رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

اكبر پازوكی: افزایش چشمگیر كیفیت و كمیت لوازم خانگی تولید داخل و ضرورت حمایت دولت

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با اشاره به افزایش چشمگیر كیفیت و كمیت لوازم خانگی تولید داخل، بر ضرورت حمایت جدی دولت از تولید كنندگان داخلی تاكید كرد.

1400/06/29
|
11:41

به گزارش رادیو اقتصاد،اكبر پازوكی رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در گفتگو با برنامه رهیافت گفت: در 4 سال گذشته تحریم ها و كاهش واردات موجب افزایش كمی و كیفی تولید لوازم خانگی داخلی شد و در این مقطع با توجه به كاهش قدرت خرید مردم، با ركود در بازار لوازم خانگی مواجه هستیم كه حمایت جدی دولت را برای حمایت از تولید كنندگان داخلی ضروری می سازد.

وی در خصوص اهمیت كمك دولت به تولید كنندگان داخلی، اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل قیمت بالای مواد اولیه و برخی موانع و مشكلات هزینه تولید افزایش یافته و دولت می تواند با تامین مواد اولیه با قیمت مناسب و رفع موانع تولید كنندگان داخلی به صنعت و تولید ملی برای رسیدن به خوداتكائی و رفع وابستگی كمك كند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، صنعت تولید لوازم خانگی را دومین صنعت سودآور بعداز نفت عنوان كرد و گفت: با برنامه‌ریزی مناسب، ایجاد رقابت سالم، شكست انحصار، حمایت از تولید داخل و جایگزین كردن واردات فناوری بجای واردات كالا و لوازم خانگی می توان تحول خوبی در توسعه صنعت تولید لوازم خانگی در كشور ایجاد كرد تا علاوه بر تامین نیاز داخلی با صادرات به دیگر كشورها ارزآوری ایجاد شود.

دكتر سید حسین حسینی شاهرودی دبیر انجمن تولید كنندگان لوازم خانگی نیز در گفتگو با برنامه رهیافت گفت: بسیاری از لوازم خانگی تولید داخل قابل رقابت با محصولات خارجی است و در صورت تامین مواد اولیه، نیروی كار، رفع موانع تولید، سیاست گذاری صحیح، اجرایی شدن قوانین، مقابله با مافیای واردات،ایجاد ساز و كار لازم و تدوین سیاست دراز مدت می توانیم به تولید كننده بزرگ لوازم خانگی در منطقه تبدیل شویم.

وی با اشاره به موانع فراوان بر سر راه تولید كنندگان داخلی، اظهار داشت: واردات بی رویه و بدون كنترل موجب آسیب به تولید داخل شده است در حالیكه باید به جای كالا، انتقال فناوری و صنایع زیرساختی صورت بگیرد.

دبیر انجمن تولید كنندگان لوازم خانگی به اهتمام جدی دولت و مجلس شورای اسلامی برای رفع موانع تولید اشاره كرد و گفت: خوشبختانه اكنون در دوران طلایی هماهنگی قوا و اراده دولتمردان برای حمایت از صنایع داخلی و خودكفایی ملی قرار داریم و امید می رود با این هماهنگی و انسجام زمینه رشد و توسعه صنایع داخلی و تولید ملی به خوبی فراهم شود.

حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن صنفی تولید كنندگان لوازم خانگی نیز در گفتگو با برنامه رهیافت گفت: دولت باید با برنامه ریزی مناسب برای افزایش كیفیت، كاهش هزینه تولید و قیمت مناسب از طریق تولید انبوه، زمینه را برای رشد و توسعه صنایع داخلی فراهم سازد.

وی افزود: برای رسیدن به این هدف باید با مدیریت بازار، مدیریت واردات در كنار حمایت از تولید داخل و بخش خصوصی، مقابله با قاچاق، زمینه سازی صادرات و رفع موانع تولید، صنایع داخلی را حمایت كنیم زیرا تنها راه رشد اقتصادی كشور، قطع وابستگی و گسترش تولید داخلی است.

سخنگوی انجمن صنفی تولید كنندگان لوازم خانگی تاكید كرد: با برنامه ریزی و مدیریت صحیح می توانیم به رشد بالای تولید لوازم خانگی دست یابیم و در جاهایی كه فناوری نداریم با تدبیر لازم این فناوری ها وارد و از توانمندی های داخلی به نحو مطلوب استفاده شود.

مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرك ایران نیز در گفتگو با برنامه رهیافت به اقدامات گمرك برای كنترل ورود كالاهای خارجی و مقابله با قاچاق كالا اشاره كرد و گفت: گمرك ایران با همه توان تلاش می كند از ورود هرگونه كالای قاچاق به كشور جلوگیری كند و در این زمینه همه دستگاههای ذیربط باید همكاری و هماهنگی لازم را داشته باشند تا با كنترل قاچاق بتوانیم به صنعت و تولید ملی كمك كنیم.

دسترسی سریع
رهیافت