صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: رسمیت ‌دادن به بازار آزاد ارز در شرایط جنگ اقتصادی یک اشتباه راهبردی و خطای بزرگ است.

«حسین صمصامی» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: در جنگ اقتصادی قیمت مناسب ارز باید به گونه ای تعیین و اعمال شود که ضامن کنترل تورم، احیای تولید و رشد اقتصادی باشد.

وی اظهارداشت: اگر قرار است بازار کشف قیمت کند در اقتصاد یک چهارچوب و مبنای خاصی دارد.

این استاد دانشگاه گفت: بازاری که می تواند کشف قیمت کند و تخصیص منابع را بصورت بهینه انجام دهد در چنین بازاری رقابت کامل است.

وی در ادامه افزود: بازار آزاد ارزی که بانک مرکزی و دولت در شرایط حاضر مستمسک خود قرار داده اند چه ساختاری دارد و اقتصاد کشور را به کجا می برد؟!

صمصامی همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا این ساختار رقابتی است، اظهارداشت: این ساختار به هیچ وجه رقابتی نیست.

وی ادامه داد: نرخی که هم اکنون در بازار آزاد ارز در حال کشف است یک نرخ مختل شده و به هیچ وجه نمی تواند مبنا قرار گیرد و تخصیص منابع انجام شود.

استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: مجاز شمردن بازار آزاد ارز برای تعیین نرخ انواع ارز مثل دلار و غیره یک اشتباه راهبردی از سوی سیاست‌گذار ارزی کشور بوده است.

وی افزود: امروز بازار آزاد مختل‌شده ارز ایران بازار مناسبی برای کشف نرخ ارز در کشور نیست اما متاسفانه سیاست‌گذار بازاری را که نمی‌تواند و نباید نرخ ارز در آن تعیین شود به‌رسمیت شناخته و مبنای عمل در تعیین نرخ ارز قرار داده است.

صمصامی اظهارداشت: این درحالی که با توجه به شرایط تحریمی کشور بایستی غیرمعتبر و غیرقانونی بودن بازار آزاد ارز اعلام شود.

وی ادامه داد: متاسفانه افزایش روزافزون نرخ ارز و به تبع رشد قیمت ها در تمام عناصر و اجزای معیشتی مردم به خصوص طبقات ضعیف و آسیب پذیر جامعه اثر منفی خود را گذاشته و خواهد گذاشت.

این استاد دانشگاه گفت: بازار آزاد ارز باید غیرقانونی اعلام تا در کوتاه‌مدت جلوی افزایش بی‌ضابطه قیمت ها در کشور گرفته شود.

وی افزود: متاسفانه راهکارهای که از سوی بانک مرکزی ارائه می شود نه بر مبنای علم اقتصاد و نه واقعیت های اقتصاد ایران است.

صمصامی اظهارداشت: بازار آزاد ارز ایران یک بازار مختل شده و صلاحیت کشف قیمت را ندارد حال سئوال اینجاست که قیمت ارز چگونه باید کشف و تعیین شود؟

وی افزود: وقتی مبنای بازار وجود ندارد بر اساس یک منطق اقتصادی که متناسب با شرایط اقتصادی باشد باید قیمت ارز را تعیین کرد و هیچ چاره ای هم نیست.

استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی بیان داشت: البته هیچ یک از تئوری های اقتصادی نمی گوید نرخ ارز را بر اساس برابری قدرت خرید محاسبه کرد.

وی ادامه داد: سیاست ارز چهارهزار و 200 تومانی که در اطلاعیه شماره یک بانک مرکزی در 21 فروردین ماه سال 1397 اعلام شد بهترین راهکار رفع مشکل بود ولی بانک مرکزی این سیاست را اجرا نکرد.

صمصامی گفت: بانک مرکزی این بسته سیاست ارز چهار هزار و 200 تومانی را طراحی کرد که اجرا نکند و بعد بگوید جواب نمی دهد.

وی افزود: اختصاص ارز چهار هزار و 200 تومانی به همه یک اشتباه محض از سوی بانک مرکزی بودو نمی بایست چنین کاری می کرد بلکه باید این ارز را اولویت بندی و به نیازهای اساسی مردم تخصیص می داد.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیدرضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تمامی بدنه تصمیم گیری کشور در حال خلق تورم هستند

  • نقدینگی عامل مهم رشد تورم در اقتصاد ایران

  • راهکارهای کنترل قیمت مسکن

  • ساز و کار صادرات کشور ایراد دارد/ لزوم تسریع بر رفع موانع و مشکلات از مسیر صادرات

  • صادرات غیرنفتی موتور محرک تولید و اشتغال / کاهش 34 درصدی صادرات و 21 درصدی واردات در کشور

  • پیمان سپاری ارزی یکباره همه مسائل صادرات را دچار چالش کرد

  • گام بلند پلیس در کاهش وقوع جرایم در پایتخت/ کارشبانه روزی پلیس 110 با 120 خط در تهران

  • هفته ناجا فرصتی مغتنم برای بازنمایی خدمات پلیس به مردم

  • اقدامات پلیس برای امنیت اقتصادی

  • ارز ترجیحی مکانیزم غلطی است/ ایران در سال 99 ارز حاصل از صادرات نفت ندارد