صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: سالانه 30 میلیون تن فولاد در کشور تولید می شود.

«بهرام سبحانی» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: از این میزان 16 میلیون در داخل مصرف می شود و 14 میلیون تن فولاد نیز در شرایط سخت تحریمی باید روی ریل صادرات قرار گیرد.

وی اظهارداشت: در اوج صادرات بعد از برجام شرکت های تولید کننده در کشور توانسته اند هشت میلیون تن فولاد صادر کنند پس صادرات 14 میلیون تن فولاد در چنین شرایطی به هیچ وجه امکان ندارد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد در ادامه ضمن اشاره به موضوع قیمت گذاری فولاد در بورس گفت: شیوه نامه عرضه و تقاضای زنجیره فولاد که ابلاغ شده و روش های که برای قیمت پایه فولاد در نظر گرفته اند خود به تنهایی مشکل ساز نیست.

وی افزود: کالا با یک قیمت پایه در بورس عرضه و روی قیمت پایه رقابت می شود و در نتیجه یک قیمت نهایی به عنوان قیمت کشف شده مبنای معاملات قرار می گیرد اما اشکال از آنجا شروع می شود که در کنار این شیوه نامه دستور العمل دیگری صادر شده که بر اساس این دستورالعمل به شرکت ها بصورت ماهیانه سهمیه عرضه داده اندکه هر شرکتی چند درصد محصول خود را به اجبار باید در بورس عرضه کند.

سبحانی بیان داشت: این اصلا پیش شرط صادرات برای شرکت هاست که اگر این کار را نکند علاوه بر اینکه تخلف است اجازه صادرات هم به آنها نمی دهند.

وی ادامه داد: جمع سهمیه های که تعیین کرده اند نزدیک به دو برابر نیاز داخل است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: می گویند شرکت های فولادی محصولات خود را در بورس عرضه کنند در صورت عدم خرید ازسوی خریداران محصول مازاد را صادر کنند.

وی افزود: خریدار خارجی پشت درب بورس حضور ندارد که شرکت ها کالای خود را در بورس عرضه کننداگر کسی نخرید به خریدار خارجی بفروشند.

سبحانی بیان داشت: امروز جنسی که صادر می شود سه ماه پیش قراردادآن بسته شده است.

وی تصریح کرد: تولید کننده خارجی که نیاز به شمش دارد از قبل برنامه ریزی می کند تا در موعد مقرر شمش به کارخانه برسد اینطور نیست که بگن در بورس عرضه کن اگر نخریدند محصول خود را صادر کن باید برای صادرات سهمیه منظور شود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد یادآورشد: از سال 1382 که بورس راه افتاده تا دوسال قبل همین چرخ داشت می چرخید تازه تولید فولاد در کشور افزایش پیدا کرده اصلا جای نگرانی نیست این مداخلات است که کار را خراب می کند.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیدرضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • عدم ورود مجلس به بحث قیمت ارز / نرخ ارز را بازار تعیین می‌کند

  • شکست فضاحت بار پرداخت یارانه نقدی در دنیا/ افزایش قیمت ها در بورس بیشتر سیاسی بود

  • مجلس نمی تواند مشکل کسری عملیاتی بودجه را رفع کند

  • عدم همخوانی لایحه بودجه 1400 با قانون برنامه ششم توسعه

  • حجم بدهی خارجی در کشور فوق العاده ناچیز است

  • بررسی منابع درآمدی بودجه 1400

  • دسترسی به بازارروسیه بدون حضور در بازار ارمنستان غیر ممکن است

  • بازار ارمنستان فرصتی مغتنم برای ایران/ شرکت های مدیریت صادرات در کشور تقویت شود

  • بودجه سال 1400 بودجه خاص و سختی است/ سناریویی خوش بینانه دولت نسبت به درآمدهای نفتی

  • وزارت اطلاعات مانع پیوستن 5 هزار جوان به داعش شد/ کار دستگاه اطلاعاتی بگیر و ببند نیست