صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

معاون فنی و حسابرسی امور اقتصادی و زیربنایی دیوان محاسبات گفت: قانون اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی یک قانون کاملا مترقی، جامع، کامل و مانع و در ضمن دارای آئین نامه ها و دستور العمل های متعددی بود.

«سعید بیت عفری» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: متاسفانه این قانون بصورت صحیح و دقیق اجرا نشد.

وی اظهارداشت: سیاست های کلی اجرای اصل 44 قانون اساسی سال 84 از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد.

معاون فنی و حسابرسی امور اقتصادی و زیربنایی دیوان محاسبات گفت: خود این سیاست ها اصالتا سیاست های خیلی خوب و در عین حال لازمه شکوفایی اقتصاد در کشور بود که با همین انگیزه هم مصوب و ابلاغ گردید.

وی افزود: افزایش تولید و اشتغال، ایجاد رقابت پذیری در اقتصاد، ارتقای کیفیت تولید، انجام خصوصی سازی به معنای واقعی، دست برداشتن دولت از تصدیگری در اقتصاد و واگذاری امور به بخش خصوصی از جمله مواردی بود که در این سیاست ها تاکید شده بود.

بیت عفری در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به موضوع واگذاری شرکت هفت تپه خوزستان اظهارداشت: این شرکت در سال 94 به شکل غلطی واگذار شد چون مبانی قانونی و راهبردهای اساسی در آن به درستی اجرا نشد.

وی ادامه داد: این واگذاری سه اشکال جدی داشت اول ابهام در قیمت گذاری دوم انقضای اعتبار قیمت کارشناسی پایه و سوم عدم احراز اهلیت مشتری بود که همان زمان دیوان محاسبات ورود پیدا کرد و موضوع را مورد رسیدگی قرار داد.

معاون فنی و حسابرسی امور اقتصادی و زیربنایی دیوان محاسبات گفت: مبنای گزارش دیوان محاسبات منجر به ارجاع پرونده واگذاری شرکت هفت تپه به دادسرا شد.

وی افزود: نکته ای که در واگذاری ها بسیار مهم به نظر می رسد اینکه مشتری باید اهلیت لازم را به لحاظ فنی، مالی و تخصصی داشته باشد.

بیت عفری بیان داشت: شرکت هفت تپه به عنوان یک بنگاه استراتژیک خریدار آن هم به اصطلاح باید استراتژیک باشد که متاسفانه چنین نبود.

وی ادامه داد: پس از انتخاب «مهرداد بذرپاش» به عنوان رئیس دیوان محاسبات نخستین دستوری که ایشان صادر فرمود بحث تحقیق و تفحص با این محوریت و تمرکز در وضعیت بعد از واگذاری شرکت هفت تپه خوزستان بود.

معاون فنی و حسابرسی امور اقتصادی و زیربنایی دیوان محاسبات گفت: پیگیری ها و حسابرسی های خود را به عنوان یک نهاد فنی، حرفه ای و تخصصی انجام دادیم نتیجه این بررسی ها نشان داد که خیلی از تعهدات خریدار در قرارداد از جمله عدم پرداخت اقساط، عدم رفع تعهد ارزی، عدم تسویه مطالبات دولت بویژه شرکت مادر تخصصی این بنگاه که ایدروست، عمل نشده است.

وی افزود: همچنین در رابطه با عدم جایگزینی و تغییر آن تضمین هایی که دولت زمانی که شرکت هفت تپه دولتی بود، داده جزء تعهدات خریدار بوده که باید حتما اینها را تغییر وثیقه می داد نباید در ذمه دولت باشد.

بیت عفری بیان داشت: این ها مواردی بود که دیوان محاسبات به آنها رسیدگی کرد.

وی یادآورشد: دیوان محاسبات به عنوان یک نهاد حرفه ای و تخصصی و با توجه به رسالتی که داردبرای احقاق حقوق بیت المال و پاسداری از بیت المال از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 21 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیدرضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • وضعیت نیروی قدس بسیار خوب است/ توجه به معنویت از نکات بارز حاج قاسم در دوران جنگ بود

  • توان بالای ساخت تجهیزات و مهمات دفاعی در کشور/ عملیات شکست حصر آبادان نقطه عطف در انتقال راهبرد جنگ

  • چهره ضد انسانی آمریکایی ها با شهادت سردار سلیمانی بر ملا شد/ ملت یکپارچه در مقابل بیگانه دکترین دفاعی ایران اسلامی

  • بررسی فرآیند صدور کارت بازرگانی

  • دفاع مقدس؛ الگوی بسیج مردمی اقتصاد مقاومتی

  • آموزه های دفاع مقدس بهترین گزینه برای مقابله با جنگ اقتصادی

  • ضرورت بکارگیری توان بسیج مردمی در جنگ تمام عیار اقتصادی / قرارگاه جنگ اقتصادی دشمن برای مردم تشریح نشده است

  • جنگ اقتصادی بسیار مهمتر از جنگ نظامی است

  • مشارکت گرایی از مولفه های مهم مدیریت جهادی /لزوم تشکیل نظام تجهیز و تخصیص بهینه منابع ارزی در کشور

  • نگاه به اقتصاد ملی باید ملی و عمومی باشد / رشد 19.5 درصدی نقدینگی در زمان جنگ