. این‌كه عربستان چرا به توافق رضایت داده است، دلایل متعددی دارد ولی مهم‌ترین مسأله در فهم ابعاد توافق اخیر، همین موضوع است كه نهایتاً این عربستان بود كه به مذاكرات و توافق تن داده است؛ ضمن اینكه كار توافق، برای عربستان سخت‌تر بود، چون باید از فیلتر آمریكا می‌گذشت یا حداقل یك نیمه‌استقلالی از خود نشان می‌داد.

واكنش اولیه و اعلام رضایت انصارالله یمن و حزب‌الله لبنان به توافق ایران با عربستان نشان می‌دهد كه ایران نه‌تنها ملاحظات جبهه مقاومت را در گفت‌وگوهای خود با جدیت مد نظر داشته بلكه با این توافق برای دوستان خود در محور مقاومت، فرصت‌های جدیدی نیز ایجاد كرده است. زین‌پس دولت سوریه و انصارالله یمن برای تأمین منافع خود فرصت‌های جدیدی پیش روی خود می‌بینند.

در این برنامه، به ابعاد مختلف توافقات ایران و عربستان به میزبانی چین پرداخته خواهد شد.

برنامه «آن روی سكه» كاری از گروه «سیاسی» به تهیه‌كنندگی «فریدون نخستین ماهر» است كه در روزهای پنجشنبه و جمعه هر هفته، ساعت 16:40 و به مدت 10 دقیقه روانه آنتن شبكه رادیویی اقتصاد می‌شود.

دسترسی سریع
آن روی سكه