شاخه های طلایی پنجشنبه از ساعت 08:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو اقتصاد

شاخه هاي طلايي

بیژن كاووسی: ایران سومین صادر‌كننده كشمش در جهان است

عضو هیئت علمی مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان فارس گفت: ایران جایگاه ویژه‌ای از نظر تولید كشمش در دنیا برخوردار بوده و در حال حاضر سومین صادر‌كننده كشمش در جهان است.

1401/06/05
|
10:07
|

«بیژن كاووسی»در برنامه شاخه‌های طلایی رادیو اقتصاد افزود: كشور ایران ظرفیت بسیار بالایی برای تولید محصول انگور دارد و این محصول بصورت تازه خوری، كشمش، آب انگور، كنسانتره، شیره، سركه و حتی روغن انگور استفاده می‌شود.

وی همچنین با بیان اینكه ایران سومین صادر‌كننده كشمش در جهان است، اظهارداشت: رتبه‌های اول و دوم صادرات كشمش مربوط به كشور تركیه و آمریكا است.

عضو هیئت علمی مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان فارس گفت: بیش از 80 درصد صادرات كشمش در جهان توسط ایران، تركیه، آمریكا و شیلی انجام می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینكه كشمش ایران بر خلاف انگور به بیش از 100 كشور جهان صادر می‌شود، افزود: عراق، امارات، روسیه، قزاقستان، تركیه، اسپانیا، الجزایر و پاكستان از جمله مشتریان كشمش ایرانی هستند.

كاووسی اظهارداشت: صادرات كالاهای غیرنفتی و به طور خاص محصولات كشاورزی اهمیت ویژه‌ای در فعالیت‌های اقتصادی ایران دارد و تاثیر این مهم در رشد و توسعه اقتصادی كشور انكارناپذیر است.

وی اضافه كرد: گسترش صادرات بخش كشاورزی می‌تواند زمینه مناسبی را برای حضور ایران در بازارهای جهانی در امر صادرات كالاهای غیرنفتی فراهم سازد و در بین صادرات كشاورزی ایران محصول كشمش نقش مهمی دارد.

عضو هیئت علمی مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان فارس گفت: كشمش می‌تواند نقش مهمی در اشتغال زایی، ارزآوری و همینطور توسعه و رونق صادرات غیرنفتی در كشور داشته باشد.

وی در ادامه افزود: انگور از مهمترین میوه‌های كه كشت و تولید آن در كشور از سابقه بسیار طولانی برخوردار بوده و كشمش محصول خشك شده انگور است كه با استفاده از ارقام و روش‌های مختلف تهیه می‌شود.

كاووسی به رادیو اقتصاد یادآورشد: ایران در محصول كشمش بر خلاف انگور از مزیت صادراتی بسیار خوبی برخوردار است.

دسترسی سریع
شاخه های طلایی