رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

جواد اوجی: افزایش 4 برابری مصرف گاز خانگی در زمستان/ برنامه وزارت نفت برای احداث پارك‌های شیمیایی در مناطق محروم

وزیر نفت با اشاره به پیگیری بحث اصلاح الگوی مصرف استاندارد و بهینه‌سازی مصرف سوخت در دولت سیزدهم، افزود: با پیگیری موضوع مهار مصرف سوخت در كشور می‌توانیم از اتلاف سالانه 40 تا 50 میلیارد مترمكعب گاز در كشور جلوگیری كنیم.

1400/06/25
|
17:21

به گزارش روابط عمومی رادیو اقتصاد؛ جواد اوجی شامگاه چهارشنبه (24 شهریورماه) در گفت‌وگویی تلفنی با برنامه «رهیافت»، درباره برنامه وزارت نفت دولت سیزدهم برای توسعه صنایع پالایشی و ساخت پتروپالایشگاه‌ها، اظهار كرد: با توجه به ظرفیت كنونی تولید فرآورده‌های نفتی در پالایشگاه‌های نفت كشور و مصارف مختلف، بی‌شك افزایش ظرفیت پالایشی یك نیاز است، به همین منظور دو برنامه مدنظر داریم.

وی افزود: برنامه نخست افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های كنونی (چه آنها كه خوراك نفت خام دارند و چه آنها كه از میعانات گازی استفاده می‌كنند) از نظر كیفیت و كمیت فرآورده‌های نفتی و برنامه دوم ساخت پالایشگاه‌های جدید یا همان پتروپالایشگاه‌هاست.

وزیر نفت تصریح كرد: خوشبختانه سازوكار قانونی خوبی هم با توجه به حمایت از صنایع پایین‌دست نفت و با مشاركت مردمی وجود دارد و مجوزی كه همسو با تنفس خوراك داده شده است، می‌تواند مشوق خوبی برای سرمایه‌گذاران باشد و ان‌شاءالله با توجه به توان سرمایه‌گذارانی كه شناسایی شدند (كه حتی به برخی مجوز خوراك هم داده شده است)، با حمایت دولت سیزدهم و وزارت نفت بی‌شك ظرف سه تا چهار سال آینده ظرفیت پالایشی را افزایش می‌دهیم زیرا این رویه مصداق اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از خام‌فروشی است.

اوجی با بیان اینكه تولید فرآورده‌های نفتی بازار بسیار خوبی دارد و در حوزه تحریم هم كمتر دچار مشكل است، ادامه داد: با توجه به نیاز كشورهای همسایه و منطقه، هرچه در این زمینه سرمایه‌گذاری شود هم ارزآوری مطلوبی دارد، هم اشتغال‌زایی و جلوگیری از خام‌فروشی را در پی خواهد داشت.

ظرفیت پالایشی ایران 1.5 برابر می‌شود

وی با اعلام اینكه برای پالایش حدود یك میلیون 500 تا یك میلیون و 600 هزار بشكه در روز (نفت خام و میعانات گازی) با هشت سرمایه‌گذار توانمند در این حوزه قراردادهایی امضا شده است، گفت: با توجه به ارتقای كمَی و كیفی پالایشگاه‌های موجود ظرفیتی هم آنجا ایجاد می‌شود و پیش بینی می‌كنیم در سه یا چهار سال آینده ظرفیت پالایش كشور 1.5 برابر شود؛ حداكثر ظرفیت نفت خام و میعانات گازی پالایشگاه‌ها اكنون نزدیك به 2 میلیون و 200 هزار بشكه است كه ان‌شاءالله كف این ظرفیت به سه میلیون و 400 تا سه میلیون و 500 هزار بشكه در روز می‌رسد.

وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره اینكه با این رقم افزایش ظرفیت پالایش، آیا امكان بی‌نیازی كشور از صادرات نفت خام وجود دارد یا خیر، بیان كرد: جمهوری اسلامی ایران ظرفیت مطلوبی در مخازن نفتی دارد و بیش از 150 میلیارد بشكه نفت قابل برداشت داریم كه اگر بنا را بر تولید صیانتی بر این مخازن بگذاریم ظرفیت خوبی هم در حوزه تولید خواهیم داشت كه با برنامه‌های بخش بالادست، بی‌شك ظرف چهار تا پنج سال آینده افزایش ظرفیت تولید نفت اتفاق می‌افتد (هم در میدان‌های مشترك و هم در میدان‌های مستقل) كه با افزایش ظرفیت تولید، می‌توانیم ظرفیت پالایشی كشور را افزایش دهیم و تضمین امنیت انرژی را پی بگیریم و در كنار آن صادرات نفت را هم داشته باشیم.

افزایش ظرفیت پالایش همگام با افزایش تولید در میدان‌های نفتی

اوجی با بیان اینكه این افزایش ظرفیت پالایشی با افزایش برداشت از میدان‌های نفتی رقم می‌خورد، اظهار كرد: خوشبختانه با ذخایر خدادادی در حوزه میدان‌های نفتی كه 154 میلیارد بشكه نفت خام و 33 هزار میلیارد مترمكعب (33 تریلیون مترمكعب) ذخایر گازی قابل برداشت است، با افزایش ظرفیت تولید در بخش بالادست، در بخش پایین‌دست هم ظرفیت پالایش افزایش می‌یابد و در عین حال توان صادرات نفت در اختیار خودمان است.

وی در واكنش به این پرسش كه آیا برنامه‌ای برای ساخت پالایشگاه جدیدی مانند ستاره خلیج فارس وجود دارد یا خیر، گفت: این افزایش ظرفیت پالایشی در قد و قواره ستاره خلیج فارس دیده شده و هدف هم این است كه تحریم‌ها خنثی شود، البته نیم نگاه ما همان‌طور كه به افزایش تولید نفت خام، گاز طبیعی و پالایش است، به مهار و بهینه‌سازی مصرف هم هست.

مصرف انرژی كشور چهار برابر میانگین جهانی است

وزیر نفت تصریح كرد: مصرف انرژی كشور در بخش‌های گاز و فرآورده‌های نفتی چهار برابر میانگین جهانی است، از این رو واجب و لازم است همان‌طور كه در بحث تولید و پالایش سرمایه‌گذاری می‌كنیم، موضوع مهار مصرف انرژی را نیز در دستور كار داشته باشیم.

اوجی یادآور شد: پارسال از مجموع 225 میلیارد مترمكعب گاز مصرفی در كشور، 130 میلیارد مترمكعب مربوط به بخش صنایع و نیروگاهی بوده و 55 میلیارد مترمكعب هم به بخش خانگی اختصاص یافته است و اگر اصلاح الگوی استاندارد كه سازوكار قانونی آن هم وجود دارد، اجرایی شود می‌توان به هدف كاهش مصرف 25 تا 30 درصد دست یابیم و رقمی حدود 60 تا 70 میلیارد مترمكعب صرفه جویی می‌شود زیرا ما در برابر نسل‌های آینده هم متعهد هستیم.

افزایش 4 برابری مصرف گاز خانگی در زمستان

وی در پاسخ به پرسشی درباره تدابیر وزارت نفت برای تأمین گاز زمستانی و رفع كمبودهای موجود گفت: ما همه ساله در فصل زمستان جدا از مصرف گاز در نیروگاه‌ها، سوخت مایع شامل نفت‌گاز و نفت‌ِ كوره مصرف می‌كنیم، خوشبختانه با ظرفیت خوبی كه در زمینه تولید گاز (غنی و فرآوری شده) داریم، در طول سال مشكلی به لحاظ كمبود این حامل انرژی نداریم، اما در زمان اوج مصرف در فصل سرد سال، مصرف گاز خانگی 4 تا 4 و نیم برابر بهار و تابستان می‌شود.

وزیر نفت با اشاره به این كه مصرف گاز خانگی در دوره زمانی كوتاهی به شدت افزایش می‌یابد، افزود: بخش اعظمی از این افزایش مصرف ناشی از استاندارد نبودن وسایل گازسوزی است كه در بخش خانگی و ساختمانی استفاده می‌شود.

اوجی تاكید كرد: با تدابیر خوبی كه ظرف یك ماه گذشته اجرا شده است و نشست‌های برگزار شده در چهار شركت اصلی زیرمجموعه وزارت نفت و با توجه به چالش‌های پارسال در زمینه كمبود سوخت نیروگاهی كه با سوخت مایع جبران شد، تلاش بر این است تا جایی كه می‌شود در بخش نیروگاهی از خوراك گاز طبیعی استفاده شود.

وی گفت: از چند هفته گذشته تكمیل ذخیره‌سازی‌های سوخت مایع نیروگاهی شامل فرآورده‌های نفت‌گاز و نفت‌ِ كوره را به‌ویژه در مناطق شمال و شمال شرق كشور آغاز كرده‌ایم؛ تدابیر دیگری نیز اندیشیده شده است كه بخش خانگی ما دچار مشكل نشود.

وزیر نفت با اشاره به پیگیری بحث اصلاح الگوی مصرف استاندارد و بهینه‌سازی مصرف سوخت در دولت سیزدهم، افزود: با پیگیری موضوع مهار مصرف سوخت در كشور می‌توانیم از اتلاف سالانه 40 تا 50 میلیارد مترمكعب گاز در كشور جلوگیری كنیم.

تقویت دیپلماسی انرژی و افزایش سهم ایران در تجارت جهانی گاز

اوجی همچنین در پارسخ به پرسشی درباره برنامه‌های وزارت نفت برای سوآپ گاز و تمركززدایی از منابع گازی گفت: ایران با 33 هزار میلیارد مترمكعب گاز قابل برداشت، دارای دومین ذخایر بزرگ گازی دنیاست، اما متأسفانه سهم ما از تجارت جهانی گاز در منطقه و جهان كمتر از 2 درصد است.

وی با تأكید بر این كه در صنایع گاز، تنها بحث صادرات نباید مطرح باشد، بلكه بخش‌های واردات، سوآپ و ترانزیت می‌تواند درآمدهای مختلفی را رقم زند، افزود: روسیه با دارا بودن نخستین ذخایر گازی در دنیا واردات، سوآپ و ترانزیت را در كنار صادرات انجام می‌دهد؛ بنابراین یكی از برنامه‌های ما كه در دستور كار داریم، بحث دیپلماسی قوی انرژی به‌ویژه در بخش گاز با توجه به ظرفیت‌های مطلوب در بازار كشورهای منطقه از جمله قطر و تركمنستان است.

وزیر نفت، با توجه به توان و ظرفیت برداشت از میدان‌های گازی و موقعیت مناسب جغرافیایی ایران، افزایش سهم در حوزه تجارت گاز را یكی از اهداف مهم دولت سیزدهم در وزارت نفت برشمرد.

راه‌اندازی پارك‌های شیمیایی در مناطق محروم كشور

وی در پاسخ به پرسش مجری برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد درباره برنامه‌های وزارت نفت برای صنایع تكمیلی و پایین‌دستی پتروشیمی گفت: متأسفانه حدود 70 درصد از محصولات پتروشیمی تولیدی در كشور صادر و تنها 30 درصد آن در صنایع داخلی استفاده می‌شود و این رویه نوعی نیمه‌خام فروشی است.

وزیر نفت افزود: در دولت‌های گذشته به‌دلیل اینكه متولی خاصی وجود نداشت، تكمیل و توسعه زنجیره ارزش صنایع پتروشیمی انجام نشد؛ اما در دولت سیزدهم مدنظر است تا با كمك كارگروهی مشتكل از وزارتخانه‌های نفت، كشور و صنعت، معدن و تجارت (صمت) به‌طور جدی به بحث ساخت پارك‌های زنجیره صنایع پتروشیمی به‌منظور تكمیل زنجیره ارزش صنایع پتروشیمی، مانند شهرك‌های صنعتی موجود در استان‌ها و شهرستان‌ها، پرداخته شود.

اوجی، نیاز اندك به سرمایه‌گذاری در این حوزه، درآمدزایی، ایجاد ارزش افزوده و ارزآوری مناسب را از جمله مزایای احداث پارك‌های شیمیایی برشمرد و تأكید كرد: خوشبختانه در صنایع تكمیلی پتروشیمی، با مبلغی بسیار كم حدود 50 تا 60 میلیون دلار می‌توان وارد شد و از طرفی اشتغالزایی آن 4 تا 5 برابر بخش صنایع مادر پتروشیمی و نرخ بازگشت سرمایه (ROI) این پروژه‌ها نیز در بخش ارزی 35 تا 40 درصد است.

وی تصریح كرد: امروز كه محصولات پتروشیمی ما به تركیه، چین، اروپا و دیگر بازارها صادر می‌شود، به همین شهرك‌های شیمیایی خارج از ایران می‌رود و به محصولات بخش صنایع تكمیلی مورد استفاده در صنایع ساختمانی، بهداشتی و خودرویی تبدیل و با قیمتی چند برابر دوباره وارد كشور می‌شود.

صادرات محصولات پتروشیمی به 4.8 میلیارد دلار می‌رسد

وزیر نفت گفت: پارك‌های شیمیایی را می‌توانیم در بیشتر مناطق حتی مناطق كم‌برخوردار بسازیم؛ بیش از 65 مجتمع پتروشیمی در كشور داریم كه با توجه به توان مطلوب این مجتمع‌ها، 40 میلیون تن ظرفیت محصولات پتروشیمی وجود دارد و پیش بینی می‌كنیم عدد صادرات محصولات پتروشیمی ایران امسال به 4 میلیارد و 800 میلیون دلار برسد.

اوجی با تأكید بر وجود شرایط مطلوب تأمین خوراك صنایع زنجیره پتروشیمی، دانش فنی و توان سرمایه انسانی و از مهمتر نیاز به سرمایه‌گذاری اندك، افزود: امیدواریم در پایان دولت سیزدهم این شهرك‌های شیمیایی در مناطق كم برخوردار كشور شكل گیرد و سبب اشتغالزایی در این مناطق شده باشد.

ساماندهی سرمایه انسانی صنعت نفت در اولویت است

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره برنامه‌های وزیر نفت برای ساماندهی سرمایه انسانی صنعت نفت گفت: متأسفانه در چند سال اخیر بی‌مهری و كم‌لطفی‌های زیادی در حق نیروهای رسمی و غیررسمی شده است، در هفته‌های نخست ابلاغیه‌هایی صادر شد و گروهی صاحب‌نظر نیز در این زمینه برای ساماندهی سرمایه انسانی صنعت نفت بسیج شده است.

وزیر نفت تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی مدت‌موقت به مدت‌معیّن را یكی از برنامه‌های وزارت نفت در حوزه منابع انسانی اعلام كرد و گفت: كار تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر صنعت نفت نیز طبق قانون اجرا می‌شود.

اوجی نیروی انسانی را یكی از سرمایه‌های اصلی صنعت نفت خواند و تأكید كرد: احیای سمت‌های سازمانی كه در دولت گذشته حذف شده بود، آموزش نیروی انسانی ماهر به‌منظور بهره‌وری بالا در در حوزه‌های بالادستی و پایین‌دستی از دیگر برنامه‌های وزارت نفت در حوزه سرمایه انسانی است.

وی در پایان تصریح كرد: اگر قرار باشد ما سقف برداشت نفت و گاز از میدان‌های مستقل و مشترك را افزایش دهیم، احتیاج به نیروهای ماهر و متخصص داریم، بنابراین ساماندهی سرمایه انسانی اولویت ما خواهد بود.

دسترسی سریع
رهیافت