رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

محمد لاهوتی: آثار بسیار مهم اقتصادی عضویت ایران در پیمان شانگهای

رئیس كنفدراسیون صادرات ایران از آثار متعدد و بسیار مهم اقتصادی عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همكاری های شانگهای در راستای توسعه اقتصادی و خنثی سازی تحریم ها خبر داد.

1400/06/28
|
08:21

به گزارش رادیو اقتصاد، محمد لاهوتی رئیس كنفدراسیون صادرات ایران در گفتگو با برنامه رهیافت گفت: آثار مثبت پیوستن به سازمان همكاری های شانگهای ابعاد متعدد و گسترده اقتصادی دارد و با توجه به ظرفیت های فراوان كشورمان برای همكاری با اعضای این سازمان چشم انداز بسیار روشنی در توسعه اقتصادی كشور قابل مشاهده می باشد.

وی با اشاره به مولفه های بسیار قوی و فراوان قدرت اقتصادی اعضای سازمان شانگهای، اظهار داشت: اعضای سازمان شانگهای یك سوم زمین و خاك جهان، 43 درصد جمعیت جهان و 25 درصد تولید ناخالص جهان در اختیار دارند و این آمار بیانگر قدرت بسیار بالای این سازمان می باشد.

محمد لاهوتی، افزود: كشورمان با نگاه به شرق و در نظر گرفتن منافع اقتصادی، سیاسی و امنیتی به عضویت سازمان شانگهای در آمده، سازمانی كه قدرت های بزرگ جهان مانند چین، روسیه و هند در آن عضویت دارند و حجم مبادلات اقتصادی در آن بسیار زیاد است.

وی با اشاره به ظرفیت های فراوان كشورمان برای تعامل و همكاری با اعضای سازمان شانگهای، گفت: جمهوری اسلامی ایران با منابع عظیم نفت و گاز و ظرفیت های فراوان صنعتی، علمی، فناوری و نیروی انسانی می تواند نقش مهمی در سازمان شانگهای ایفا نماید و همچنین از منافع این سازمان بهره مند شود.

رییس كنفدراسیون صادرات ایران افزود: استفاده از تخفیف های تعرفه صادرات از جمله مزایای عضویت در سازمان شانگهای به شمار می آید كه باید زمینه های لازم برای افزایش صادرات كالاها از جمله افزایش كیفیت تولید و رعایت استانداردها، فراهم گردد.

دكتر ابراهیمی اصل، سفیر سابق ایران در آفریقای جنوبی نیز در گفتگو با برنامه رهیافت گفت: نگاه دولت قبل نگاه به غرب بود و دادن امتیازات بیشتر و یك اشتباه استراتژیك مبنی بر پیوند زدن اقتصاد به برجام و این نگاه غلط دوری از كشورهای همسو و همسایه و دوری از كشورهای قدرتمند منطقه مانند چین، روسیه و هند را موجب شده بود.

وی افزود: خوشبختانه با شرایط جدید با انتخاب آیت الله رئیسی بعنوان رئیس جمهور و تغییر نگاه به شرق و توان داخلی و تغییر باور، تفكر و جهت گیری استراتژیك، اتفاق بسیار مهم یعنی پذیرش قطعی عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان شانگهای به وقوع پیوست كه ناراحتی شدید آمریكا و غرب را به همراه داشته است.

دكتر ابراهیمی اصل، اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران بعنوان قدرت هسته ای و اقتصادی منطقه و با توان بالای دفاعی و نظامی ركن مهم سازمان شانگهای برای تامین امنیت اقتصادی و انرژی منطقه به شمار می آید و با این عضویت تیر خلاص به تحریم های آمریكا زده شد.

این دیپلمات ارشد كشورمان به ظرفیت های فراوان علمی، فناوری، اقتصادی و نیروی انسانی در كشورمان اشاره كرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران می تواند با اتكاء به توانمندی های بسیار زیاد خود در همه عرصه های اقتصادی با همكاری كشورهای منطقه به پیشرفت و توسعه زیادی دست پیدا كند.

وی همچنین به نقش جمهوری اسلامی ایران در طرح چین با عنوان "یك كمربند یك راه" اشاره كرد و اظهار داشت: چین قصد دارد از همه ظرفیت های ایران ازجمله ظرفیت های ترانزیتی، صنعت و فناوری از جمله صنایع نفت و گاز، توانمندی ساخت پالایشگاه و دیگر توانمندیهای كشورمان استفاده كند كه زمینه ساز توسعه اقتصادی و افزایش اشتغال خواهد بود.

دكتر ابراهیمی اصل تاكید كرد: اكنون جهان از حالت تك بعدی خارج شده و منطقه شرق با دارا بودن مولفه های فراوان قدرت علمی، اقتصادی و فناوری، موازنه قدرت را به سمت شرق تغییر داده است.

وی افزود: توسعه اشتغال و سرمایه گذاری، خنثی سازی تحریم ها، رفع موانع مبادلات مالی و اقتصادی و ایجاد زمینه برای استفاده از ارزهای منطقه ای بجای دلار را از جمله آثار مهم عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همكاری های شانگهای به شمار می آید كه در این زمینه حمایت و همكاری همه بخش های خصوصی و دولتی و اقشار مردم با دولت امری ضروری است.

پاكانی از دیپلمات های اسبق كشورمان و كارشناس مسائل سیاسی نیز در گفتگو با برنامه رهیافت در خصوص آثار سیاسی عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همكاری های شانگهای، گفت: اراده سیاسی كشورهای بزرگ برای همكاری با ایران بدون تاثیر پذیری از فشارهای آمریكا و غرب پیام بسیار مهمی برای جهان داشت و فصل جدیدی برای همكاری با كشورهای منطقه آغاز شده است.

وی افزود: سیاست ما تعهد در مقابل تعهد هست و بدعهدی های غربی ها و خروج آمریكا از برجام نشان داد كشورهای غربی قابل اعتماد نیستند و اكنون نگاه به شرق و عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همكاری های شانگهای موجب مقاوم سازی اقتصاد كشورمان و تحقق اقتصاد مقاومتی و خنثی سازی تحریم ها با اتكاء به توان منطقه و داخل خواهد شد.

دسترسی سریع
رهیافت