صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات، زاوه و رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح ساختار بودجه یک بحث بسیار مهم و زیبایی در کشور است.

«محسن زنگنه» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره ضرورت اصلاح ساختار بودجه افزود: معظم له در سال 97 از مجلس و دولت خواست که اصلاح ساختار بودجه را در دستور کار خود قرار دهند.

وی اظهارداشت: اصلاح ساختار بودجه با اصلاح چند ماده و تبصره امکان پذیر نیست بلکه تلاش ها و اقدامات گسترده ای را طلب می کند.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات، زاوه و رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: طرح اصلاح ساختار بودجه را می توان به چهار بخش از قبیل «درآمدها»، «هزینه ها»، «شیوه بودجه نویسی، تصویب، تائید و ابلاغ» و «اصلاحات نهادی مثل شفافیت و عدالت» تقسیم کرد.

وی در ادامه افزود: شفافیت و عدالت جدا از اعداد و ارقام باید در بودجه به معنای واقعی متبلور باشد.

زنگنه بیان داشت: کلیات 12 بند طرح اصلاح ساختار بودجه امروز در مجلس تصویب و فردا جزئیات آن در صحن علنی بررسی خواهد شد.

وی گفت: این اصلاح ساختار به آن معنای کامل نیست به همین دلیل طرح مزبور به نام «طرح برخی از احکام اصلاح ساختار بودجه» لقب گرفته است.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات، زاوه و رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: اتفاقات بزرگی با تصویب همین 12 بند در بودجه خواهد افتاد.

وی اظهارداشت: برای مثال در یکی از بندهای طرح اصلاح ساختار بودجه آمده که رابطه مالی بین شرکت ملی نفت و پالایشگاه ها باید به یک قرارداد مالی تبدیل شود یعنی پالایشگاه در برابر دریافت نفت باید ضمانت نامه مالی در اختیار شرکت نفت قرار دهند و حداکثر طی یک ماه نیز نسبت به تسویه اقدام کند.

زنگنه ادامه داد: بدین ترتیب با این اقدام تهاتر نفت و فرآورده در کشور به یک سند مالی تبدیل خواهد شد.

وی به رادیو اقتصاد گفت: در حال حاضر روزانه 2 تا 2.5 میلیون بشکه نفت خام در داخل تبدیل به انواع فرآورده می شود.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات، زاوه و رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: برای مثال بند دیگر که در این طرح آمده در خصوص پرداخت به ذی نفع نهایی است یعنی دولت باید سیستم کامل نظام پرداخت اعتباری را ایجاد کند تا پرداخت فقط به ذی نفع نهایی بدون واسطه و بر اساس شناسه پرداخت صورت گیرد.

وی یادآورشد: بنا به گفته بانک مرکزی زیرساخت های لازم برای ایجاد نظام جامع پرداخت اعتباری در کشور فراهم است و به راحتی می توان چنین سیستمی را راه اندازی کرد.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیدرضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • نقشه راه صنعت هسته ای کشور را شهید فخری زاده تهیه کرد/ مردم هیچ امیدی به دستگاه های اجرایی کشور ندارند

  • بررسی اصول اقتصادی قانون اساسی

  • دولت همکاری لازم را با مجلس ندارد

  • سوء مدیریت مشکل اصلی بازار نهاده های دامی/ تولیدکنندگان از کمبود و گرانی نهاده رنج می برند

  • واردات نهاده های دام و طیور در کشور انحصاری نیست

  • نهاده های دامی با ارز 4200 تومانی به دست تولیدکننده نمی رسد/ تاکید بر لزوم بازگشت اختیارات از وزارت صمت به جهاد کشاورزی

  • شهید فخری زاده همیشه مورد طمع صهیونیست ها بود

  • کسری بودجه آشکار دولت چگونه برطرف خواهد شد؟/ شعارسال 99 جدی گرفته نشده است

  • بررسی علل گرانی مرغ

  • «اخلاص» مهمترین صفت بسیج است