صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: تنها راه رشد دپیلماسی اقتصادی کشور فقط رایزن های بازرگانی نمی باشند.

«احسان قمری» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: ضرورت دارد بین وظایف رایزن های بازرگانی که بوسیله وزارت صمت و با همکاری وزارت امور خارجه و ابلاغ رسمی سازمان توسعه تجارت ایران تعیین می شوند و وابستگان اقتصادی که در ساختار وزارت امور خارجه حضور دارند، تفکیک قائل شد.

وی اظهارداشت: وابستگان اقتصادی در سفارتخانه ها بیشتر بحث های کلان اقتصادی را تحلیل و دنبال می کنند اما هدف رایزنان بازرگانی ورود به عرصه تجارت خارجی بصورت خرد است.

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در بحث دیپلماسی اقتصادی فقط یک نهاد نمی تواند دخیل باشد از اینرو هم باید سطح داخلی و هم سطح خارجی را توامان نگاه کرد.

وی افزود: اگر به اهداف دپیلماسی اقتصادی نگاهی بیندازید خواهید دید تجارت خارجی یکی از اهداف آن است.

قمری در ادامه اظهارداشت: خوشبختانه از ابتدای تاسیس این سازمان در دهه 80 اعزام رایزن بازرگانی به کشورهای مختلف در دستور کار بوده به نحوی که در یک دوره 20 رایزن بازرگانی از جمهوری اسلامی ایران در کشورهای دنیا بویژه در ممالک همسایه فعال بودند.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در دوره های مختلف جدا از کشورهای همسایه در تونس، الجزایر، کنیا، آفریقای جنوبی، نیجریه، کویت، قطر، ارمنستان، روسیه، افغانستان و پاکستان رایزن بازرگانی داشته است.

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: تمامی هم و غم سازمان توسعه تجارت ایران اینکه تعداد رایزنان بازرگانی افزایش پیدا کند.

وی افزود: فرآیند انتخاب رایزنان بازرگانی یک فرآیند کاملا علمی و کارشناسی و شاید بیش از یکسال طول بکشد.

قمری اظهارداشت: در حال حاضر فرآیند انتخاب 20 رایزن بازرگانی انجام شده وافراد جهت اعزام به کشورهای هدف آماده هستند.

وی ادامه داد: طی یک تا دو ماه آینده شش رایزن بازرگانی به کشورهای هدف اعزام خواهند شد.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیدرضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • نگاهی به عملکرد صنعت بیمه

  • لزوم حرکت به سمت نظام قانون گذاری جامع در کشور/ قوانین باید منطبق با اقتضائات زمان باشند

  • وجود نهاد صیانت کننده از قانون اساسی درتمامی کشورهای دنیا / شورای نگهبان و مجلس هر دو قوه مقننه را تشکیل می دهند

  • نقشه راه صنعت هسته ای کشور را شهید فخری زاده تهیه کرد/ مردم هیچ امیدی به دستگاه های اجرایی کشور ندارند

  • بررسی اصول اقتصادی قانون اساسی

  • دولت همکاری لازم را با مجلس ندارد

  • سوء مدیریت مشکل اصلی بازار نهاده های دامی/ تولیدکنندگان از کمبود و گرانی نهاده رنج می برند

  • واردات نهاده های دام و طیور در کشور انحصاری نیست

  • نهاده های دامی با ارز 4200 تومانی به دست تولیدکننده نمی رسد/ تاکید بر لزوم بازگشت اختیارات از وزارت صمت به جهاد کشاورزی

  • شهید فخری زاده همیشه مورد طمع صهیونیست ها بود