صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

یک استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی گفت: ارز چهار هزارو 200 تومانی موجب رانت پاشی در کشور شده است.

«علی سعدوندی» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: معنا و مفهوم این حرف اینکه به افراد و خانواده های خاص میلیاردی، مبالغ صدها میلیون دلاری و میلیون دلاری تعلق پیدا می کرد به اسم حمایت از اقشار محروم جامعه این جای تعجب و تاسف بسیار داشت و دارد.

وی اظهارداشت: بطورکلی با تعریف سیاست ارز چهار هزار و 200 تومانی از سوی دولت منابع کشور به سمت این ارز سوق پیدا کرد ودر عین حال باعث شد منابع ارز بازار آزاد جهش داشته باشد.

این کارشناس اقتصادی گفت: قاطبه اقتصاددانان کشور این موضوع را معکوس تعبیر می کنند یعنی تخیل شان بر اینکه اگر نرخ ارز تثبیت شود قیمت ارز بازار آزاد هم تثبیت خواهد شددر حالیکه عکس این قضیه است یعنی وقتی منابع را به ارز چهار هزار و 200 تومانی اختصاص دهید منابع ارز بازار آزاد بالاتر از سطح تعادلی جهش پیدا می کند.

وی افزود: ارز چهار هزار و 200 تومانی یا 17 هزار و 500 تومانی عددی برای تسعیر ارز در بودجه خواهد شد.

سعدوندی بیان داشت: برای مثال مقداری نفت در خارج از کشور به فروش می رسد و از محل فروش این نفت مبلغی ارز دریافت می شود.

وی ادامه داد: ارز دریافتی قابل تبدیل به ریال نیست و به تبع این ارز به حساب خارجی بانک مرکزی منتقل می شود و بانک مرکزی در داخل کشور بر اساس یک نرخی آن را تبدیل به پایه پولی می کند.

کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سئوال که این نرخ باید چند باشد، گفت: این نرخ باید صفر باشد اگر نرخ مزبور بالاتر از صفر باشد یعنی محملی برای ایجاد پایه پولی در کشور فراهم شده است.

وی افزود: برداشت 50 سال گذشته این بوده که به راحتی می توان نفت فروخت و این طرف با ایجاد پایه پولی رفاه عمومی ایجاد کرد اما حقیقت قضیه اینکه چنین سیستم بودجه ریزی بطور قطع به رفاه نمی انجامد.

سعدوندی با بیان اینکه سیستم بودجه ریزی فعلی کشور دو تاثیر بر اقتصادمی گذارد، اظهارداشت: بخشی از ارز دریافتی ماحصل فروش ثروت ملی به پایه پولی تبدیل و باعث تورم خواهد شد.

وی تصریح کرد: وقتی این اتفاق می افتد احتمالا بانک مرکزی چاره ای نخواهد داشت مگر اینکه با سرکوب قیمت کالای وارداتی سعی کند تورم را کنترل نماید که این جهت گیری هم تورم را بصورت واقعی کنترل نخواهد کردبلکه به نوعی پرداخت سوبسید به واردات کالای خارجی است.

این کارشناس اقتصادی و مدرس دانشگاه یادآورشد: متاسفانه این سیاستی که از 50 سال قبل تا به امروز در کشور ادامه پیدا کرده و تغییر نکرده است.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیدرضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • دولت تغییرات لایحه بودجه را قبول ندارد به صراحت بگوید!

  • رسیدن حجم تجارت کشور به 70 میلیارد دلار تا پایان سال/ تراز تجاری ایران منفی دو میلیارد دلار است

  • نقش گمرک در جهش تولید

  • آمریکایی ها به دنبال هوشمند سازی مجدد تحریم ها هستند

  • کشور نیاز به انقلاب اقتصادی دارد/ لزوم جلوگیری از خام فروشی نفت در ایران

  • راهبردهای اقتصادی ایران در مقابل آمریکای پساترامپ

  • بحث بودجه به ظاهر ساده ولی در ماهیت بسیار پیچیده است/ سفره مردم مستمسکی برای افزایش قیمت ها

  • بازار سرمایه یک ثروت بین نسلی است / استفاده ابزاری از بازار سرمایه در سال 99

  • دولت در بازار بورس شفاف عمل نکرده است/ وزارت اقتصاد و سازمان بورس باید پاسخگوی باشند

  • راه های حمایت از بازار سرمایه