كالای ایرانی "شنبه الی جمعه" از ساعت 12:15 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

كالاي ايراني

احمدی در گفتگو با رادیو اقتصاد عنوان كرد: كیفیت پنل خورشیدی ایرانی بالاتر از چینی

یك تولیدكننده پنل های خورشیدی گفت: كیفیت پنل های خورشیدی ساخت داخل طبق تست های انجام گرفته خیلی بالاتر از برندهای چینی و دیگر نام و نشان های مشابه است.

1398/02/22
|
14:09
|

بشیر صادقی در برنامه «كالای ایرانی» رادیو اقتصاد افزود: راندمان برق نیروگاه های خورشیدی كه از تجهیزات ایرانی استفاده می شود به مراتب بالاتر از نیروگاه های دارای تجهیزات و پنل های چینی یا تایوانی است.

وی همچنین اظهارداشت: بر اساس اعلام ساتبا برق تولیدی نیروگاه های خورشیدی در صورت استفاده از تجهیزات ایرانی 30 درصد بالاتر از تعرفه خرید تضمینی خریداری خواهد شد.

این تولیدكننده پنل های خورشیدی گفت: برای مثال اگر نرخ خرید تضمینی برق به ازای هر كیلووات ساعت 400 تومان باشد از تولید كننده برق با تجهیزات ساخت داخل 30 درصد بالاتر از این نرخ خریداری می شود.

وی در ادامه ارائه خدمات پس از فروش مناسب، خروج ارز از كشور، اشتغال زایی، رونق تولید و غیره را از دیگر مزایای مهم استفاده از پنل های ساخت داخل عنوان كرد.

صادقی ضمن اشاره به اینكه سل اصلی ترین جزء پنل خورشیدی كه از سیلیكون تولید می شود، افزود: سل در داخل ساخته نمی شود بلكه همچنان از خارج به خصوص از هند و چین وارد و مورد استفاده قرار می گیرد.

وی همچنین اظهارداشت: اجرای اصل یك پنل خورشیدی شامل فریم، شیشه، محافظ اولیه و ثانویه، سلول های خورشیدی، جعبه های اتصال و لایه هاست.

این تولیدكننده پنل های خورشیدی یادآورشد: خوشبختانه امروز در كشور پنل‌های خورشیدی پنج تا 230 مگاوات بصورت دستی، نیمه اتوماتیك و تمام اتوماتیك تولید می شود.

یك تولید كننده سازه های خورشیدی نیز ضمن پاسخ به پرسشی مبنی بر اینكه آیا گرد و خاك می تواند بر عملكرد نیروگاه های خورشیدی اثر گذار باشد، گفت: گردو خاك باعث افت راندمان در نیروگاه های خورشیدی به خصوص در مقیاس های بزرگ می شود.

آرمان احمدی افزود: برای جلوگیری از كاهش افت راندمان نیروگاه ها ضمن بازدید دوره ای باید بصورت مرتب سطح پنل ها مورد شتشو قرار گیرد.

وی با بیان اینكه شتشو ی پنل ها می تواند بوسیله نیروی انسانی انجام شود كه خیلی جالب نیست، اظهارداشت: این كار در خارج از كشور بیشتر توسط ربات ها صورت می گیرد.

این تولید كننده سازه های خورشیدی گفت: طبق معمول نیروگاه های خورشیدی را در مناطقی احداث می كنند كه خیلی شن و ماسه یا حالت صحرایی نداشته باشد و حتی به خاك محل نصب نیروگاه نیز توجه می شود.

وی همچنین درخصوص بكارگیری پنل های خورشیدی به رادیو اقتصاد افزود: این پنل ها روی سازه های خورشیدی نصب و مورد استفاده قرار می گیرند.

احمدی با بیان اینكه سازه های خورشیدی تولید داخل اغلب از جنس آهن گالوانیزه گرم است، اظهارداشت:این سازه ها در خارج از كشور از آلومینیوم هم تولید می شوند.

وی در ادامه یادآورشد: دستگاه های تولید كننده سازه های خورشیدی بطور كامل ایرانی و همینطور تمامی پروسه ساخت این سازه ها صددرصد در داخل انجام می شود.

برنامه «كالای ایرانی» كاری از گروه صنعت و بازرگانی شبكه تخصصی رادیو اقتصاد است كه از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 10 صبح به مدت 55 دقیقه به تهیه كنندگی «لیلا امیدیگانه و حمیده رضا سلطانی» با هدف معرفی، ترویج و تبلیغ كالای ایرانی، تولید داخلی و حمایت ازتولید كنندگان داخلی و مقابله با مصرف بی رویه كالای خارجی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه كنند.

دسترسی سریع
كالای ایرانی