رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

دكتر حسین راغفر: مبارزه با فساد و اصلاح نظام بانكی و مالیاتی شروط مهم اصلاح نظام اقتصادی

دكتر حسین راغفر مبارزه با فساد و اصلاح نظام بانكی و مالیاتی را از شروط مهم اصلاح نظام اقتصادی و رفع مشكلات اقتصادی كشور دانست.

1400/04/27
|
21:10

به گزارش رادیو اقتصاد،دكتر حسین راغفر كارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با برنامه رهیافت گفت: اصلی ترین موانع اصلاح نظام اقتصادی وجود فساد اداری و ساختار غلط نظام بانكی و مالیاتی كشور است كه باید هرچه سریعتر اقدامات لازم برای اصلاح آن صورت گیرد.

وی افزود: برای مبارزه مبارزه با فساد اداری باید ساختارهای اداری و دولتی كشور اصلاح شود زیرا ساختارهای فعلی به گونه ای است كه عده ای بصورت قانونی و سازمان یافته از رانت های دولتی استفاده می كنند و برخی قوانین حافظ منافع گروه های رانت خوار و مفسدان اقتصادی است.

این اقتصاددان برجسته كشورمان بازسازی اعتماد مردم به دولت را ضروری دانست و اظهار داشت: عملكرد ضعیف و غیرشفاف دولت موجب سلب اعتماد مردم شده و دولت جدید برای دستیابی به اهداف اقتصادی نیازمند همراهی و همیاری مردم است و باید اعتماد مردم به دولت از طریق ارائه عملكرد قابل قبول توسط دولت و توجه به اقشار محروم، بازسازی شود.

وی افزود: دولت باید به گونه ای عمل كند كه انشقاق و چند دستگی در جامعه از بین برود و وحدت و یكپارچگی در جامعه بوجود آید تا زمینه رشد و توسعه در كشور فراهم شود.

دكتر حسین راغفر با اشاره به فشارهای بین المللی به كشور گفت: كشور اكنون در شرایط خاصی قرار دارد اما می تواند با جلوگیری از ریخت و پاش ها و كاهش هزینه های دولت، اصلاح نظام بانكی و مالیاتی، از بین بردن فساد و كنترل و مدیریت نقدینگی و نرخ ارز از این وضعیت عبور كند و گشایش اقتصادی در كشور بوجود آید.

وی به معافیت های مالیاتی گسترده به برخی صنایع اشاره كرد و اظهار داشت: در حال حاضر معافیات های مالیاتی گسترده ای به برخی صنایع فولادی، پتروشیمی و معادن اختصاص داده شده كه درآمدهای بزرگ و هنگفتی در اثر سوبسیدها ی دولت برای صاحبان این بخش ها بوجود آمده است و دولت باید با اصلاح نظام مالیاتی و هدفمند كردن یارانه ها سهم مردم را از این درآمدهای كلان دریافت و به نیازمندان و محرومان جامعه بدهد.

دكتر حسین راغفر افزود: دریافت مالیات از صاحبان ثروت و درآمدهای هنگفت دست كم بین 300 تا400 هزار میلیارد تومان میتواند برای دولت كسب درآمد كند كه این رقم می تواند به نحو چشمگیری در اقتصاد كشور گشایش و تحول ایجاد نماید.

وی تاكید كرد: این تحول زمانی صورت می گیرد كه دولت با برنامه مشخص و دقیق و به صورت گام به گام با استفاده از همه سرمایه های علمی و تخصصی كشور حركت كند و از اختیارات لازم برای اجرای طرح ها و اصلاحات برخوردار باشد تا بتواند با رونق تولید و كاهش تورم زمینه رشد و توسعه اقتصادی كشور را فراهم سازد.

دسترسی سریع
رهیافت