صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

«رضا توکلی» پیشنهاد داد: مثل تجربه دوران دولت سازندگی می توان در کشور شورای تحت عنوان «روابط اقتصادی خارجی» تشکیل داد تا با حضور ارگان ها و نهاد های درگیر در زمینه دیپلماسی اقتصادی تصمیم گیری های لازم انجام شود.

پژوهشگر دفتر مطالعات دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: بطورکلی در بحث دیپلماسی اقتصادی دستگاه ها، نهادها و ارگان های مختلفی مثل بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت، وزارت امورخارجه، حوزه اقتصادی و بین الملل ها وزارتخانه های اقتصادی مثل وزارت جهاد کشاورزی، نفت و غیره دخالت دارند.

وی اظهارداشت: ضرورت ایجاب می کند با توجه به اهمیت موضوع تمامی این ارگان ها در یک مرکز واحدی بتوانند با هم بحث و گفتگو کنند و به یک نتایج قابل قبولی در زمینه دیپلماسی اقتصادی برسند.

پژوهشگر دفتر مطالعات دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: به لحاظ اینکه مجری دیپلماسی اقتصادی بایستی چه کسی باشد و ساختار نهادی مناسب برای دیپلماسی اقتصادی به چه صورت است می توان از تجربه و مدل های عملیاتی سایر کشورهای دنیا استفاده کرد.

وی افزود: برای مثال در برخی از کشورها دستگاه متولی دیپلماسی اقتصادی دستگاه مستقل و متشکل از نمایندگان وزارت امور خارجه و بازرگانی است.

توکلی بیان داشت: موضوع دیپلماسی اقتصادی هم وجهه بازرگانی دارد که بیشتر در سطح دیپلماسی تجاری معرفی می شود و هم وجهه کلی اقتصادی و حتی ملاحظات سیاسی و امنیتی دارد که بیشتر دغدغه وزارتخانه های امور خارجه است.

وی ادامه داد: با این وجود در بعضی از کشورها دستگاه دیپلماسی بطور مستقل مراودات اقتصادی دنبال می شود، در برخی از کشورها مثل سازمان توسعه تجارت ایران دارند البته با اختیارات فراتر و همینطور مدل های دیگری که وجود دارد.

پژوهشگر دفتر مطالعات دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) یادآورشد: اینکه تشخیص دهیم کدام یک از این مدل ها برای کشور ایران مناسب است خود جای بحث و گفتگوی فراوانی دارد.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیدرضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • نگاهی به عملکرد صنعت بیمه

  • لزوم حرکت به سمت نظام قانون گذاری جامع در کشور/ قوانین باید منطبق با اقتضائات زمان باشند

  • وجود نهاد صیانت کننده از قانون اساسی درتمامی کشورهای دنیا / شورای نگهبان و مجلس هر دو قوه مقننه را تشکیل می دهند

  • نقشه راه صنعت هسته ای کشور را شهید فخری زاده تهیه کرد/ مردم هیچ امیدی به دستگاه های اجرایی کشور ندارند

  • بررسی اصول اقتصادی قانون اساسی

  • دولت همکاری لازم را با مجلس ندارد

  • سوء مدیریت مشکل اصلی بازار نهاده های دامی/ تولیدکنندگان از کمبود و گرانی نهاده رنج می برند

  • واردات نهاده های دام و طیور در کشور انحصاری نیست

  • نهاده های دامی با ارز 4200 تومانی به دست تولیدکننده نمی رسد/ تاکید بر لزوم بازگشت اختیارات از وزارت صمت به جهاد کشاورزی

  • شهید فخری زاده همیشه مورد طمع صهیونیست ها بود