صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر برای مدیریت و کنترل بازار ارز در کشور با کمبود ابزار مدیریتی مواجه هستیم.

«مجتبی رضاخواه» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزد: آمریکا 18 اردیبهشت ماه سال 97 بطور رسمی از برجام خارج شد.

وی اظهارداشت: پس از خروج آمریکا از برجام حداقل انتظار از دولت این بود که منابع ارزی را به بهترین شکل مدیریت کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه اگر نگاهی به روند تخصیص منابع ارزی پس از سال 97 داشته باشید به وضوح در خواهید یافت این منابع به شکل اصولی و کارآمد مدیریت نشده است.

وی در ادامه افزود: برای مثال دولت ارز چهار هزار و 200 تومانی را به کسانی اختصاص داده که هیچ گونه کالایی به آن ارز وارد کشور نکرده اند.

رضا خواه اظهارداشت: جدا از این ارز دولتی برای واردات اجناس و کالاهای غیر ضروری مانند غذای سگ، دسته بیل و نظایر این اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: کالاهایی هم که با ارز چهار هزار و 200 تومانی وارد شده هیچ گونه نظارتی بر روی این اقلام نبوده بلکه با قیمت ارز آزاد به مردم عرضه شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم گفت: ارز چهار هزار و 200 تومانی خدمت به کشور و نیازمندان جامعه نبود بلکه در عمل رانت و یارانه ای به واردکنندگان و ثروتمندان بود.

وی افزود: وارد کننده کالا را با ارز دولتی وارد کشور کرد اما بر مبنای ارز بازار آزاد این کالاها را به مردم فروخت و سود هنگفتی به جیب زد.

رضاخواه بیان داشت: هدف از تخصیص ارز دولتی برای واردات کالاها این بود که مردم با گرانی مواجه نشوند به عبارتی این ارز چهار هزار و 200 تومانی به نفع واردکنندگان و ثروتمندان و به ضرر نیازمندان و طبقات ضعیف جامعه تمام شد.

وی ضمن اشاره به اینکه کشور امروز درگیر جنگ تمام عیار اقتصادی با دشمنان است، یادآورشد: طرف اصلی این جنگ مردم ایران هستند از اینرو دولت باید سیاستی به کار گیرد که مردم با مشکلات کمتری مواجه باشند.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیدرضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تمامی بدنه تصمیم گیری کشور در حال خلق تورم هستند

  • نقدینگی عامل مهم رشد تورم در اقتصاد ایران

  • راهکارهای کنترل قیمت مسکن

  • ساز و کار صادرات کشور ایراد دارد/ لزوم تسریع بر رفع موانع و مشکلات از مسیر صادرات

  • صادرات غیرنفتی موتور محرک تولید و اشتغال / کاهش 34 درصدی صادرات و 21 درصدی واردات در کشور

  • پیمان سپاری ارزی یکباره همه مسائل صادرات را دچار چالش کرد

  • گام بلند پلیس در کاهش وقوع جرایم در پایتخت/ کارشبانه روزی پلیس 110 با 120 خط در تهران

  • هفته ناجا فرصتی مغتنم برای بازنمایی خدمات پلیس به مردم

  • اقدامات پلیس برای امنیت اقتصادی

  • ارز ترجیحی مکانیزم غلطی است/ ایران در سال 99 ارز حاصل از صادرات نفت ندارد