صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

استاد اقتصاد و عضو کمیسیون تدوین عملیات قانون بانکداری بدون ربا در سال 62 گفت: اغلب سیاست های اقتصادی کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی تحت تاثیر اقتصاد لیبرالیستی بوده است.

«ایرج توتونچیان» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد ضمن اشاره به اینکه مبدع اقتصاد لیبرال «هایک » بوده است، افزود: ایشان برنامه خود را در سال 1947 در پاریس به ثبت رسانده است.

وی اظهارداشت: تمامی کشورهایی که به تدریج این مدل را پیاده کردند دچار مشکلات گسترده ای شدند مانند بیکاری، توزیع ناعادلانه درآمد و ثروت و همچنین مسائل دیگری که باید نگران آن بود و ظلمی که اتفاق افتاده است.

این استاد اقتصاد و عضو کمیسیون تدوین عملیات قانون بانکداری بدون ربا در سال 62 گفت: ایران هم از این مشکلات برحذر نبوده ولی اقتتصاد دان های لیبرال کشور که متعدد هستند و هم از جهات مختلف تحت حمایت های مادی و معنوی قرار دارند به سیستم بانکی مملکت خط و مش می دادند و در حقیقت مامور پیاده کردن طرح هایک در ایران بودند.

وی افزود: آنچه مسلم است بانکداری و اقتصاد مملکت مبتنی بر نظام سرمایه داری است اما یک رنگ و لعاب اسلامی و سوسیالیستی هم دارد.

توتونچیان اظهارداشت: رشد و توسعه اقتصادی برای هیچ یک از بانک های ربوی دنیا معنا و مفهومی ندارد بلکه همواره در فکر حداکثر کردن درآمد ربوی خود هستند.

وی در ادامه سخنان خود ضمن طرح سئوالی مبنی بر اینکه خصوصیات بانک ها در اقتصاد ربوی چیست، گفت: قبل از دریافت سپرده وام می دهند، پول را متغیری درون زا می دانند، پول خلق می کنند در حدی که با نیازهای واقعی جامعه به هیچ وجه همخوانی ندارد، عامل اصلی تورم هستند، وام با بهره مرکب می دهد و همینطور باعث توزیع ناعادلانه درآمد و ثروت، بیکاری، نوسانات اتصادی و غیره در جامعه می شوند.

این استاد اقتصاد و عضو کمیسیون تدوین عملیات قانون بانکداری بدون ربا در سال 62 افزود: «ربا » باعث ایجاد گردابی به اسم گرداب پولی می شود که در آن سفته بازی صورت می گیرد به این معنا که پول به جاری رفتن به سمت فعالیت های تولیدی و مولد در یک گردابی جمع می شود و می چرخد و اجازه ورود به کارهای تولیدی را نمی دهد و این عامل باعث ایجاد بیکاری در جامعه می شود در ضمن بانک ها موجب نوسانات اقتصادی هستند به دلیل انتظاراتی که از نوسانات نرخ بهره دارند.

وی اظهارداشت: تمامی کشورهای که اقتصاد لیبرالی را پیاده کرده اند همه دچار این مشکلات شده اند.

توتونچیان در ادامه با اشاره به اینکه وام های که بانک ها به مردم اعطا می کنند همراه با نرخ بهره مرکب است، گفت: علت اصلی ورشکستگی بسیاری از واحدهای تولیدی همین قضیه است.

این استاد اقتصاد و عضو کمیسیون تدوین عملیات قانون بانکداری بدون ربا در سال 62 افزود: مبالغ بهره پرداختی توسط بانک ها به سپرده گذاران ارقام بسیار وحشتناکی است.

وی یادآورشد: تفاوت زیادی میان بهره و سود وجود دارد بهره به پول اما سود به سرمایه تعلق می‌گیرد بهره‌ ای که به مردم داده و می‌دهند فوق العاده مضر است و جزو هزینه‌ های بانک به شمار می ‌رود.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیدرضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • نگاهی به عملکرد صنعت بیمه

  • لزوم حرکت به سمت نظام قانون گذاری جامع در کشور/ قوانین باید منطبق با اقتضائات زمان باشند

  • وجود نهاد صیانت کننده از قانون اساسی درتمامی کشورهای دنیا / شورای نگهبان و مجلس هر دو قوه مقننه را تشکیل می دهند

  • نقشه راه صنعت هسته ای کشور را شهید فخری زاده تهیه کرد/ مردم هیچ امیدی به دستگاه های اجرایی کشور ندارند

  • بررسی اصول اقتصادی قانون اساسی

  • دولت همکاری لازم را با مجلس ندارد

  • سوء مدیریت مشکل اصلی بازار نهاده های دامی/ تولیدکنندگان از کمبود و گرانی نهاده رنج می برند

  • واردات نهاده های دام و طیور در کشور انحصاری نیست

  • نهاده های دامی با ارز 4200 تومانی به دست تولیدکننده نمی رسد/ تاکید بر لزوم بازگشت اختیارات از وزارت صمت به جهاد کشاورزی

  • شهید فخری زاده همیشه مورد طمع صهیونیست ها بود