رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

دكتر علی نیكزاد: ساخت حداقل یك میلیون مسكن تكلیف قانونی دولت است

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ساخت یك میلیون مسكن در سال را كاملا عملی دانست و تاكید كرد: ساخت حداقل یك میلیون مسكن قانون مصوب مجلس و تكلیفی است كه دولت موظف به اجرای آن می باشد.

1400/06/08
|
14:19

به گزارش رادیو اقتصاد؛ دكتر علی نیكزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در گفتگو با برنامه رهیافت گفت: برای اجرای این طرح باید زمین های دولتی در اختیار این طرح قرار بگیرد و طبق مصوبه مجلس بانك ها مكلف شده اند حداقل 20 درصد از تسهیلات خود را به بخش مسكن با اقساط پلكانی اختصاص دهند.

وی افزود: همچنین برای تامین تاسیسات زیربنایی و روبنایی به دستگاههای ذیربط تكلیف شده تا شهرك های مسكونی به امكانات لازم از جمله حمل ونقل و امكانات رفاهی و معیشتی تجهیز شوند.

دكتر نیكزاد از طرح تاسیس صندوق ملی مسكن خبر داد و گفت: راه اندازی این صندوق با هدف تامین بودجه و ساماندهی و رونق ساخت و ساز ها در كشور صورت می گیرد كه می تواند به توسعه ساخت و ساز ها در كشور كمك شایانی كند.

وی رونق ساخت و سازها را موجب رونق صنعت و افزایش اشتغال در كشور دانست و تاكید كرد: دولت باید رونق ساخت و ساز را در اولویت برنامه های خود قرار دهد و اجرای این طرح میتواند از 2 ماه آینده عملیاتی شود و استارت بخورد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه بخش مسكن تنها بخشی است كه میتوان با اتكا به توان داخلی توسعه داد و تحریم ها مانعی برای آن نیست، افزود: همه امكانات برای توسعه ساخت و سازها در كشور وجود دارد و تنها به عزم و اراده جدی نیاز است و مجلس شورای اسلامی با همه توان آماده كمك و همكاری با دولت برای رفع مشكلات اقتصادی كشور و مردم می باشد.

هادی عباسی كارشناس بازار مسكن نیز در گفتگو با برنامه رهیافت گفت: همه امكانات لازم ازجمله مصالح، نیروی كار، وام و اعتبارات و زمین فراوان در كشور وجود دارد و ساخت یك میلیون مسكن شدنی است و این حداقل كاری است كه دولت باید پیگیری كند و آنرا به حداقل 2 میلیون مسكن در سال افزایش دهد.

وی افزود: دولت باید در این زمینه برنامه ریزی، مدیریت و نظارت كند تا اقدامات لازم برای تامین مسكن 24 میلیون جوان و بازسازی حدود 8 میلیون واحد بافت فرسوده صورت گیرد.

هادی عباسی با تاكید بر ضرورت كاهش قیمت مسكن، اظهار داشت: افزایش تولید و عرضه مسكن، كنترل بازار، مقابله با سوداگری، اجرای طرح مالیات بر خانه های خالی، ایجاد تسهیلات لازم برای رونق ساخت و ساز و تامین زیرساخت های لازم برای شهرك ها از جمله برنامه هایی است كه دولت سیزدهم باید در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد.

وی گفت: غفلت در تكمیل پروژه های عمرانی مرتبط از جمله تكمیل خطوط مترو و حمل و نقل عمومی باید جبران شود و توجه همزمان به حمل و نقل شهرك ها و تامین زیرساخت های لازم ضروری است.

هادی عباسی اظهارداشت: سرمایه گذاران زیادی در كشور وجود دارند و با پیگیری، مدیریت، نظارت و برنامه ریزی دولت و مسئولان ذیربط توسعه ساخت و ساز در كشور قابل اجرا و عملی است.

وی در ادامه گفت: ظرفیت های زیادی در كشور برای تولید فولاد، سیمان و سایر مصالح مورد نیاز ساخت مسكن وجود دارد و با مساحت پهناور و زمین فراوان در كشور میتوان مسكن مورد نیاز مردم را تامین كرد.

این كارشناس حوزه مسكن گفت: رشد ساخت و ساز اقتصادی باید در دستور كار جدی دولت قرار گیرد و بیش از 150 رشته و صنعت به ساخت و ساز وابسته است و با ساخت یك میلیون مسكن 2 میلیون اشتغال ایجاد می شود.

وی افزود: بخش مسكن دومین بخش بعداز كشاورزی است كه می تواند همه بخش های مختلف اقتصادی كشور را رونق بخشند و در این زمینه باید از شیوه های نوین ساخت و ساز و صنعتی سازی برای بهبود كیفیت، كاهش هزینه ها و كاهش زمان ساخت استفاده كرد.

دسترسی سریع
رهیافت