صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

سردبیر خبرگزاری دانشجو گفت: طی 17 سالی که به اسم خصوصی سازی کارخانجات و اموال دولتی واگذار شده مستند به گزارش دیوان محاسبات فقط 23 درصد به هدف اصابت کرده یعنی به بخش خصوصی واقعی واگذار شده است.

«محمد امین سلیمی» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: از مجموع 894 مورد خصوصی سازی که در کشور انجام شده 11 هزار میلیارد تومان انحراف تشخیص داده شده است.

وی اظهارداشت: همچنین از مجموع این واگذاری ها فقط 23 درصد به بخش خصوصی واقعی واگذار شده که یک فاجعه است.

سردبیر خبرگزاری دانشجو گفت: جدا از این در 73 درصد موارد که خصوصی سازی در کشور انجام شده نحوه قیمت گذاری ایراد داشته است.

وی افزود: درآمدی که دولت می خواست در لایحه بودجه سال گذشته از محل خصوصی سازی به دست آورد چهار تا پنج هزار میلیارد تومان بود که این عدد در لایحه بودجه جدید به 50 هزار میلیارد تومان کسب در آمد از محل واگذاری ها رسیده است.

سلیمی ضمن اشاره به اینکه کلان خصوصی سازی دارای ایراد جدی است، اظهارداشت: اگر قیمت گذاری صحیحی هم برای بنگاه های اقتصادی مورد واگذاری انجام دهیم و همچنین این بنگاه ها را به افراد دارای اهلیت لازم واگذار کنیم باز هم مشکل خصوصی سازی در کشور برطرف نمی شود چون به نظر می رسد بدنه اداره کننده کشور برنامه ای برای اداره صنایع کشور پس از واگذاری ندارد.

وی ادامه داد: چیزی که در کشور طی چند سال گذشته اتفاق افتاده خصوسی سازی نیست بلکه اختصاصی سازی است یعنی صنایع و منابع مملکت تحویل مردم و صاحبان واقعی بخش خصوصی نشده است.

سردبیر خبرگزاری دانشجو گفت: در قانون اساسی اهدافی برای خصوصی سازی در نظر گرفته شده از جمله شتاب بخشیدن به اقتصاد ملی، گشترش مالکیت در سطح عموم مردم به منظور گسترش عدالت اجتماعی، ارتقای کارایی بنگاه های اقتصادی و موارد دیگر اما متاسفانه نه تنها این اهداف عملی نشده بلکه خصوصی سازی دشمن این اهداف نیز شده است.

وی افزود: خصوصی سازی در شرایط فعلی و با این رویه مانع رشد اقتصادی و مشارکت مردمی در این امر و همینطورمانع تضمین و باعث عدم ضمانت عدالت اجتماعی است.

سلیمی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع واگذاری شرکت هفت تپه خوزستان نیز اشاره کرد و اظهارداشت: گزارشی که در زمان مدیریت «عادل آذر» بر دیوان محاسبات و همینطور گزارشی که اخیر در مدیریت جدید دیوان از شرکت هفت تپه خوزستان ارائه شده گزارش های درستی بود و بیش از این از دیوان انتظار نمی رود از اینرو دستگاه های دیگر باید این گزارش ها را به مرحله عمل برسانند و در برنامه ریزی های خود بگنجانند و موضوع را به سمت درستی هدایت کنند.

وی ادامه داد: نتیجه بررسی و ارائه گزارش دیوان محاسبات اینکه «اسد بیگی» مالک فعلی شرکت نیشکر هفت تپه خوزستان باید خلع ید شود.

سردبیر خبرگزاری دانشجو یادآورشد: نتایج بررسی دیوان محاسبات نتایج درستی است اما اینکه چقدر در سیاست گذاری دخیل می شود و چقدر روند خصوصی سازی فعلی را اصلاح می کند عوامل دیگری موثر است که باید از آنها مطالبه کرد.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 21 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیدرضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • اهمیت اقتصاد دریا

  • کمبود عرضه، نرخ نهاده های دامی را افزایش داد

  • تنگنای شدید دولت در تامین ارز نهاده های دامی

  • بررسی اقدامات دستگاه های ناظر بر بازار

  • وابستگی 70 درصدی قیمت محصولات پروتئینی به نهاده های دامی/ تاخت و تاز گرانی خوراک دام و طیور در سایه نبود نظارت

  • 6 ماهه دوم سال تحریم ها را بیشتر دور خواهیم زد

  • محدویت اختیارات اتاق بازرگانی در صدور کارت بازرگانی

  • هیچ حق و مسئولیتی از اتاق بازرگانی سلب نشده است/ 14 مورد استعلام سیستمی در فرآیند جدید صدور و تمدید کارت بازرگانی

  • وضعیت نیروی قدس بسیار خوب است/ توجه به معنویت از نکات بارز حاج قاسم در دوران جنگ بود

  • توان بالای ساخت تجهیزات و مهمات دفاعی در کشور/ عملیات شکست حصر آبادان نقطه عطف در انتقال راهبرد جنگ