صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: عرضه صندوق پالایشی یکم حاشیه های بسیار زیادی داشت به عبارتی استارت ریزش بازار سرمایه با این صندوق زده شد.

«بهنام صمدی» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: نقطه سلب اعتماد بازار سرمایه از همین پالایش یکم شروع شد و سرمایه گذاران کم کم اعتماد خود به دولتمردان را از دست دادند چون احساس شان این بود که انگار کار دولت با بازار سرمایه تمام شده و تصمیم گرفته دیگر صندوق مزبور را نفروشد از آنجا ریزش بازار آغاز و تا به امروز این روند ادامه داشته است.

وی اظهارداشت: صندوق پالایشی یکم شامل سهام چهار شرکت پالایشگاه نفت تهران، تبریز، اصفهان و بندرعباس است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: دولت از محل فروش صندوق دارا یکم و پالایشی یکم 18 هزار میلیارد تومان درآمد داشته که از این میزان 13 هزار میلیارد تومان مربوط به صندوق پالایشی یکم و شش هزار میلیارد تومان از محل صندوق دارایکم بوده است.

وی افزود: میزان درآمد دولت از محل فروش این دو صندوق 2.5 برابر آن چیزی بوده که در بودجه سال 99 پیش بینی شده است.

صمدی بیان داشت: در قانون بودجه سال جاری پیش بینی شده بود از محل صندوق های ای تی اف شش هزار و 700 میلیارد تومان در آمد محقق شود که اکنون بیش از آن در آمد محقق شده است.

وی ادامه داد: جدا از این در بودجه پیش بینی شده بود دولت دو هزار و 200 میلیارد تومان از محل مالیات نقل و انتقال سهام در آمد کسب کند این در حالیکه فقط از این محل طی شش ماهه نخست سال جاری 10 هزار میلیارد تومان درآمد کسب شده است.

کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به سئوالی که پرسیده شد «دی ماه سال گذشته دولت در قالب لایحه ای از دولت خواست اجازه دهد شرکت های بورسی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های خود داشته باشند آیا این اتفاق برای شرکت های مشمول صندوق پالایشی یکم نیز افتاده است.»، گفت: این چهار شکل 20 تا 30 سال است که از محل تجدید ارزیابی دارایی های خود افزایش سرمایه نداده اند.

وی افزود: افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی می تواند به جذابیت نه تنها شرکت های داخل این صندوق بلکه کل بازار بیفزاید.

صمدی اظهارداشت: تجدید ارزیابی دارایی شرکت ها علاوه بر ایجاد جذابیت در بازار باعث افزایش کارایی اقتصاد کشور هم می شود.

وی یادآورشد: ضرورت دارد موضوع اجباری شدن تجدید ارزیابی دارایی شرکت ها و افزایش سرمایه از این محل با جدیت پیگیری شود چون به نفع اقتصاد مملکت است.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیدرضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • نقشه راه صنعت هسته ای کشور را شهید فخری زاده تهیه کرد/ مردم هیچ امیدی به دستگاه های اجرایی کشور ندارند

  • بررسی اصول اقتصادی قانون اساسی

  • دولت همکاری لازم را با مجلس ندارد

  • سوء مدیریت مشکل اصلی بازار نهاده های دامی/ تولیدکنندگان از کمبود و گرانی نهاده رنج می برند

  • واردات نهاده های دام و طیور در کشور انحصاری نیست

  • نهاده های دامی با ارز 4200 تومانی به دست تولیدکننده نمی رسد/ تاکید بر لزوم بازگشت اختیارات از وزارت صمت به جهاد کشاورزی

  • شهید فخری زاده همیشه مورد طمع صهیونیست ها بود

  • کسری بودجه آشکار دولت چگونه برطرف خواهد شد؟/ شعارسال 99 جدی گرفته نشده است

  • بررسی علل گرانی مرغ

  • «اخلاص» مهمترین صفت بسیج است